Reklama

Głos z Torunia

Wyrusz na spotkanie

Na drodze ziemskiego pielgrzymowania Opatrzność Boża postawiła liczne sanktuaria, m.in. sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim, które stają się namiotami spotkania z Jezusem, Jego Matką i świętymi mieszkańcami nieba

Niedziela toruńska 32/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

turystyka

sanktuarium

Ks. Paweł Borowski

Jabłonowo-Zamek: sanktuarium wyciszenia, nadziei na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień i słabości

Wiara jest drogą, bo „polega na pokornym kroczeniu ścieżkami wyznaczonymi przez Boga” (o. Augustyn SJ, „Widzieliśmy Pana”). Jako ludzie wiary wiemy, że każdy chrześcijanin jest zaproszony do udziału w tej wielkiej pielgrzymce, którą Kościół i cała ludzkość realizują, zdążając do domu Ojca. Pan Jezus powiedział o sobie, że jest Drogą – prośmy więc, by nam towarzyszył.

Namioty spotkań

Na drodze ziemskiego pielgrzymowania Opatrzność Boża postawiła liczne sanktuaria, które stają się namiotami spotkania z Panem Jezusem, Jego Matką i świętymi mieszkańcami nieba. Przez sanktuarium rozumiemy miejsca nadzwyczajnego kultu, związane z jakimś faktem nadprzyrodzonym, np. z objawieniami, obecnością relikwii lub cudownego wizerunku. Rangę sanktuarium nadaje biskup diecezjalny. Dla przykładu sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim zostało ustanowione przez biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego dekretem z 15 czerwca 1997 r., w którym jest powiedziane: „Na większą chwałę Boga Wszechmogącego, w Trójcy Świętej Jedynego oraz ku duchowemu pożytkowi wiernych, po myśli kanonu 1230 KPK, ustanawiam kaplicę pw. Chrystusa Króla w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim, sanktuarium diecezjalnym bł. Marii Karłowskiej z przywilejami i zadaniami według prawa kościelnego, powszechnego i lokalnego. Szczególnym zadaniem tego sanktuarium jest rozbudzanie u wiernych czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dobrego Pasterza, w duchu pobożności bł. Marii Karłowskiej”.

Tu działa Bóg

Każde sanktuarium przekazuje konkretne orędzie poprzez szczególny charyzmat, jaki mu Pan powierzył, ponieważ jest ono uprzywilejowanym miejscem doznawania pomocy Bożej oraz wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, świętych i błogosławionych; jest miejscem umocnienia naszej wiary i schronienia w chwilach trudnych. Jest bezcennym darem łaski dla Kościoła. W Piśmie Świętym czytamy: „Jest to miejsce, o którym powiedziałeś: Tam będzie moje imię” – aby wysłuchać modlitwę, którą zanosi Twój sługa na tym miejscu” (por. 1 Krl 8, 27-29). Sanktuarium jest zatem widzialnym znakiem miłości Pana Boga ku nam. Słusznie mówi św. Grzegorz z Nysy, że w każdym sanktuarium można rozpoznać „ślady wielkiej dobroci Pana wobec nas”, „pamiątki miłosierdzia Pana w stosunku do nas”. To jest wielką tajemnicą, a do tajemnicy należy zbliżać się w postawie zdumienia i adoracji, z uczuciem zachwytu wobec darów Bożych. Trzeba uchwycić darmowe działanie Boga, mające różne przejawy: łaski, cuda, wewnętrzna przemiana, nawrócenia, uzdrowienia, wyciszenie emocji, wyzwolenie z uzależnień itp.

Reklama

Do Jabłonowa

Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy w zamęcie zlaicyzowanego, dotkniętego lękiem i niepewnością świata szukają oparcia i umocnienia wiary, by się nie zagubić i nie ulec złu. Do jabłonowskiego sanktuarium bł. Marii Karłowskiej – przyjdźcie, jeśli pogmatwało się wam życie; jeżeli niedola rzuciła was na manowce i już nie dostrzegacie sensu walki... i już nie chcecie walczyć o dobro w sobie, bo straciliście nadzieję, że jeszcze można i że jeszcze warto; przyjdźcie, gdy zniewalają was uzależnienia, gdy szukacie wyciszenia wzburzonych namiętności, uspokojenia zbuntowanego serca; przyjdźcie, jeżeli w codziennym pośpiechu, w zaaferowaniu sprawami materialnymi zagubiła się wam duchowa istota człowieczeństwa, gdy trzeba przystanąć, zatrzymać rozbiegane serce, by zrozumieć, że jest jeszcze inne – ważniejsze życie; przyjdźcie, kiedy wam trudno przebaczyć – młodzi i starsi... I ci, dla których życie rodzinne stało się koszmarem... Wszak bł. Matka Maria od swej młodości była też apostołką rodzin; przyjdźcie, którzy szukacie drogi życia, przeżywacie młodzieńcze wahania, walki i zwątpienia... Matka pasterka przemówi do waszych serc dobrym natchnieniem; przyjdźcie, jeśli pragniecie utwierdzenia w dobrym życiu i nowych sił do jasnego świadectwa wobec innych; przyjdźcie także, aby wybłagać łaski dla swoich bliskich; jeśli możecie, przyjdźcie i wy, kochani chorzy, którym cierpienie fizyczne odbiera radość i wolność życia. Za wstawiennictwem błogosławionej: „Proście, a otrzymacie” (Mt 7,7) – jak mówi Pan. Bo ona ukochała przecież całego człowieka – z duszą i ciałem.

To jest, jak twierdzą pielgrzymi, sanktuarium wyciszenia i nadziei na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień i słabości. Pan dał znak, że tego pragnie, skoro w cudzie potwierdzonym do beatyfikacji dokonało się przez przyczynę bł. Matki Marii podwójne uzdrowienie – duszy i ciała. Niech błogosławiona wstawia się za nami wszystkimi, niech nam uprosi to, z czym do niej przyjdziemy. Niech nam rozplącze ludzkie pogmatwania i wyprostuje nasze chrześcijaństwo. A potem przyjdźmy, aby dziękować i wychwalać dobroć i miłosierdzie Boże i skuteczne wstawiennictwo bł. Matki Marii.

Psalmista śpiewa: „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: pójdziemy do domu Pana!” (por. Ps 122, 1). W tej myśli każde sanktuarium jest znakiem nadziei, a ich tajemnicą jest działanie Pana Boga w naszym życiu. Dlatego dziękujmy Opatrzności Bożej za te stacje na drodze ziemskiego pielgrzymowania, a wyruszając ku nim, przypominajmy sobie piękne staropolskie pozdrowienie: „Z Panem Bogiem!”.

Reklama

* * *

Siostry pasterki zapraszają do jabłonowskiego sanktuarium na modlitwę przy relikwiach bł. Marii, do zwiedzenia jej Sali Pamięci oraz odpoczynku w parku, wśród piękna przyrody. W każdy piątek o godz. 18.30 w sanktuarium odprawiana jest nowenna nieustanna do bł. Matki Marii Karłowskiej, w czasie której wymieniane są prośby złożone w ciągu tygodnia przez pielgrzymów do skarbony w sanktuarium, a także nadesłane pocztą, telefonicznie lub e-mailem. Podczas nabożeństwa otwarta księga z wpisanymi do niej intencjami spoczywa przy relikwiach błogosławionej. Raz w tygodniu, zwykle również w piątek, w tych wszystkich intencjach, jak też na podziękowanie za łaski uproszone przez przyczynę błogosławionej, przy jej relikwiach celebrowana jest Msza św. Prośby o modlitwę oraz zawiadomienia o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem błogosławionej prosimy kierować na adres: Sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej, Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek, Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie, tel. 56 495-70- 50, m.karlowska_xl@wp.pl

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najszczęśliwsi ludzie i wirus

2020-03-31 14:49

Niedziela Ogólnopolska 14/2020, str. 43

[ TEMATY ]

turystyka

Wikipedia.org

Sklep spożywczy w Thisted na północy Danii. Kilkanaście osób i cisza. Zawsze było tu gwarno, ludzie wymieniali uprzejmości, bo miejscowość nieduża, wszyscy się znają, przynajmniej na osiedlu, gdzie jest sklep. Ta cisza powoduje, że mam skojarzenie z rekolekcjami ignacjańskimi...

Od 13 lat, odkąd tu mieszkam, nie widziałam w czasie Wielkiego Postu śladu Wielkiego Postu. Miejska dyskoteka w piątki pękała w szwach, restauracje tętniły życiem, początek weekendu był początkiem imprezowania, szczególnie dla młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro Msza św. z duchowym udziałem dzieci

2020-04-04 13:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzieci

bp Antoni Długosz

Mariusz Pośpiech/Muzeum Monet i Medali JP2

W trosce o najmłodszych pielgrzymów już jutro, w Niedzielę Palmową, na Jasnej Górze odprawiona zostanie Msza św. z ich duchowym udziałem. Celebrować ją będzie bp Antoni Długosz z Częstochowy, nazywany biskupem od dzieci. Eucharystia sprawowana będzie o godz.12.30 w Kaplicy Matki Bożej i transmitowana na portalu niedziela.pl

Zobacz transmisję

- Od najbliższej niedzieli będziemy przeżywali cały tydzień największych wydarzeń w historii zbawienia i w historii ludzkości - przypomina bp Długosz i podkreśla „razem z Jezusem, który wjedzie do Jerozolimy, by powiedzieć, że jest królem Prawdy, Miłosierdzia, Pokoju i Zgody przeżyjemy Niedzielę Palmową”.

- Zapraszam was serdecznie wraz z rodzicami, abyście mogły te wielkie wydarzenia przeżywać razem ze wszystkimi dziećmi, nie tylko z naszego kraju, ale i zagranicy – powiedział w zaproszeniu na antenie Radia Jasna Góra bp Długosz.

Duchowny zaznaczył, że będzie się starał zrealizować przesłanie dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci z 1973r., które wydał papież Paweł VI. Czytamy w nim m.in., że „wszyscy, którzy zajmują się wychowaniem dzieci, powinni zjednoczyć wysiłki i we wzajemnym porozumieniu dążyć do tego aby dzieci już wówczas, kiedy mają jakieś pojęcie o Bogu i sprawach Bożych, zgodnie z wiekiem i rozwojem osobowym przeżyły również wartości ogólnoludzkie, w jakie obfituje sprawowanie Eucharystii. Należą do nich: działanie we wspólnocie, powitanie, umiejętność słuchania, proszenie o przebaczenie i udzielanie go, wyrażanie wdzięczności, przeżywanie ze zrozumieniem czynności symbolicznych uczty przyjaźni, uroczystych obchodów”.

Bp Antoni Długosz znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego dla dzieci „Ziarno”, w którym mówił i śpiewał o Bogu, głosząc Dobrą Nowinę w języku radości - najbardziej zrozumiałym dla najmłodszych.

Był wykładowcą katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krak

owie, duszpasterzem narkomanów i niepełnosprawnych. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest autorem wielu książek dla dzieci, publikacji z dziedziny Biblii, katechetyki i homiletyki m.in. „Pismo Święte naszym Przyjacielem”, „Jak przygotowywać i oceniać katechezę”, „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci”, „Opowiem ci o Jezusie” , „Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga” , „Błogosławieni, czyli szczęśliwi”.

Bp Antoni Długosz należy do grona paulińskich konfratrów czyli duchowych przyjaciół Zakonu. Każdego roku przewodniczy na Jasnej Górze ostatnim „Pawełkom” czyli nabożeństwu nowennowemu przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika patriarchy Zakonu Paulinów, w którym licznie biorą udział dzieci.

CZYTAJ DALEJ

„Annuario Pontificio” podkreśla rolę papieża jako biskupa Rzymu

2020-04-04 20:10

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Tama66/pixabay.com

W opublikowanym niedawno nowym roczniku papieskim „Annuario Pontificio 2020” inaczej niż dotychczas przedstawiono przysługujące papieżowi tytuły. Wszystkie, oprócz „Biskupa Rzymu” zostały umieszczone pod wspólnym hasłem „tytuły historyczne”.

Chodzi o następujące tytuły: „Wikariusz Jezusa Chrystusa”, „Następca Księcia Apostołów”, „Najwyższy Kapłan Kościoła Powszechnego”, „Prymas Włoch”, „Arcybiskup Metropolita Prowincji Rzymskiej”, „Suweren Państwa Miasta Watykańskiego” i „Sługa Sług Bożych”. Dotychczas poprzedzały one krótkie dane biograficzne aktualnego papieża, obecnie zaś umieszczono je pod nimi, nazywając „tytułami historycznymi” i drukując mniejszą czcionką.

Pytany o tę zmianę przez dziennik włoskich biskupów „Avvenire” dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśnił, że wyrażenie „tytuły historyczne” wskazuje na ich „związek z historią papiestwa”. Oznacza to, że „historycznie są związane z tytułem biskupa Rzymu, gdyż w chwili wyboru przez konklawe do kierowania Kościołem Rzymu elekt nabywa tytuły związane z tą nominacją”.

Tytuły te więc - jak tłumaczy „Avvenire” - nie zostały uznane za zabytek przeszłości, lecz nadal zachowują swą aktualność. Inaczej usunięto by je z „Annuario Pontificio”, tak jak stało się za pontyfikatu Benedykta XVI z tytułem „Prymas Zachodu”, uznanym za przeszkodę w dialogu ekumenicznym.

„Avvenire” przypomina, że za pontyfikatu Franciszka już raz zmieniono wygląd strony poświęconej papieżowi w „Annuario Pontificio”. Jeszcze za jego poprzednika znajdowało się na niej kolejno: imię papieża, tytuł „Biskup Rzymu”, pozostałe tytuły i dane biograficzne. Za Franciszka zaś są to dwie strony: na pierwszej znajduje się jego imię i tytuł „Biskup Rzymu”, na drugiej zaś - pozostałe informacje.

„To sposób na podkreślenie, także graficznie, szczególnego znaczenia, jakie przypisuje on tytułowi «Biskup Rzymu» względem innych, związanych z osobą powszechnego pasterza Kościoła” - pisze dziennik włoskiego episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję