Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 32/2015, str. 6

Bezpieczeństwo

Tureckie naloty zagrażają chrześcijanom

Kilka chrześcijańskich organizacji z Syrii zaapelowało, by NATO nie udzielało wsparcia Turcji. Ankara pod koniec lipca br. podjęła ofensywę przeciw Kurdom i Państwu Islamskiemu (IS) działającemu na terenie Iraku i Syrii. Ma to być „zsynchronizowana wojna z terroryzmem”, zachodnie media zwracają jednak uwagę, że większość działań nie jest skierowana przeciw dżihadystom. W pierwszych dniach operacji 90 proc. nalotów wymierzono w Kurdów, także tych, którzy walczą przeciw IS. W wyniku prowadzonych równolegle aresztowań do tureckich więzień trafiło 1,3 tys. osób podejrzanych o terroryzm, w tym ponad 800 Kurdów.

– Naloty zagrażają chrześcijanom i jezydom w północnym Iraku i, naturalnie, chrześcijanom w Syrii – mówi „Niedzieli” dr Wojciech Szewko, analityk zajmujący się Bliskim Wschodem. – Zagrożą też oddziałom chrześcijańskim, które u boku Kurdów walczą z IS – dodaje.

W Kurdystanie przebywa obecnie 2 mln uchodźców z Syrii i Iraku, w tym 1 mln chrześcijan.

Reklama

(Reuters.com, BBC)

Afganistan

Śmierć przywódcy talibów

Mułła Mohammad Omar nie żyje – ogłosił afgański rząd. Twórca ruchu talibów i przed 2001 r. faktyczny przywódca Afganistanu miał umrzeć w kwietniu 2013 r. Według jednej z wersji, śmierć nastąpiła w szpitalu w Karaczi w Pakistanie. Według innej, mułła Omar zmarł w rodzinnej wiosce w Afganistanie. Przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych Eric Schultz stwierdził, że Biały Dom nie może potwierdzić, iż talibski przywódca nie żyje, ale uważa doniesienia na ten temat za prawdziwe.

Mułła Omar był początkowo wiejskim duchownym. W latach 90. ubiegłego wieku wspólnie z uczniami zaczął karać mężczyzn wykorzystujących seksualnie młodych chłopców. Następnie talibowie (słowo „talib” oznacza: uczeń) rozpoczęli wprowadzanie islamskiego prawa na kolejnych terenach Afganistanu. Od 1996 r. mułła Omar sprawował rzeczywistą władzę w kraju. Stracił ją po inwazji Amerykanów, motywowanej tym, że po zamachach z 11 września 2001 r. talibowie udzielili schronienia Osamie bin Ladenowi. Część analityków uważa, że po śmierci Omara proces pokojowy w Afganistanie stanie się łatwiejszy. Zdaniem innych, radykalni islamiści mogą teraz porzucać szeregi talibów i wstępować np. do bojówkarzy IS.

(CNN)

USA

Aborterzy mogą stracić 500 mln dolarów

Działacze Partii Republikańskiej chcą wstrzymania państwowych dotacji dla proaborcyjnej organizacji Planned Parenthood Federation of America (PPFA). To efekt ujawnionych w połowie lipca br. nagrań. Na filmie wykonanym ukrytą kamerą widać, jak dyrektor ds. usług medycznych PPFA Deborah Nucatola opowiada o tym, jak jej organizacja handluje częściami ciała abortowanych dzieci. Mówi m.in., w jaki sposób trzyma się szczypce, żeby nie zgnieść zamówionego przez klienta organu. W świetle amerykańskiego prawa federalnego za sprzedaż lub nabycie ludzkiej tkanki płodowej grozi do 10 lat więzienia.

Reklama

Republikański kandydat na prezydenta Jeb Bush stwierdził, że Kongres USA powinien przeprowadzić śledztwo w tej sprawie. Partyjni koledzy Busha chcą też, by przesłuchana została sama Deborah Nucatola. Żądają ponadto wstrzymania państwowego finansowania Planned Parenthood. Biały Dom już jednak zapowiedział, że nie pozwoli na to. PPFA, choć generuje duże zyski, w ciągu ostatnich 4 lat dostawała z budżetu po ponad 500 mln dol. rocznie. Podatnicy finansują 41 proc. jej dochodów. 38 proc. aborcji dokonywanych w USA ma miejsce w zakładach należących do PPFA.

(Lifenews.com, Lifesitenews.com)

Malezja

Znaleziono fragment samolotu

Klapolotkę, czyli ruchomy kawałek skrzydła samolotu, znaleziono na plaży na wyspie Reunion, położonej ok. 800 km na wschód od Madagaskaru na Oceanie Indyjskim. Badania potwierdziły, że klapolotka należała do boeinga 777. Maszyna tego typu należąca do linii Malaysia Airlines zaginęła 8 marca 2014 r. podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu. Samolot z 239 osobami na pokładzie znikł z radarów i do dziś nie wiadomo, co się z nim stało. Według jednej z wersji, miał on zawrócić i spaść do morza w okolicy Australii, kiedy skończyło mu się paliwo.

(BBC)

2015-08-05 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-03-30 13:20

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Joanna Adamik

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – pisze kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności w 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka prosi o duchową łączność o 21.37.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca.

Hierarcha proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

Biogram bp. Marka Mendyka - nowego biskupa świdnickiego

2020-03-31 12:35

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Episkopat.pl

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, biskupem diecezjalnym w Świdnicy. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca. Decyzję Papieża ogłosiła we wtorek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Podajemy jego biogram, jak również biogram bp.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy koło Wałbrzycha, na terenie obecnej diecezji świdnickiej. W 1981 roku rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1987 roku uzyskał stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

Następnie studiował w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia ukończył w 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: „Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tej diecezji. Pełnił tam m.in. funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej i wykładowcy katechetyki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy.

W latach 2001-2005 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów, a w latach 2002-2006 – dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego, od roku 2004 wchodził w skład Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej. W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry „Sursumcorda” w Legnicy. Otrzymał godność prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął 31 stycznia 2009 roku w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. 31 marca 2020 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem świdnickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję