Reklama

Pokazać to, "co Polską jest i Polskę stanowi"

Niedziela płocka 6/2003

W nurt bożonarodzeniowych spotkań i widowisk, organizowanych na początku tego roku na terenie naszej diecezji wpisuje się "Betlejem Polskie", przygotowane i już kilkakrotnie wystawione przez uczniów Gimnazjum im. gen J. Hallera w Szczawinie Kościelnym.
Przedstawienie oparto na tekście dramatu młodopolskiego poety Lucjana Rydla, i choć od powstania tego dzieła dzieli nas 100 lat, organizatorzy tego widowiska przekonani są o potrzebie przypomnienia dramatu Rydla. Jak pisze w wydanym z tej okazji folderze dyrektor Gimnazjum Marian Żuchniewicz, utwór "wart jest przypomnienia nie tylko ze względu na swoje historyczne znaczenie, jest wart przypomnienia w czasie toczącej się dyskusji o miejscu i roli Polski w jednoczącej się Europie". Jednocześnie, jak zapewnia, nie chodzi tu o "tanią propagandę, jest to raczej próba pokazania choć okruszyny tego, «co Polską jest i Polskę stanowi»".
Dramat Lucjana Rydla "Betlejem Polskie" łączy w sobie wątki religijne i ludowe, a jednocześnie zakorzeniony jest silnie w polskiej tradycji historycznej. "Przed Narodzonym Dzieciątkiem, które adorują Maryja i św. Józef, przechodzą najważniejsze postaci z historii Polski. Ta artystyczna wizja jest wyrazem wiary, że Zbawiciel rodzi się także tu i teraz, dla każdego z nas..." - napisał w folderze M. Żuchniewicz.
Podczas widowiska, zaprezentowanego w szczawińskiej szkole, uczniowie wcielili się zatem w postaci Świętej Rodziny, aniołów, Heroda, pasterzy, a także wielu bohaterów polskiej historii, w tym królów (m.in. Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły) i żołnierzy walczących w kolejnych powstaniach.
Nad adaptacją utworu Rydla (reżyseria i układ tekstu) czuwali nauczyciele: dyrektor Gimnazjum Marian Żuchniewicz, Urszula Ciechomska, Elżbieta Greczuk, Marzenna Mroczkowska i Małgorzata Rędzikowska. Opracowanie muzyczne widowiska przygotowali Paweł Grąbczewski i Jacek Ciesielski, dekoracje zaś były dziełem Elżbiety Wigner i Anny Zarzyckiej.
Premiera wewnątrzszkolna "Betlejem Polskiego" w wykonaniu gimnazjalistów ze Szczawina Kościelnego odbyła się 17 stycznia br., zaś dzień później widowisko obejrzeli rodzice uczniów. 20 stycznia natomiast przedstawienie zaprezentowano uczniom szkół podstawowych z miejscowości: Trębki, Kunki, Słup i Stefanów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję