Reklama

Głos z Torunia

Wyrusz na spotkanie

Na drodze ziemskiego pielgrzymowania Opatrzność Boża postawiła liczne sanktuaria, m.in. sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim, które stają się namiotami spotkania z Jezusem, Jego Matką i świętymi mieszkańcami nieba

Niedziela toruńska 32/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

turystyka

sanktuarium

Ks. Paweł Borowski

Jabłonowo-Zamek: sanktuarium wyciszenia, nadziei na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień i słabości

Jabłonowo-Zamek: sanktuarium wyciszenia, nadziei na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień i słabości

Wiara jest drogą, bo „polega na pokornym kroczeniu ścieżkami wyznaczonymi przez Boga” (o. Augustyn SJ, „Widzieliśmy Pana”). Jako ludzie wiary wiemy, że każdy chrześcijanin jest zaproszony do udziału w tej wielkiej pielgrzymce, którą Kościół i cała ludzkość realizują, zdążając do domu Ojca. Pan Jezus powiedział o sobie, że jest Drogą – prośmy więc, by nam towarzyszył.

Namioty spotkań

Na drodze ziemskiego pielgrzymowania Opatrzność Boża postawiła liczne sanktuaria, które stają się namiotami spotkania z Panem Jezusem, Jego Matką i świętymi mieszkańcami nieba. Przez sanktuarium rozumiemy miejsca nadzwyczajnego kultu, związane z jakimś faktem nadprzyrodzonym, np. z objawieniami, obecnością relikwii lub cudownego wizerunku. Rangę sanktuarium nadaje biskup diecezjalny. Dla przykładu sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim zostało ustanowione przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego dekretem z 15 czerwca 1997 r., w którym jest powiedziane: „Na większą chwałę Boga Wszechmogącego, w Trójcy Świętej Jedynego oraz ku duchowemu pożytkowi wiernych, po myśli kanonu 1230 KPK, ustanawiam kaplicę pw. Chrystusa Króla w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim, sanktuarium diecezjalnym bł. Marii Karłowskiej z przywilejami i zadaniami według prawa kościelnego, powszechnego i lokalnego. Szczególnym zadaniem tego sanktuarium jest rozbudzanie u wiernych czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dobrego Pasterza, w duchu pobożności bł. Marii Karłowskiej”.

Tu działa Bóg

Reklama

Każde sanktuarium przekazuje konkretne orędzie poprzez szczególny charyzmat, jaki mu Pan powierzył, ponieważ jest ono uprzywilejowanym miejscem doznawania pomocy Bożej oraz wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, świętych i błogosławionych; jest miejscem umocnienia naszej wiary i schronienia w chwilach trudnych. Jest bezcennym darem łaski dla Kościoła. W Piśmie Świętym czytamy: „Jest to miejsce, o którym powiedziałeś: Tam będzie moje imię” – aby wysłuchać modlitwę, którą zanosi Twój sługa na tym miejscu” (por. 1 Krl 8, 27-29). Sanktuarium jest zatem widzialnym znakiem miłości Pana Boga ku nam. Słusznie mówi św. Grzegorz z Nysy, że w każdym sanktuarium można rozpoznać „ślady wielkiej dobroci Pana wobec nas”, „pamiątki miłosierdzia Pana w stosunku do nas”. To jest wielką tajemnicą, a do tajemnicy należy zbliżać się w postawie zdumienia i adoracji, z uczuciem zachwytu wobec darów Bożych. Trzeba uchwycić darmowe działanie Boga, mające różne przejawy: łaski, cuda, wewnętrzna przemiana, nawrócenia, uzdrowienia, wyciszenie emocji, wyzwolenie z uzależnień itp.

Do Jabłonowa

Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy w zamęcie zlaicyzowanego, dotkniętego lękiem i niepewnością świata szukają oparcia i umocnienia wiary, by się nie zagubić i nie ulec złu. Do jabłonowskiego sanktuarium bł. Marii Karłowskiej – przyjdźcie, jeśli pogmatwało się wam życie; jeżeli niedola rzuciła was na manowce i już nie dostrzegacie sensu walki... i już nie chcecie walczyć o dobro w sobie, bo straciliście nadzieję, że jeszcze można i że jeszcze warto; przyjdźcie, gdy zniewalają was uzależnienia, gdy szukacie wyciszenia wzburzonych namiętności, uspokojenia zbuntowanego serca; przyjdźcie, jeżeli w codziennym pośpiechu, w zaaferowaniu sprawami materialnymi zagubiła się wam duchowa istota człowieczeństwa, gdy trzeba przystanąć, zatrzymać rozbiegane serce, by zrozumieć, że jest jeszcze inne – ważniejsze życie; przyjdźcie, kiedy wam trudno przebaczyć – młodzi i starsi... I ci, dla których życie rodzinne stało się koszmarem... Wszak bł. Matka Maria od swej młodości była też apostołką rodzin; przyjdźcie, którzy szukacie drogi życia, przeżywacie młodzieńcze wahania, walki i zwątpienia... Matka pasterka przemówi do waszych serc dobrym natchnieniem; przyjdźcie, jeśli pragniecie utwierdzenia w dobrym życiu i nowych sił do jasnego świadectwa wobec innych; przyjdźcie także, aby wybłagać łaski dla swoich bliskich; jeśli możecie, przyjdźcie i wy, kochani chorzy, którym cierpienie fizyczne odbiera radość i wolność życia. Za wstawiennictwem błogosławionej: „Proście, a otrzymacie” (Mt 7,7) – jak mówi Pan. Bo ona ukochała przecież całego człowieka – z duszą i ciałem.

To jest, jak twierdzą pielgrzymi, sanktuarium wyciszenia i nadziei na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień i słabości. Pan dał znak, że tego pragnie, skoro w cudzie potwierdzonym do beatyfikacji dokonało się przez przyczynę bł. Matki Marii podwójne uzdrowienie – duszy i ciała. Niech błogosławiona wstawia się za nami wszystkimi, niech nam uprosi to, z czym do niej przyjdziemy. Niech nam rozplącze ludzkie pogmatwania i wyprostuje nasze chrześcijaństwo. A potem przyjdźmy, aby dziękować i wychwalać dobroć i miłosierdzie Boże i skuteczne wstawiennictwo bł. Matki Marii.

Reklama

Psalmista śpiewa: „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: pójdziemy do domu Pana!” (por. Ps 122, 1). W tej myśli każde sanktuarium jest znakiem nadziei, a ich tajemnicą jest działanie Pana Boga w naszym życiu. Dlatego dziękujmy Opatrzności Bożej za te stacje na drodze ziemskiego pielgrzymowania, a wyruszając ku nim, przypominajmy sobie piękne staropolskie pozdrowienie: „Z Panem Bogiem!”.

* * *

Siostry pasterki zapraszają do jabłonowskiego sanktuarium na modlitwę przy relikwiach bł. Marii, do zwiedzenia jej Sali Pamięci oraz odpoczynku w parku, wśród piękna przyrody. W każdy piątek o godz. 18.30 w sanktuarium odprawiana jest nowenna nieustanna do bł. Matki Marii Karłowskiej, w czasie której wymieniane są prośby złożone w ciągu tygodnia przez pielgrzymów do skarbony w sanktuarium, a także nadesłane pocztą, telefonicznie lub e-mailem. Podczas nabożeństwa otwarta księga z wpisanymi do niej intencjami spoczywa przy relikwiach błogosławionej. Raz w tygodniu, zwykle również w piątek, w tych wszystkich intencjach, jak też na podziękowanie za łaski uproszone przez przyczynę błogosławionej, przy jej relikwiach celebrowana jest Msza św. Prośby o modlitwę oraz zawiadomienia o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem błogosławionej prosimy kierować na adres: Sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej, Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek, Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie, tel. 56 495-70- 50, m.karlowska_xl@wp.pl

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze żywe Sanktuarium

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 38/2018, str. VI

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum ks. Przemysława Janickiego

Ks. Przemysław Janicki

Ks. Przemysław Janicki

Z ks. Przemysławem Janickim, wikariuszem z sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, rozmawia ks. Adrian Put

Ks. Adrian Put: – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ma już 10 lat. Wydaje się jednak, że jest mniej znane niż stojąca nieopodal figura Chrystusa Króla. Jak zatem wygląda codzienne życie sanktuarium?

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję