Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgoraj

Odpust ku czci św. Marii Magdaleny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2015, str. 6

[ TEMATY ]

odpust

Joanna |Ferens

Obraz św. Marii Magdaleny

Obraz św. Marii Magdaleny

Uroczystości odpustowe ku czci św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się 21 lipca od Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłych parafian. Wszystkich zebranych w świątyni powitał dziekan ks. Witold Batycki, mówiąc: – Jak co roku w przeddzień odpustu gromadzi nas tajemnica naszej wiary – świętych obcowanie. Przychodzimy, aby polecać miłosierdziu Bożemu wszystkich tych, którzy poprzedzili nas w pielgrzymowaniu do wiecznej ojczyzny.

Na uroczystości przybyło wielu kapłanów, pochodzących z terenu parafii, m.in. ks. Józef Dziduch, ks. Ryszard Dziura, ks. Paweł Derylak, o. Stanisław Kyc – benedyktyn z Tyńca oraz zaproszony gość ks. Jarosław Przytuła, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie. W wygłoszonej homilii ks. Jarosław zwrócił uwagę na wartości odpustów, a także na przesłanie, jakie niesie za sobą symbolika cmentarza: – Udając się na cmentarz i modląc się za zmarłych w wigilię uroczystości odpustowych, my nie tylko okazujemy troskę o nich, ale sami od nich wiele otrzymujemy, bo ci, którzy są już w niebie, mogą się skutecznie wstawiać za nami. Poza tym, przychodząc na cmentarz, bierzemy udział w niezwykłej lekcji, gdyż właśnie tam człowiek konfrontuje się z nieuchronną koniecznością śmierci. I Kościół nas dzisiaj prowokuje do postawienia sobie pytania, co tak naprawdę liczy się w życiu – i z tym pytaniem zwracamy się do naszego jedynego Nauczyciela i Mistrza, Jezusa Chrystusa. Po Mszy św. ks. Jarosław dokonał uroczystego poświęcenia ronda im. Ks. Jana Mroza, które znajduje się niedaleko kościoła parafialnego.

Reklama

Główne obchody ku czci św. Marii Magdaleny rozpoczęły się uroczystą Sumą odpustową, sprawowaną 22 lipca o godz. 12. Liturgii odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jarosław Przytuła. W homilii podkreślił, iż od tej wyjątkowej świętej patronki można się wiele nauczyć: – Katecheza Marii Magdaleny jest przede wszystkim świadectwem jej życia. Uczy nas szczerej i autentycznej miłości do Jezusa, uczy takiej wierności, jaką może zrodzić serce prawdziwie kochające – mówił Kaznodzieja.

Ks. Witold Batycki podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę i zachęcił do odwiedzenia kapliczki stojącej w miejscu, gdzie dwukrotnie, w 1603 i 1615 r. objawiła się św. Maria Magdalena. Święta objawiła się na skraju Puszczy Solskiej gromadce pastuszków z Soli. Usłyszeli oni dźwięk wiszących na sośnie dzwonów, które same dzwoniły i poruszały się bez niczyjej pomocy. Kiedy okoliczny lud zgromadził się na wspólnej modlitwie, ujrzano ponad drzewami postać św. Marii Magdaleny, która prosiła, aby to miejsce zostało poświęcone Bogu. Na miejscu objawień wytrysnęło cudowne źródło, zaś ci, którzy z wiarą i ufnością przychodzili tutaj, otrzymywali od Boga liczne łaski. W kapliczce wybudowanej pierwotnie przez Wielkiego Kanclerza i Wielkiego Hetmana Koronnego Jana Zamoyskiego znajduje się piękny ołtarz barokowy z obrazem świętej patronki, zaś na ścianach wiszą dwa wotywne obrazy z XIX wieku, przedstawiające legendę objawień i cuda, jakie wydarzyły się na tym miejscu za wstawiennictwem świętej. Już od samego początku zapisy opowiadań ludowych głoszą, że za przyczyną św. Marii Magdaleny zostały wskrzeszone i przywrócone do życia martwe dzieci, ślepiec odzyskał wzrok, chorzy i konający odzyskiwali zdrowie.

Po Mszy św. odmówiona została litania do św. Marii Magdaleny, następnie w uroczystej procesji wokół kościoła wierni oddali cześć Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust św. Józefa w Nasławicach

[ TEMATY ]

odpust

Nasławice

Oliwia Musiał

Mszy św. przewodniczył ks. Adam Łopuszyński, proboszcz parafii

Mszy św. przewodniczył ks. Adam Łopuszyński, proboszcz parafii

Dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Niektóre parafie diecezji wrocławskiej, którym święty patronuje, przeniosły liturgiczne obchody na niedzielę 17 marca.

W Nasławicach uroczystości odpustowe rozpoczęły się o godz. 13.00. - Gromadzimy się w tej świątyni wpatrując się w postać św. Józefa, Oblubieńca NMP, ziemskiego opiekuna Jezusa Chrystusa. Człowieka, który zaufał Bogu i w tej ufności wypełniał Jego wolę troszcząc się o Bożego Syna i Jego Matkę –mówił w homilii ks. Łukasz Tokarczyk. Kapłan zauważył, że w Piśmie Świętym, nie znajdziemy ani jednego słowa wypowiedzianego przez św. Józefa, przez co, tak naprawdę niewiele o Nim wiemy. - Z samego Pisma Świętego odczytujemy kilka informacji, na podstawie których już możemy zarysować obraz Ojca i Opiekuna, jakim był. Ale nie wiemy, jak długo żył, jak wyglądała Jego codzienność, jaki miał charakter, co najbardziej lubił, jakie miał talenty i jakie słabości. Nie wiemy także jak i kiedy umarł. Ot, po prostu, kilka razy pojawia się w określonych sytuacjach, a potem już nic o Nim nie słyszymy. Tradycja dopowiada nam wiele różnych sytuacji i opisów. I to właśnie z tradycji czerpiemy podanie, jakoby Józef umierał otoczony swoją rodziną, na rękach swego przybranego Syna. Jak cicho żył, tak cicho odszedł! – zaznaczył kaznodzieja, dodając, że informacje, które o patronie posiadamy, mają być dla nas wzorem i zachętą do życia w świętości, w jakiej On sam żył. – Św. Józef uczy nas, aby całym sobą i wszystkim, co robimy, wskazywać na Jezusa i Jemu służyć. Wskazuje, że bardziej niż słów, potrzeba konkretnych czynów. Mniej zapewnień, mniej obietnic, mniej wyszukanych przemów i kunsztownych dywagacji, a więcej konkretnego działania – tego, jak się wydaje, bardzo dzisiaj potrzeba naszemu chrześcijaństwu. Święty uczy nas także zasłuchania w głos Boży i pełnienia woli Bożej nawet, jeżeli jest ona dla nas niezrozumiała. Chciejmy dziś, za przykładem naszego Patrona powierzać się Bogu i na Nim budować naszą codzienność. Trwając w Wielkim Poście jesteśmy zaproszeni przez Kościół do większej aktywności duchowej, aby siła tego ducha pomagała nam podejmować decyzje zgodne z wolą Boga, przepełnione Jego obecnością. Niech św. Józef czuwa nad nami, abyśmy pracując i troszcząc się o swoich najbliższych, kochali i tę miłość potwierdzali swoim życiem. Bądźmy jak św. Józef posłuszni Bogu, głęboko Jemu ufając i razem z Nim przeżywajmy każdą sekundę naszego życia. Życia które ma nas zaprowadzić do nieba – nauczał ks. Łukasz Tokarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2021 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Drąg do biskupów o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po pandemii

2021-06-12 11:20

kodr.pl

O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z sympozjum, które w tej chwili odbywa się w Rzymie w trybie online, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję