Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kapłaństwa nie da się wymazać

Niedziela rzeszowska 23/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum WSD w Rzeszowie

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2015 r. o godz. 10 w katedrze rzeszowskiej odbyła się uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń w stopniu prezbiteratu. Jedenastu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, które są finałem sześcioletniej formacji seminaryjnej. Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczył także bp Kazimierz Górny – pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

W homilii Biskup Ordynariusz podkreślił, że moment włożenia rąk na diakonów sprawia, że Duch Święty napełnia ich mocą i czyni kapłanami Chrystusa i Kościoła. – To bardzo prosty gest, a ma moc trwania aż po wieczność. Kapłaństwa bowiem nie da się wymazać. Choć można je odrzucić, zagłuszyć, nawet sponiewierać i zdradzić. Biskup Jan, kierując słowo do diakonów, zaakcentował mocno fakt, że kapłan jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Nie o sobie ma myśleć. Nie siebie szukać i nie siebie kochać. Ukazał tym samym, jakich kapłanów potrzebuje Kościół diecezjalny – oddanych, wiernych, kochających ludzi.

Reklama

Wraz z diakonami przyjmującymi święcenia prezbiteratu modlili się także ich rodzice, bliscy, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego, wspólnota seminaryjna oraz pozostali wierni.

W niedzielę 24 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, neoprezbiterzy sprawowali w swoich rodzinnych parafiach uroczyste Msze św. prymicyjne. Były to ich pierwsze Msze święte.

Patronem rocznika księży neoprezbiterów jest św. Franciszek.

Reklama

Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, i prośmy, aby Bóg obdarzył ich wiernością powołaniu i miłością pasterską do wiernych, do których zostaną posłani.

* * *

Księża neoprezbiterzy:
ks. Dawid Babicz z Ropczyc (parafia św. Urszuli),
ks. Paweł Blat z Weryni,
ks. Mariusz Grzybek z Góry Ropczyckiej,
ks. Karol Hadam z Jasła (parafia Miłosierdzia Bożego),
ks. Rafał Janas z Rzeszowa (parafia Świętego Krzyża),
ks. Marek Kalisiak z Rzeszowa (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa),
ks. Mateusz Kowalski z Boguchwały,
ks. Piotr Staryszak z Frysztaka,
ks. Paweł Ślawski ze Święcan,
ks. Piotr Wal z Sękowej
ks. Damian Ziemba z Rzeszowa (parafia Matki Bożej Śnieżnej).

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakra biskupia – co, kiedy, dlaczego

Niedziela wrocławska 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

święcenia

Bartosz Półrolnik

19 marca – we wspomnienie św. Józefa – w archikatedrze wrocławskiej sakrę biskupią przyjmie o. Jacek Kiciński CMF. To 62. biskup pomocniczy w tysiącletniej historii archidiecezji i 11. w historii powojennej. Pierwszy w historii powojennej biskup zakonnik

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zaprasza do udziału w uroczystej liturgii, w czasie której biskup nominat o. Jacek Kiciński przyjmie sakrę biskupią. Liturgię zaplanowano na sobotę 19 marca, godz. 11. – Ufam, iż licznie przybędziemy na tę uroczystość, tak ważną dla naszego lokalnego Kościoła, aby otoczyć biskupa nominata naszą żarliwą modlitwą, wypraszając mu dary i łaski Ducha Świętego, niezbędne do owocnego posługiwania pasterskiego – zachęca metropolita i prosi o modlitwę w intencji biskupa nominata, a także pozostałych biskupów i kapłanów pełniących posługę w archidiecezji wrocławskiej. Transmisja uroczystości w Radiu Rodzina i TV Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję