Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymując po Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 30/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum Niedzieli

Henryków – w bazylice znajduje się figura Matki Bożej Królowej Świata

Henryków – w bazylice znajduje się figura Matki Bożej Królowej Świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sprzyjającym wyjazdom czasie wakacji warto odwiedzić sanktuaria, gdzie przeszłość łączy się z wiarą w cudownych wizerunkach i przedstawieniach Matki Bożej. historia każdego z tych miejsc urzeka, a gorliwość kultu podtrzymywana przez wieki – świadczy o chrześcijańskiej tożsamości i bogatym dziedzictwie, jakim możemy się chlubić

Bardo Śląskie – Matka Boża Strażniczka Wiary

Jedno z najstarszych miejsc pielgrzymek z Polski, Moraw, Czech i Niemiec jest w posiadaniu romańskiej figury Matki Bożej Strażniczki Wiary. Dziś figura, zwana też Królową Rodzin, znajduje się w bazylice pw. Nawiedzenia NMP, nad tabernakulum. Kard. Bolesław Kominek 17 sierpnia 1966 r. koronował figurę koronami papieskimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msze św. niedzielne: 7.30, 9.30 (z udziałem dzieci), 11.00 (suma), 18.00; w kaplicy górskiej 11.00. W dni powszednie 7.00 i 18.00.

Ligota Książęca – Najświętsza Maryja Panna Otyńska

Obraz Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej pochodzi z kościoła w Otyni (20 km od Tłumacza na Ukrainie), ufundowanego w 1669 r. przez hrabiego Andrzeja Potockiego. W 1911 r. do odbudowanej świątyni sprowadzono z Tyrolu neogotycki ołtarz wraz z cudownym obrazem. Obraz, namalowany przez Kazimierza Ładońskiego w 1718 r., przedstawia Trójcę Świętą koronującą Maryję, unoszącą się nad kulą ziemską, księżycem i gwiazdami. W 1757-79 w kronice parafialnej zanotowano aż dziewięć cudów wymodlonych przed NMP Wniebowziętą.

Do Ligoty cudowny wizerunek przybył w 1945 r. z repatriantami z Otyni. Zmuszeni do porzucenia swoich domostw, Kresowiacy pakując się, postanowili zabrać ze sobą najcenniejsze: cudowny obraz oraz większość wyposażenia otyńskiego kościoła: ołtarz główny, ołtarze boczne, chrzcielnicę, ambonę, organy, obrazy drogi krzyżowej, chorągwie kościelne, naczynia i szaty liturgiczne, a nawet żyrandol. Podzielono je na fragmenty i starannie zapakowano w paczki. Każda z rodzin dostała skrzynię, przewożąc ją jako swój bagaż. Inicjatywą kierował proboszcz ks. Jerzy Doleżal, powołując specjalny komitet zaprzysiężonych parafian, czuwających nad organizacją wywózki. W Ligocie repatrianci przechowywali paczki aż do 1956 r., kiedy wybudowali tu kościół – w miejscu dawnego sanktuarium, sięgającego korzeniami średniowiecza. Wyposażyli go w przewiezione ze Wschodu mienie i odtąd cieszą się opieką Otyńskiej Panny. 15 sierpnia 1997 r. kard. Henryk Gulbinowicz koronował obraz, nadając świątyni tytuł sanktuarium.

Reklama

Ciekawostką historyczną jest tu sztandar uszyty w 1944 r. przez zakonnice dla przebywających w Jerozolimie żołnierzy pochodzących z Otyni, w podziękowaniu za uwolnienie z sowieckiej niewoli. 12 marca 1997 r. sztandar powrócił po półwiecznej tułaczce do swoich, którzy w Ligocie Książęcej znaleźli miejsce na ziemi.

Msze św. niedziele: 8.30, 10.00, 11.30. Dni powszednie: 8.30, 18.00.

Łozina – Matka Boża Bolesna

Po II wojnie światowej do Łoziny przybyli mieszkańcy zabużańskiej wsi Tuligłowy, (dawne woj. lwowskie). Przywieźli ze sobą słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Podczas napadów banderowskich w Tuligłowach nie został spalony ani jeden dom, nie zginął ani jeden człowiek, mimo wojennych zniszczeń w okolicy. Ludność błagająca Maryję przed Jej cudownym obrazem o ocalenie przyjęła to jako znak wyjątkowej opieki Matki Bożej. Już w Łozinie w 1948 r. obraz umieszczono w głównym ołtarzu przejętego od protestantów i odbudowanego kościoła, nadając mu imię Matki Bożej Bolesnej. W 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu lokalne sanktuarium, nadając obrazowi tytuł „Uzdrowienie Chorych”.

Msze św. niedzielne o godz. 8.30 i 11.30, odpust – 15 sierpnia i na Matki Bożej Bolesnej. Ponadto w każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 11.00 odprawiana jest tu nowenna do Matki Bożej Bolesnej.

Henryków – Matka Języka Polskiego

W średniowiecznym opactwie cystersów (znanym z Księgi Henrykowskiej), w barokowym wnętrzu bazyliki obok obrazów Michała Willmanna, w bocznym ołtarzu znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (zwana też Matką Bożą Królową Świata), czczona tu już w XIV wieku. Ukoronowana w 1952 r. koronami biskupimi, nazywana jest dziś Matką Języka Polskiego.

Reklama

Wnętrze opactwa w lipcu i sierpniu można zwiedzać co godzinę od 10.00-16.00. Msze św. w kościele klasztornym: niedziele i święta: 7.30, 9.00, 12.00; dni powszednie: 6.30, 7.00.

Oława – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Pochodzenie cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia sięga czasów napadów tatarskich. Zabrany z Kijowszczyzny obraz przewieziono do Witkowa Nowego (w archidiecezji lwowskiej), gdzie od 1680 r. spisywano już łaski doznane za pośrednictwem Matki Bożej. Obraz cieszył się wielką czcią i był celem pielgrzymek. W 1944 r. kościół w Witkowie spłonął, a obraz w cudowny sposób ocalał. Do Oławy przywieźli go w maju 1945 r. wierni z Witkowa, którzy przyjechali tu ze swoim duszpasterzem – ks. Tadeuszem Pilawskim. Ks. Pilawski umieścił obraz w kościele św. Błażeja, zmieniając jego wezwanie na Matki Bożej Pocieszenia. 21 listopada 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu sanktuarium, a 29 maja 2003 r. koronował obraz.

Dziś obraz znajduje się w kaplicy otwartej codziennie od 6.00 do 19.00. We wtorki o 17.30 czciciele Matki Bożej odprawiają tu nowennę, a w każdą sobotę o 12.00 sprawowana jest Msza św. wotywna o Matce Bożej Pocieszenia. Codziennie o 15.00 przed obrazem modlą się członkowie Bractwa Dobrej Śmierci. Msze św. w kościele w niedziele: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 19.00. W dni powszednie 6.30 i 18.00, w soboty 12.00 i 18.00.

Nowolesie – Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

Po II wojnie światowej do Nowolesia przybyli Polacy z Łoszniowa, Trembowli i Komarna, przywożąc obraz Matki Bożej Różańcowej z barokowego kościoła w Komarnie. Znajdujący się tam obraz pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XVII wieku. Przed Obrazem tym w przeszłości wierni doznawali wielu łask, spisywanych księdze wizytacji w Komarnie, jednym z nich był wpis za zwycięstwo nad Tatarami Jana Sobieskiego pod Komarnem w 1672 r. 8 grudnia 1957 r. kard. Bolesław Kominek intronizował obraz w Nowolesiu. W 1997 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu sanktuarium. W każdą środę odprawiana jest tu nowenna do Matki Różańcowej, a od 13 maja do października w każdą niedzielę o godz. 16.00 odprawiane są nabożeństwa fatimskie – Różaniec z procesją. Msze św. w niedziele o godz. 10.00.

Reklama

Sobótka – Diecezjalne Sanktuarium Matki Nowej Ewangelizacji

Sanktuarium ustanowione przez abp. Mariana Gołębiewskiego 5 czerwca 2006 r. w kościele pomocniczym pw. św. Anny w Sobótce służy jako Diecezjalne Sanktuarium Maryjne. Swoje święto patronalne obchodzi w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Msze św. niedziele: 10.30 i 20.00. We środy o 18.00 Msza św. z nabożeństwem do św. Anny; w soboty o 9.00 Msza św. z nabożeństwem do Matki Bożej Nowej Ewangelizacji.

Sulistrowiczki – Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca

Kaplica pw. Matki Bożej Dobrej Rady jest wotum za jubileusz chrześcijaństwa i 1000-lecie biskupstwa wrocławskiego. Niewielka drewniana kaplica u stóp Ślęży zachwyca swoim góralskim wystrojem i przyciąga pielgrzymów z kraju i zagranicy. Więźba dachu w kształcie gwiazdy siedmioramiennej oraz sklepienie nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. W kaplicy obecne są motywy wierzeń słowiańskich przodków. Ołtarz podtrzymywany jest przez dwa kultowe niedźwiedzie wykonane z miejscowego granitu. Na zewnątrz, przed kościołem znajduje się figurka Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca.

Msze św. niedziele i święta: godz. 12.00 i 19.00, w soboty o 19.00.

Święta Katarzyna – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Świętej Katarzynie ustanowiono 16 października 1999 r. Obraz przywiózł z Kresów Wschodnich, z miasta Dolina, ks. Józef Garbicz w 1945 r. Umieszczono go w głównym ołtarzu 26 sierpnia 1956 r., w tym samym dniu i o zbliżonej godzinie gdy na Jasnej Górze zawierzano kraj Maryi, przy nieobecnym Prymasie Tysiąclecia, uwięzionym wówczas w Komańczy. W każdą 1. sobotę miesiąca o godz. 10.00 rozpoczyna się tu różaniec fatimski z procesją, a o 11.00 Msza św. W każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 12.00 odprawiana jest Msza św. w intencji pielgrzymów. Msze św. w niedziele: 8.00, 12.00, 18.00. Dni powszednie: 18.00.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale: trwa rok jubileuszowy 160-lecia obecności Królowej Tatr na Wiktorówkach

[ TEMATY ]

sanktuarium

Tatry

dominikanie

Wiktorówki

Facebook sanktuarium

Trwa rok jubileuszowy 160-lecia obecności Królowej Tatr w sanktuarium na Wiktorówkach. Dominikanie, którzy tam duszpasterzują odwiedzają podhalańskie parafie z figurą Matki Boskiej Jaworzyńskiej. 11 lutego obecni byli na Parafialnym Dniu Chorego w Poroninie.

W ramach roku jubileuszowego 160-lecia obecności Królowej Tatr na Wiktorówkach ojcowie dominikanie odwiedzają podhalańskie parafie z figurą Matki Boskiej Jaworzyńskiej. W parafii Poronin okazją do świętowania jubileuszu był parafialny dzień chorych. Uroczystej Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych przewodniczył o. Marek Kosacz.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję