Reklama

Niedziela Lubelska

Lekcja historii i patriotyzmu

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie ma już 90 lat. Została utworzona w sierpniu 1925 r. przez bp. Mariana Leona Fulmana. Obecnie jej proboszczem jest ks. Wojciech Szlachetka

W jubileuszowym roku mieszkańcy Abramowa przeżywali wyjątkową uroczystość – odsłonięcie wzniesionego tuż przy kościele pomnika ku czci żołnierzy z Abramowa i okolic, którzy walczyli i oddali życie za wolną Polskę. Osobą symbolizującą tych żołnierzy jest Jan Flisiak ps. „Chłopicki”, mieszkaniec Abramowa, oficer Armii Krajowej, którego umiejętności dowódcze i konspiracyjne uczyniły go ważną postacią regionu. Na obelisku znajdują się słowa: „W hołdzie żołnierzom AK, BCH, WiN pod dowództwem kpt. Jana Flisiaka, ps. Chłopicki, poległym w walce o wolną Polskę z niemieckim i komunistycznym reżimem w latach 1939-1950”. Kpt. Jan Flisiak ps. „Chłopicki” wychował się i mieszkał w Abramowie. Zarówno stąd, jak i z ościennych miejscowości wywodziło się wielu żołnierzy, którzy za niepodległość i niezawisłość ojczyzny oddali życie. Pomnik ma na celu oddanie im hołdu, a także przywrócenie do świadomości społecznej, a zwłaszcza świadomości najmłodszego pokolenia, prawdy ważnych dni, które przez lata zniewolenia komunistycznego chciano wymazać z pamięci. Ceremonii odsłonięcia pomnika dokonali Wacław Kołodziej – mieszkaniec Glinnika, a zarazem przedstawiciel pokolenia czasu wojny wraz ze swoimi wnuczkami: Agnieszką Jankowską i Martą Kołodziej.

Historyczna uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji ojczyzny, sprawowaną przez kapłanów z okolicznych parafii pod przewodnictwem dziekana ks. Piotra Jastrzębskiego. Wojskową oprawę ceremonii przygotował pododdział z pocztem sztandarowym i orkiestrą z batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie. W niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, samorządowcy z Abramowa, strażacy oraz mieszkańcy gminy, w tym młodzież szkolna. Szczególnymi gośćmi byli Jerzy Wójtowicz z Lublina – siostrzeniec kpt. Jana Flisiaka oraz Maria Rodak – kombatantka Batalionów Chłopskich, żona legendarnego dowódcy BCH płk. Stefana Rodaka ps. „Rola”. Ciekawy program patriotyczny zaprezentował chór „Zorza” z Markuszowa. Religijno-patriotyczne spotkanie przygotował komitet organizacyjny przy parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej i Urzędzie Gminy w Abramowie.

Reklama

Jan Flisiak urodził się 16 lipca 1921 r. w Abramowie. Przyszedł na świat w rodzinie chłopskiej, której synowie byli wierni Bogu i ojczyźnie (ojciec był żołnierzem podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.). Jan, jako jeden z najzdolniejszych absolwentów szkoły powszechnej, otrzymał gminne stypendium na kontynuowanie nauki w gimnazjum im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. W czerwcu 1939 r. zdał tzw. małą maturę. Wychowany na gorliwego patriotę, w styczniu 1940 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Równocześnie kształcił się w liceum budowlanym w Lublinie oraz w konspiracyjnej podchorążówce Armii Krajowej. Jak podają jego biografowie – L. Kozak i P. Wójtowicz – zajmował się kolportażem konspiracyjnej prasy oraz likwidowaniem zdrajców i konfidentów gestapo. Ze względów bezpieczeństwa, po trzech latach pracy na terenie Lublina przeniósł się w okolice Poniatowej, a następnie Lubartowa, gdzie w ramach Batalionów Chłopskich zorganizował własny oddział zbrojny, podporządkowany AK. „Chłopicki” prowadził działalność partyzancką, aż do wkroczenia Armii Czerwonej. Z powodu licznych aresztowań żołnierzy AK przez NKWD, rozwiązał oddział. W wyniku zdrady został aresztowany przez NKWD i osadzony na Zamku Lubelskim w celi śmierci. W nocy z 18 na 19 lutego 1945 r. „Chłopicki” uciekł z więzienia i ukrył się w okolicach Abramowa, organizując zbrojną partyzantkę. Po ponownym aresztowaniu został osadzony we Wronkach. W czerwcu 1946 r. na skutek licznych starań rodziny został przedterminowo zwolniony i wrócił do domu. Mimo choroby (gruźlica) znów włączył się w działalność konspiracyjną. Ponownie został aresztowany i osadzony we Wronkach z wyrokiem dożywocia. Zmarł 17 marca 1950 r. w więzieniu. Wyroki wydane przez Wojskowy Sąd Garnizonowy i Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie zostały unieważnione dopiero w 1993 r.

Przywrócenie pamięci jednego z licznych mieszkańców Abramowa, którzy dla ojczyzny poświęcili swoje życie, było możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu proboszcza ks. Wojciecha Szlachetki, wójta gminy Artura Chomika oraz Leszka Kozaka – przewodniczącego społecznego komitetu budowy pomnika, historyka i społecznika z Abramowa.

* * *

Parafia w Abramowie serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej z góry Karmel. Główna Msza św. odpustowa zostanie odprawiona w niedzielę 19 lipca o godz. 12. Podczas Liturgii z udziałem bp. Ryszarda Karpińskiego oraz władz zakonu karmelitańskiego oficjalnie rozpoczną się obchody 90-lecia parafii oraz jubileusz 50-lecia kapłaństwa o. prof. Pawła Placyda Ogórka. Przed Eucharystią (o godz. 11.15) zaplanowany jest koncert muzyków z Filharmonii Lubelskiej pod kierownictwem Rudolfa Steinera, organisty z archikatedry lubelskiej.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja z okazji 700-lecia parafii w Zgłobniu

Rok 2013 przeżywany jest przez społeczność podrzeszowskiego Zgłobnia jako jubileusz 700-lecia parafii. Centralne obchody rocznicowe odbyły się 29 czerwca i połączone zostały z uroczystościami odpustowymi. Podczas Mszy św. dziękczynnej do świątyni wprowadzono relikwie bł. ks. Władysława Findysza. Dzień później odbyła się promocja monografii dziejów parafii. W ramy rocznicowego świętowania wpisała się również konferencja naukowa „Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu w perspektywie historyczno-kulturowo-teologicznej”.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję