Reklama

Głos z Torunia

Droga wiary i zaufania

Niedziela toruńska 34/2015, str. 1-3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Radosne, kolorowe i rozśpiewane grupy 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej 12 sierpnia dotarły na Jasną Górę. Przed Szczytem utrudzonych i szczęśliwych pątników witał bp Józef Szamocki, który dzielił z nimi trud drogi przez cały czas. Ks. Łukasz Skarżyński – kierownik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej prezentował poszczególne grupy. W dziesięciu grupach wędrowało 1026 pielgrzymów (635 sióstr i 391 braci), 40 kapłanów, 11 sióstr zakonnych, 3 diakonów, 15 kleryków, 11 obcokrajowców. 38-osobową grupą niepełnosprawnych, w większości na wózkach inwalidzkich, opiekowało się ok. 80 wolontariuszy. 2 pary małżeńskie z grupy zielonej, które poznały się na pielgrzymce, wędrując do Matki, dziękowały Bogu za zawarty wcześniej sakrament małżeństwa. W służbę porządkową było zaangażowanych 66 osób, sanitarną – 43, muzyczną – 80. Najstarszy brat Antoni ma 84 lata, najmłodsza siostra Ania – 1 rok.

– W szeregach pielgrzymów panuje ogromna radość – mówi ks. Łukasz Skarżyński. – W tym roku wędrówka była naznaczona upałami. Chwała Panu za to, że wszyscy dotarli na Jasną Górę. Niech Pan będzie uwielbiony w naszym trudzie – podkreśla ksiądz kierownik. – Radość jest ogromna, dlatego że dało się przezwyciężyć słabości fizyczne i skorzystać duchowo. Te duchowe korzyści to przygotowanie do 31. Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Stąd we wszystkich grupach Biskup Józef głosił katechezy na temat: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, a ks. Łukasz przybliżył ideę ŚDM i już teraz potwierdza, że w 2016 r. pielgrzymka odbędzie się. Droga to spotkanie z Jezusem, który umacnia sakramentami – Eucharystii oraz pojednania i pokuty. Na trasie owocem przemyślenia własnego życia były spowiedzi, czasem po wielu miesiącach czy nawet latach. Grupa franciszkańska z Brodnicy dwukrotnie adorowała Najświętszy Sakrament w drodze. W grupie zielonej pątnicy odnowili sakrament bierzmowania, małżonkowie – małżeństwa, kapłani wraz z bp. Szamockim – kapłaństwa. Pielgrzymi grupy niebieskiej losowali Słowo Życia – fragment z Pisma Świętego towarzyszący im przez cały dzień. Grupa biała wędrowała w koszulkach z logo ŚDM (dar ks. prał. Daniela Adamowicza – dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej) oraz rozdała mieszkańcom mijanych miejscowości tysiąc lizaków z logo ŚDM. Grupy nowomiejska i lubawska połączyły się z powodu małej liczby pielgrzymów. W tym roku grupa nowomiejsko-lubawska była największa i liczyła ponad 180 osób. To znaczy, że praca duszpasterska w ciągu roku wydała dobre owoce. W tegorocznej pielgrzymce można było zauważyć więcej elementów ewangelizacyjnych, np. na postojach młodzież prezentowała krótkie pantomimy, było wiele radosnego śpiewu.

Reklama

W drodze pątnicy poznali siebie, własne sumienie, własne serce. Trud drogi oddali Bogu i drugiemu człowiekowi jako dar z siebie. Aby u celu wszystko, całe życie wraz z intencjami prywatnymi i wspólnotowymi, złożyć w dłonie Czarnej Madonny z wiarą, że Ona te wszystkie sprawy ofiaruje swojemu Synowi. W tym roku wędrowali w ekstremalnych warunkach. Z powodu upałów grupy wychodziły na szlak wcześniej niż planowano, aby jak najwięcej kilometrów przejść rano.

Ukoronowaniem rekolekcji w drodze była koncelebrowana Msza św. na Szczycie, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki. Ksiądz Biskup mówił do swoich braci i sióstr pielgrzymów o tym, że warto zaufać jak Mojżesz, zaufać jak Apostołowie i pójść za głosem Pana. Na tej górze jasnej, na górze przemienienia, gdzie dokonuje się cud Kany Galilejskiej, gdzie złożone są wszystkie ludzkie nadzieje, gdzie wiara jest umacniana, kaznodzieja powiedział: – Oby Jasna Góra sprawiła jasność naszych serc, byśmy lepiej, z czystym sercem, o co się modliliśmy podczas tej pielgrzymki, umieli dostrzec to, co przed nami, (nie odwracajmy się od tego, co już było), to, co Bóg przygotował dla każdego, dla nas i dla tych, których nieśliśmy w swoich modlitwach i w swoim trudzie. Zachęcił pątników, żeby byli silni wiarą wyniesioną z pielgrzymowania, a także nadzieją i miłością, którymi to miejsce ich nieustannie karmi.

Na zakończenie Biskup Józef posłał młodych od tronu Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego. Zaprosił ich do intensywnego duchowego przygotowania i udziału w 31. Światowych Dniach Młodzieży. Ponadto ks. Łukasz Skarżyński zaprosił wszystkich na spotkanie popielgrzymkowe, które odbędzie się 16 września. Tego dnia w ramach spotkania dyrektorów, kierowników pieszych pielgrzymek z całej Polski o godz. 18 Eucharystii będzie przewodniczył bp Andrzej Suski.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do Rzymu

Niedziela przemyska 47/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

pielgrzymka

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, kiedy myślałem o Pielgrzymce Narodowej do Rzymu, uświadomiłem sobie, że Pan Bóg obdarowuje nas takimi łaskami, których dawno już Polska i świat nie doświadczyły. Chciałbym zapytać Księdza Arcybiskupa o ten dar, jakim była Pielgrzymka Narodowa z okazji Roku Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję