Reklama

Niedziela Częstochowska

Gorzkowice uczciły Boże Serce

Położona w północno-wschodniej części archidiecezji częstochowskiej parafia Gorzkowice 12 czerwca br. przeżyła podniosłą uroczystość – odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa połączony z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez miejscową młodzież

Niedziela częstochowska 25/2015, str. 2

[ TEMATY ]

odpust

bierzmowanie

Ks. Przemysław Wesołowski

Młodzież bierzmowana wraz z abp. Stanisławem Nowakiem

Młodzież bierzmowana wraz z abp. Stanisławem Nowakiem

Pierwotnie parafia nosiła tytuł św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ale kiedy w roku 1895 od iskry parowozu kolei warszawsko-wiedeńskiej, która przechodzi przez sam środek osady, spalił się drewniany kościół, nowo pobudowana w stylu neogotyckim świątynia otrzymała tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa. Było to następstwo żywo rozwijającego się w tym czasie kultu Serca Jezusowego. Nowy kościół zaprojektował wybitny polski architekt Konstanty Wojciechowski. W kilkanaście lat po kościele gorzkowickim z jego pracowni wyszedł projekt kościoła Świętej Rodziny w Częstochowie, obecnie archikatedry naszej archidiecezji.

W tym roku mija dokładnie 250 lat od chwili, gdy Ojciec Święty Klemens XIII ustanowił święto ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dlatego na tegoroczny odpust piszący te słowa, Ksiądz Proboszcz pracujący w Gorzkowicach od 15 lat, zaprosił abp. seniora Stanisława Nowaka. Na uroczystej Mszy św. zgromadzili się licznie parafianie, kandydaci do bierzmowania ze swymi rodzinami oraz miejscowi samorządowcy.

Reklama

– Bóg jest miłością. To pierwsza prawda, jaka wypływa z Najświętszego Serca Pana Jezusa – zaznaczył w kazaniu Ksiądz Arcybiskup. – Z przebitego boku Chrystusa, wiszącego na krzyżu, wypłynęły krew i woda. To symbole trzech sakramentów: chrztu, bierzmowania i Eucharystii. One wypływają z samego Serca Chrystusa. Trzeba zatrzymać i przyjąć tę wodę oraz krew – kontynuował. W drugiej części wystąpienia abp Nowak zwrócił się do samych bierzmowanych. – Młodzież polska pięknie przyjmuje sakrament bierzmowania, ale potem często zapomina o Bogu. I pyta: Gdzie jest ten Duch święty, który zstąpił w sakramencie bierzmowania? – stwierdził. –Ten Duch jest obecny w sakramentach. Dlatego trzeba ciągle przyjmować sakramenty, „chrzest łez”, czyli sakrament pokuty, i ciągle trwać przy Eucharystii. Stąd płynie moc Ducha – zaznaczył. Kaznodzieja zakończył pięknym apelem: – Panie, ratuj polską młodzież. Panie, ratuj Polskę przez dobrą młodzież, tak jak Pan Jezus ratuje św. Piotra ze wzburzonych wód, a ukazuje to płaskorzeźba umieszczona w nastawie głównego ołtarza w gorzkowickim kościele.

Sakrament bierzmowania przyjęło 56 osób przygotowanych przez miejscowego wikariusza ks. Zbigniewa Stępnia. Uroczystość odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną, która ze względu na ulewny deszcz nie odbyła się wokół kościoła, ale w samym kościele.

Obserwuję duży wzrost kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa wśród swoich wiernych. Przyczyniła się do tego na pewno kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, która została urządzona z inspiracji abp. Stanisława Nowaka przed pięciu laty. To tu parafianie swoje ludzkie serca stawiają przy Sercu Bożym. Kult Najświętszego Serca pogłębili też rekolekcjoniści wielkopostni – Księża Sercanie. W 2014 r. rekolekcje przeprowadził ks. Stanisław Gruca spod Lublina. Przybył on do nas z relikwiami św. Małgorzaty Marii Alacoque, wielkiej czcicielki i apostołki Serca Jezusowego. W tym roku rekolekcje wygłosił ks. Zenon Siedlarz, przełożony Księży Sercanów w Bełchatowie.

Odpust uświetniła piękną grą miejscowa gminna orkiestra dęta oraz chór parafialny prowadzony przez pana organistę Mariana Kobylnika. Kult Bożego Serca krzepi mocno naszego ducha. Dlatego nieustannie wołamy: „Jezu cichy i pokornego Serca – uczyń serca nasze według Serca Twego”.

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce pełne nadziei

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2017, str. 5

[ TEMATY ]

odpust

(ksa)

Korowód pod przewodnictwem młodzieżowej orkiestry dętej z Łobza

Korowód pod przewodnictwem młodzieżowej orkiestry dętej z Łobza

Bogata przeszłość, dynamiczna teraźniejszość i optymistyczna przyszłość. Te trzy wątki przewijały się ze sobą podczas wyjątkowego odpustu ku czci św. Stanisława Kostki, przeżywanego w Korytowie po raz pierwszy jako Stanisławki Korytowskie.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Szczyt Biden-Putin, czyli spotkanie killera z liderem Wolnego Świata

2021-06-20 14:31

[ TEMATY ]

USA

Rosja

wikipedia.org

Joe Biden

Joe Biden

Zawiódł się ten, kto po bilateralnym spotkaniu prezydentów USA i Rosji w Genewie oczekiwał wielkiego przełomu w relacjach na linii Waszyngton-Moskwa. Na szczęście zawiedli się i ci, którzy trzymali kciuki za nowy reset z Rosją. Obawy o takowy były, przynajmniej częściowo, uzasadnione.

Administracja Joego Bidena ogłaszając koniec sankcji na najważniejsze konsorcjum budujące rurociąg gazowy Nord Stream II, a więc zrywając z doktryną Donalda Trumpa, wysyłała sygnały, które można było odebrać, jako próbę budowania gruntu pod powtórkę z roku 2009. Wówczas Hillary Clinton, ówczesna szefowa Departamentu Stanu USA, podarowała swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi owinięty czerwoną wstążką przycisk z napisem „RESET”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję