Reklama

Konkurs kolęd w Perlejewie

Nazwa "kolęda" pochodzi do łacińskiego słowa calendae (czyt.: kalende), co oznaczało "pierwszy dzień miesiąca". Z ową kalendą styczniową wiązał się zwyczaj składania sobie nawzajem darów i życzeń. Dlatego też na początku nazwa "kolęda" oznaczała pieśń noworoczną, w której zawarte były życzenia pomyślności i urodzaju na nowy rok. Chwaliła gospodarza i jego rodzinę oraz dziękowała za otrzymane dary. Takie kolędy, śpiewane często pod oknami gospodarzy, kończące się prośbą o datek, znane były w różnych krajach słowiańskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy kolęda utożsamiona została z pieśnią bożonarodzeniową. Stało się to prawdopodobnie dopiero w wieku XIX.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów polskich rodzin. Szkoda, że coraz częściej zastępują nas w tym, skądinąd nieraz znakomici, muzycy i piosenkarze. O tym, dlaczego warto śpiewać kolędy, pięknie mówi ks. Jan Twardowski: "Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa. Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą".
9 stycznia 2003 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie odbył się konkurs na najładniejszą interpretację kolędy. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas IV-VI i 29 uczniów z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Perlejewie oraz z filii w: Miodusach Pokrzywnych, Borzymach i Kobyli. Uczniowie mogli wykonać kolędę w trzech wersjach: instrumentalnej, instrumentalno-wokalnej i wokalnej.
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów starszych zostali: Konrad Fronc, ucz. kl. VI i Sylwia Bujno - ucz. kl. V (1 miejsce); Kinga Czarkowska - ucz. kl. V (2 miejsce) i Jacek Radziszewski (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnej w grupie uczniów młodszych zostali: Bartek Zdrójkowski - ucz. kl. III (1 miejsce); Edyta Leszczyńska - ucz. kl. II (2 miejsce); Greta Oksztul i Bartek Radziszewski z kl. II - (3 miejsce).
Laureatami w wersji instrumentalnowokalnej w grupie uczniów klas IV-VI zostali: Agnieszka Zalewska, ucz. kl. VI - 1 miejsce; Aneta Malinowska, ucz. kl. V - 2 miejsce, a w grupie uczniów klas 0-III kolejne miejsca zajęli: Natalia Suchodolska ucz. kl. I - 1 miejsce; Eliza Konobrocka, ucz. kl. III - 2 miejsce i Paulina Wojtkowska, ucz. kl. III - 3 miejsce.
W wersji wokalnej interpretacji kolędy w grupie uczniów kl. IVVI wyróżniono: Magdę Zdrójkowską - ucz. kl. IV - 1 miejsce; Patrycję Taras - ucz. kl. IV i Martynę Popławską - ucz. kl. VI - 2 miejsce oraz Justynę Łuniewską - ucz. kl. V - 3 miejsce.
W grupie uczniów klas 0-III najładniej zaśpiewały: Paulina Kryńska - ucz. kl. III i Magda Żero - ucz. kl. III - 1 miejsce; Martyna Kryńska - ucz. kl. I - 2 miejsce i Irmina Biszewska - ucz. kl. III - 3 miejsce.
Organizatorem konkursu kolęd była nauczycielka Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr Bożena Bujno. W jury zasiadały panie: Urszula Kamińska, Marta Malinowska, Halina Kosińska, Beata Twarowska, Lilia Wojtkowska, Iwona Czarkowska, Grażyna Rusiniak, Dorota Michalczuk oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - uczennica Justyna Kosińska. Nagrody ufundował dyrektor Szkoły Podstawowej w Perlejewie, mgr inż. Karol Kamont.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od hrabianki do franciszkanki

Zamieniła hrabiowski pałac na ubogą celę zakonną. 12 września zostanie beatyfikowana z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, z którym połączyło ją Dzieło Lasek.

Niewidoma Róża Czacka swoje kalectwo odczytała jako dar Boży, który pozwolił jej odkryć powołanie i odnaleźć szczęście w służbie niewidzącym. Nic jednak nie zapowiadało, że z płaczliwego i nadwrażliwego dziecka wyrośnie „niewiasta dzielna”, której „wartość przewyższa perły” (Prz 31, 10). Od dzieciństwa, zagrożona utratą wzroku, była wyobcowana ze środowiska rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję