Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2015, str. 8

Pocztowcy

Łączą nie tylko abonentów i adresatów

Uczestnicy 16. Pielgrzymki Poczty Polskiej zgromadzili się 13 czerwca br. pod Szczytem Jasnogórskim. Na doroczne spotkanie przybyli czynni oraz emerytowani pocztowcy z wszystkich stanowisk pracy, duszpasterze, a także dyrektorzy biur, centrów i spółek zależnych – w sumie ok. 1,5 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, w koncelebrze m.in. z ks. prał. Jarosławem Sroką, duszpasterzem pocztowców. – Wasza obecność tutaj, na Jasnej Górze, przed obliczem Czarnej Madonny niewymownie świadczy o tym, że istotnie rozumiecie, jak ważną sprawą jest prosić Maryję o wszelką pomoc – powiedział w homilii bp Długosz i dodał: – Świadczy również o tym, że umiecie sprawnie łączyć nie tylko abonentów i adresatów, lecz swoje życie z życiem Jezusa i Maryi. Ta łączność jest tak ważna ze względu na nasze powołanie do świętości. Bóg nas do niej powołuje, obwieścił to w najpiękniejszym liście świata, w Piśmie Świętym, które jest listem Boga do człowieka.

Papież Franciszek, powiadomiony o dziękczynnej pielgrzymce pracowników Poczty Polskiej na Jasną Górę, przekazał uczestnikom serdeczne pozdrowienie i wyrazy duchowej łączności.

Reklama

25 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Uczniowie i nauczyciele u Matki niezawodnej nadziei

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 16 czerwca br., na Jasną Górę przybyli uczniowie, nauczyciele i duszpasterze szkół katolickich z całej Polski. 17. Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zgromadziła ok. 3 tys. osób. – To jest nasze szczęście, że tą wiarą w różnych formach duchowych życia szkoły staraliśmy się żyć, staraliśmy się podążać, żeby tutaj Matce Bożej przynieść te nasze wysiłki, te nasze owoce małe, duże lub słabe, żeby ofiarowała je swojemu Synowi i umocniła nas przez wstawiennictwo u Boga – powiedziała Violetta Błasiak, prezes SPSK. Wystawiono liczne poczty sztandarowe. Były również delegacje dziecięce w strojach regionalnych. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii zwrócił uwagę, że żyjemy w czasie wojen toczących się na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. – Dziękując za 25 lat istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, dziękując za wasze wspólnoty szkolne i przedszkolne, wołam: zaufajcie Chrystusowi, a Maryja, Jego Matka, która jest Matką niezawodnej nadziei, będzie nas wspomagać w naszym życiu, teraz i w przyszłości – powiedział abp Depo. W ramach pielgrzymki odbył się koncert zespołu „Siewcy Lednicy”.

Diabetycy

Chorzy na cukrzycę modlą się o zdrowie

Diabetyków z całego kraju 12 czerwca br. zgromadziła na Jasnej Górze 24. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Tomasz Michalski, karmelita bosy. Obecni byli przedstawiciele Zarządu Głównego oraz Zarządów Regionalnych Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Chorych na cukrzycę jest w Polsce 3 mln, a tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że są chorzy – ok. miliona, warto więc pochylić się nad tym problemem – powiedział Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego PSD w Bydgoszczy. Podał, że w Polsce jest 15 tys. osób po amputacjach wynikających z choroby cukrzycowej, a ponadto każdego roku wydawanych jest 3 tys. lasek dla niewidomych. – Brakuje psychologów, diabetologów, mamy tylko 1050 diabetologów na 3 mln ludzi. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem leczenia – stwierdził Andrzej Bauman.

Krótko

13 czerwca 45-lecie kapłaństwa świętowali ojcowie paulini: o. Eustachy Rakoczy, o. Józef Wolski, o. Kamil Cichocki i o. Stanisław Baranowski.

13 czerwca odbyła się 25. Pielgrzymka Sportowców, na którą przybyły przede wszystkim dzieci i młodzież z parafialnych klubów sportowych. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

14 czerwca ok. 2 tys. ogrodników i sadowników z rodzinami wzięło udział w 31. Pielgrzymce Ogrodników. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wojciech Kołakowski, krajowy duszpasterz ogrodników.

14 czerwca przybyła 23. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło, franciszkanin z Krakowa.

16 czerwca została odprawiona Msza św. pogrzebowa śp. o. Eliasza Babskiego, paulina.

Zapowiedzi

1-2 lipca – 78. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

5 lipca – 21. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa

6 lipca – 50. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

Franciszkański kościół w Kalwarii Pacławskiej bazyliką mniejszą

2020-08-10 18:41

[ TEMATY ]

franciszkanie

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Decyzją Watykanu kościół w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret zostanie uroczyście ogłoszony podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 13 sierpnia o godz. 18.00.

Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. „Jerozolima Wschodu”, jak mówią jedni, czy „Jasna Góra Podkarpacia”, jak mówią drudzy, czekała na ten moment blisko cztery wieki.

Po mszy św. zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które skomponował Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. On też jest autorem libretta.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy również Justynę Reczeniedi, solistkę Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano, śpiewaka Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacką Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz.

Utwór ku czci św. Jana Pawła II, który niegdyś pielgrzymował do Kalwarii Pacławskiej, powstał z okazji przypadających w tym roku jego 100. urodzin. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP3.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z inicjatywy kasztelana, wojewody, pisarza i historyka Andrzeja Maksymiliana Fredry, a odnowiony został w XVIII w. przez szlachcica Szczepana Józefa Dwernickiego, uznawanego za drugiego fundatora Kalwarii.

Wokół bazyliki i klasztoru, pośród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice odbiera cześć słynący cudami obraz Matki Bożej, który przywędrował do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego. To przed nim niegdyś modlili się między innymi hetman Stanisław Żółkiewski, król Jan Kazimierz czy król Jan III Sobieski.

Kalwaria Pacławska to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale również wypoczynkowe, z parkiem krajobrazowym, rezerwatem przyrody i ścieżką edukacyjno-historyczno-przyrodniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję