Reklama

Aspekty

Zaślubiny z Chrystusem

Na złożenie wieczystych ślubów wybrały Rokitno. 11 lipca w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej sześć sióstr zostało w pełni włączonych do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Eucharystii przewodniczył bp Paweł Socha

Na ręce matki generalnej Joanny Kwiatkowskiej śluby wieczyste czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Maria Iwona od Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, s. Maria Laura od Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana, s. Maria Cecylia od Najświętszego Serca Pana Jezusa, s. Maria Beata od św. Józefa, s. Maria Benedetta od Jezusa Najwyższego Kapłana i Ofiary Pojednania oraz s. Maria Agata od Jezusa Miłosiernego. Cztery siostry pochodzą z Polski, jedna z Białorusi i jedna z Chorwacji.

Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. profeski przyjęły błogosławieństwo od rodziców i wszystkich zgromadzonych w kościele sióstr. Następnie w uroczystej procesji zbliżyły się do ołtarza, na którym postawiły zapalone świece.

– Dziś Matka Boża mówi swojemu Synowi o sześciu apostołkach Bożego Miłosierdzia. Dziękuję siostrom za wybór tego miejsca. Życzę także ciągłej miłości Pana – powiedział ks. Józef Tomiak, kustosz sanktuarium rokitniańskiego.

Reklama

Siostry kolejno podchodziły do przełożonej generalnej i czytały własnoręcznie napisaną formułę ślubów. Następnie kładły kartę ślubów na ołtarzu, gdzie ją podpisywały. Od tej chwili w pełni należą już do swojego zgromadzenia. Każda z nich nosi też na palcu obrączkę, symbol swoich zaślubin z Chrystusem.

– Przeżywamy teraz Rok Życia Konsekrowanego. Papież chciał, aby ten rok był poświęcony tajemnicy życia człowieka, który chce całkowicie oddać siebie Bogu, aby Bóg nim się posługiwał w służbie Ewangelii – mówił w homilii bp Paweł Socha. – Śluby zakonne to rzeczywistość, w której człowiek sobie uświadamia, że nie da się zrealizować tego, co ślubujemy, bez mocy Boga. To po prostu postawienie Pana Boga na pierwszym miejscu jako źródło prawdy, miłości i mocy zwycięskiej nad szatanem. Dlaczego dzisiaj tak mało jest powołań, zwłaszcza w krajach dobrobytu? Właśnie dlatego, że człowiek boi się przyrzekać coś na stałe.

Po Mszy św. siostry wyśpiewywały pieśni uwielbienia, klaskały w dłonie, a wreszcie z radością rzuciły się sobie w ramiona.

2015-07-16 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kęty: śluby zakonne dwóch zmartwychwstanek

[ TEMATY ]

śluby zakonne

siostryzmartwychwstanki.pl

W Kętach, w miejscu, gdzie w 1891 r. bł. Matka Celina Borzęcka otworzyła na ziemiach polskich dom zakonny zmartwychwstanek, swe pierwsze śluby zakonne złożyły dwie siostry. Nowicjuszki – s. Magdalena Anna Halczyńska z Sieradza oraz s. Dominika Benedykta Kozieł z Radomia – otrzymały znaki profesji – czarny welon i konstytucje zgromadzenia zawierające jego prawo i duchowość. Zakonnice podczas Mszy św. w kęckim kościele śś. Małgorzaty i Katarzyny ślubowały czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.

Śluby od sióstr przyjęła w czasie liturgii, celebrowanej przez karmelitę o. Andrzeja Ruszałę, matka generalna sióstr zmartwychwstanek s. Dorota Zygmunt CR. Podczas obrzędu profesji zakonnej siostry ponowiły gotowość dobrowolnego powierzenia się Bogu. Nowicjuszki odczytały własnoręcznie napisane akty ślubów czasowych. Po Mszy, już jako neoprofeski, modliły się przy sarkofagu w świątyni, w którym pochowane zostały założycielki zmartwychwstanek.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję