Reklama

Niedziela w Warszawie

Wierzymy w dobrą zmianę

Z Andrzejem Kropiwnickim, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, rozmawia Andrzej Tarwid

Niedziela warszawska 33/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rozmowa

Marcin Żegliński

Andrzej Kropiwnicki

Andrzej Kropiwnicki

ANDRZEJ TARWID: – Niedługo 35. rocznica powstania „Solidarności”. Jak Pan zapamiętał sierpień 1980 r.?

ANDRZEJ KROPIWNICKI: – Z tego okresu mam wiele wspomnień osobistych. Ale ogólnie rzecz ujmując myślę, że był to czas, kiedy miliony osób uwierzyły, iż nadszedł ten moment, w którym można zacząć dobrą zmianę w Polsce.

– Od początku „S” głosiła hasła: godności pracowniczej, równości i wolności. Czy udało się je zrealizować?

– Gdyby one zostały zrealizowane w pełni, to związek „S” musiałby się przemodelować. Ale tego nie zrobiliśmy, więc odpowiedź brzmi: nie udało się tych haseł w pełni zrealizować.

Reklama

– Dlaczego? Przecież przez 26 lat demokracji ludzie „S” wielokrotnie byli u władzy?

– To złożony problem. Uważam, że wielu osobom, które obejmowały funkcje rządowe nie zawsze przyświecała myśl, iż w demokratycznym państwie sprawy kraju muszą być prowadzone tak, aby przede wszystkim służyły społeczeństwu. Byli zaślepiani reformami, skręcili w kierunku diabelskiego kapitalizmu, a na bok odchodziły sprawy społeczne i dobro obywateli.

– Potrafi Pan wyjaśnić postawę dawnych kolegów ze związku?

– Najprościej można powiedzieć, że punkt widzenia zmienia się wraz z punktem siedzenia. Ale kiedy głębiej się nad tym zastanowić, to nasuwa się wniosek, że w 10-milionowym związku nie wszyscy mieli te ideały na tyle głęboko zakorzenione, aby stały się one potem przesłanką do działania.
Analizując ten problem warto też spojrzeć na niego historycznie. Wówczas widać, jak drogi ludzi „S” się rozchodziły. Już w 1989 r. fakt zawarcia pewnych umów przy Okrągłym Stole spowodował wstrząs w związku, bo ustalenia te nie były w pełni zgodne z ideałami „S”.

– To jaki jest bilans tych 35 lat?

– Z perspektywy związkowca nie mogę nie dostrzec, że udało się wprowadzić w życie ważne rozwiązania w Kodeksie Pracy i ustawie o związkach zawodowych oraz dialogu społecznym. Ale od razu chcę podkreślić, że rozwiązania te wymagają korekt. Niestety, rządzący nie zawsze chcą iść w tym kierunku w jakim my. Musieliśmy np. zerwać dialog w Komisji Trójstronnej (negocjacje prowadzą tam: związkowcy, pracodawcy i przedstawiciele rządu – przy. at), bo strona rządowa łamała wypracowane tam ustalenia.

Reklama

– Skoro dialog społeczny nie działa, to może warto mieć swoją reprezentację w parlamencie, jak w czasach Akcji Wyborczej „Solidarność”?

– Dużo o tym rozmawialiśmy. Przeważyła koncepcja, aby wzorem dojrzałych demokracji wpływać na partie polityczne podpisując z nim pakty dotyczące realizacji najważniejszych spraw dla związku. Uznaliśmy, że to najlepszy układ, ale do tej pory nie udało się go zrealizować z żadną partią. Natomiast przed ostatnimi wyborami prezydenckimi podpisaliśmy taką umowę z panem Andrzejem Dudą. I teraz czekamy na to, że Prezydent RP zacznie zapisy tego porozumienia realizować.

– Z jakimi sprawami zmaga się na co dzień region Mazowsze?

– Skala wyzwań jest maksymalna. Poczynając od tego, że ludzie nie mają umów o pracę lub mają umowy nielegalne. Inna grupa spraw to mobbing i szykany w miejscu pracy. Jeszcze inny rodzaj podejmowanych przez nas problemów dotyczy prywatyzacji i przekształceń własnościowych.

– Jak związek pomaga w przypadku łamania prawa pracy?

– Generalnie są dwie ścieżki. Jeśli problem jest na poziomie zakładu pracy, to poprzez negocjacje. Natomiast w sprawach indywidualnych interweniujemy na poziomie przedsiębiorstwa i właścicielskim.

– Czy można powiedzieć, w jakiej branży na Mazowszu jest najgorzej?

– Nie można wprost na to odpowiedzieć, bo kłopoty mają różny charakter. Teraz np. dużo jest problemów w ochronie zdrowia oraz w warszawskich spółkach miejskich, które są przygotowywane do prywatyzacji. My uważamy, że firmy służące bezpieczeństwu socjalnemu mieszkańców miasta nie powinny być sprzedane.

– Mówi Pan o spółkach miejskich, a co z bastionami „S” takimi jak kiedyś Ursus?

– Dzisiaj nie ma dużych zakładów przemysłowych. Jest jeszcze Radwar i Huta Warszawa, choć kiedyś zatrudniała ona 15 tys. osób, a teraz raptem kilkaset. Ta sytuacja powoduje, że mamy bardzo duże rozdrobnienie komisji zakładowych. Niemniej nadal na Mazowszu należy do „S” 58 tys. osób.

– To dużo czy mało?

– Moim zdaniem to mało. Ludzie nie wstępują do związku, bo pracodawcy stosują różne chwyty, aby zniechęcić pracowników do tworzenia struktur „S” w miejscu pracy. Dochodzi nawet do tego, że osoby, które chcą stworzyć komisję związkową są szykanowane bądź wyrzucane z pracy.

– Kto więc dzisiaj decyduje się na to, aby zostać członkiem „S”?

– Są to pracownicy mający nadzieję, że mimo wielu przeciwności uda się coś zmienić. A także ci, którzy patrzą nie tylko na siebie, ale widzą, że źle dzieje się innym. Krótko mówiąc są to osoby ufające, że razem mogą dokonać dobrej zmiany w swoim miejscu pracy. Ta postawa bez wątpienia łączy nowych członków związku z ludźmi, którzy do „S” zapisywali się w sierpniu 1980 r.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku nowym horyzontom

MAREK SOBISZ: - Jakie jest pierwsze wrażenie Księdza Biskupa po wyborze nowego papieża?

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję