Reklama

Niedziela Kielecka

Kaczyn zostanie w ich sercu

Czterdziestodwuosobowa grupa dzieci i młodzieży z Grodna na Białorusi i z terenu diecezji kieleckiej wypoczywała w Ośrodku Caritas w Kaczynie w dniach od 11 do 24 lipca. Młodzi z Grodna na przyjazd do Polski czekali cały rok. Wyjechali szczęśliwi, z walizką pięknych wspomnień i marzeniem, by znowu tutaj wrócić

Niedziela kielecka 32/2015, str. 8

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

WD

Zupa podana z uśmiechem przez ks. Bogusia smakuje wybornie

Zupa podana z uśmiechem
przez ks. Bogusia smakuje wybornie

Dzieci z Białorusi przyjechały na zaproszenie Caritas Diecezji Kieleckiej. Był to eksperymentalny turnus. Po raz pierwszy w Kaczynie razem wypoczywały dzieci z Białorusi (24 osoby i jedna z Ukrainy) i dzieci z Polski. Celem była integracja i wzajemne poznanie swoich korzeni, kultury i historii oraz nauka języków polskiego i rosyjskiego. Taka formuła bardzo spodobała się dzieciom. – Początkowo nie wiedzieliśmy, jak to będzie, mieliśmy pewne obawy, ponieważ grupy polska i białoruska były zróżnicowane wiekowo. Ku naszemu zaskoczeniu młodzi z Białorusi chętnie opiekowali się młodszymi dziećmi z Polski, potrafili się wspólnie świetnie bawić. Zawiązało się wiele przyjaźni – mówiła kierownik turnusu kolonii w Kaczynie Paulina Łodejska, doświadczony wychowawca, od osiemnastu lat uczestnicząca w koloniach Caritas. Weronika Tuliewa – opiekunka grupy z Grodna w Kaczynie przebywała już po raz piąty. – Większość z tych dzieci odwiedziła Polskę po raz kolejny. Ten wypoczynek był dla nich formą nagrody za całoroczne zaangażowanie w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Grodnie. Można powiedzieć, że istnieje na tym polu pewna konkurencja, bo wiele dzieci chce przyjechać do Polski. Możliwość wspólnego wypoczynku białoruskich i polskich dzieci okazała się dla nich bardzo atrakcyjna, zwłaszcza że te dzieci mają polskie korzenie – mówiła zadowolona Tuliewa.

Reklama

Program kolonii oparty był na obchodzonych w Polsce: Roku Jana Pawła II, Roku Jana Długosza, Roku Teatru. Dlatego w zabawach, działaniach profilaktycznych i ofercie turystycznej pojawiały się wątki praw dzieci, praw człowieka oparte na nauczaniu Jana Pawła II, wartości rodziny i wiary. Wychowawcy korzystali z różnorodnych form zabawy. Były teatr cieni, warsztaty teatralne, podczas których dzieci poznawały arkana sztuki. W programie oczywiście nie zabrakło codziennej Mszy św. Dzieci miały okazję zwiedzić kieleckie zabytki, katedrę, były w Geoparku Kielce, bawiły się w Parku Dinozaurów w Bałtowie. Miały zajęcia na pływalni w Morawicy, wypoczywały nad zalewem w Borkowie, odwiedziły Kraków, modliły się w sanktuarium w Łagiewnikach, poznały Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Duszpasterską opiekę sprawowali nad grupą księża Bogusław Bochenek i Wojciech Piątkowski, neoprezbiter, proboszcz ks. Grzegorz Przybylski. Dzieci w Kaczynie odwiedził również Ryszard Borkowski z Towarzystwa Kresów Południowo-Wschodnich od lat wspierający dzieci i młodzież polonijną za wschodnią granicą, organizator kwest przed kościołami.

W te wakacje z kolonii Caritas Kielce korzysta łącznie 570 dzieci polskich i 25 uczestników polonijnych. Dodatkowo w miejscu zamieszkania Caritas organizuje półkolonie w placówkach Caritas w Kielcach, Jędrzejowie, Proszowicach, Chmielniku, Mniowie, Cudzynowicach, Ślęcinie i Desznie. W programie półkolonii znajdują się zajęcia rekreacyjne i działania profilaktyczne. Całość wypoczynku Caritas finansuje z ofiar przekazywanych z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz po części ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, we współpracy z samorządami lokalnymi.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaki czasu

Niedziela sosnowiecka 34/2019, str. 4

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Warsztaty: „Młodość nie przechodzi z wiekiem”

Warsztaty: „Młodość nie przechodzi z wiekiem”

Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest najbardziej znana z tego, że przychodzi z konkretną pomocą – rzeczową, finansowa, strukturalną – osobom najbardziej potrzebującym

Swoje odzwierciedlenie ma to w prowadzonych schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych, świetlicach terapeutycznych dla dzieci, punktach wydawania żywności czy stacjach opieki. Oczywiście to tylko część bogatej oferty pomocowej.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Fatima

Adobe.Stock

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani od bł. Jana Beyzyma

2021-06-12 08:42

[ TEMATY ]

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

jubilaci

Przemysław Korczak

W związku z trwającym w Kościele Rokiem św. Józefa jednym z kościołów stacyjnych w naszej archidiecezji jest kaplica w Niższym Seminarium Duchownym jako szczególne miejsce modlitwy o nowe powołania.

Od 70 lat ta intencja bliska jest wszystkim uczniom tej szkoły, którzy w modlitwach nie zapominają również o kapłanach, pełniących swoją posługę. Jednym z elementów wychowawczych w niższym seminarium są spotkania alumnów z kapłanami, które odgrywają istotną w drodze pielęgnowania zalążków powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję