Reklama

Polska w Betlejem

Niedziela rzeszowska 6/2003

Koło Młodzieżowe Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie" prowadzone przez Danutę Sochę, działające przy Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, w listopadzie ub.r. otrzymało imię sługi Bożej Anny Jenke. W związku z tym rzeszowskie stowarzyszenie przygotowało dwa widowiska: Anna Jenke - w słońcu skała prezentujące sylwetkę wspaniałej nauczycielki i dyrektorki oraz jasełka według jej scenariusza pt. Polska przy Żłóbku Jezusa.
Widowisko obrazuje drogi Polski do wolności i jest jakby kontynuacją Betlejem Polskiego Lucjana Rydla. Do Dzieciątka idą kolejno ci, którym droga jest Ojczyzna. Idą więc ułani Legionów Piłsudskiego, śpiewając pieśni legionowe. W darze składają rogatywkę. Przy wtórze autentycznych pieśni partyzanckich, charakterystycznych dla poszczególnych wojsk, idą bohaterowie II wojny światowej: żołnierze spod Lenino i ci walczący w Afryce. Składają beret pancerniaka. Żołnierze spod Monte Cassino składają Dzieciątku pęk czerwonych maków. Dalej idą powstańcy warszawscy. Harcerze "Szarych Szeregów" śpiewają hymn harcerski Wszystko co nasze, Polsce oddamy. Była jeszcze inna służba Ojczyźnie, dlatego idzie siostra zakonna - sanitariuszka i uczeń z tajnego nauczania, który złożył w darze katechizm w języku niemieckim.
Nad tym patriotycznym programem bożonarodzeniowym pracowały cztery panie: Danuta Socha, Katarzyna Kowalska, Jadwiga Oleszko i Alicja Smoczeńska. Panie pracowały z młodzieżą, przygotowały stroje. 18 stycznia br. jasełka te były przedstawione w czasie spotkania opłatkowego dla nauczycieli Podkarpacia skupionych w NSZZ "Solidarność". Wcześniej były już prezentowane w szkole, w kościele Ojców Bernardynów i Księży Saletynów oraz w Schronisku św. Brata Alberta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję