Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymowali po pociechę

Tradycją stało się pielgrzymowanie chorych w pierwszą środę września do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi, gdzie znajduje się otaczany szczególnym kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia. Od momentu ustanowienia przez św. Jana Pawła II Światowego Dnia Chorych, zrodziła się inicjatywa, by właśnie do czeladzkiej świątyni ze swoimi smutkami i radościami przybywali chorzy z diecezji sosnowieckiej

Niedziela sosnowiecka 37/2015, str. 1

[ TEMATY ]

chorzy

Ks. Tomasz Zmarzły

Bp Grzegorz Kaszak udziela sakramentu namaszczenia chorych

Bp Grzegorz Kaszak udziela sakramentu namaszczenia chorych

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się prelekcją ks. Marka Batora, dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, który pomimo trudności z chwilową dostawą energii i brakiem prądu, doskonale poradził sobie głosząc z wielką mocą słowo z umieszczonej pośrodku kościoła ambony. Ks. Bator przekonywał, że choroba ciała potęguje się, gdy wszyscy odwracają się od chorego. Pomimo tego, że obecnie brakuje czasu dla samego siebie, żony, męża, przyjaciół, rodziny – to jednak nie możemy zatracić bliskości z innymi i z Panem Jezusem – mówił prelegent.

Uroczystej Mszy św., koncelebrowanej z kapelanami szpitali, przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. W trakcie Liturgii udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Warto dodać, że pielgrzymi wsparli inicjatywę Bilet dla Brata – dla młodzieży ze Wschodu, pragnącej przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r.

– Idziemy do naszej Pani, naszej kochanej Matki, Matki Pocieszenia. Bóg jest w stanie pocieszyć nas w każdej sytuacji, choćby nie wiem jak wielkie było cierpienie. On pragnął, aby Matka, która doskonale wie, co to ból, była naszym wsparciem. Dobrze, że do Niej przychodzicie i rozmawiacie z Nią o trudnych sprawach. Pamiętajcie, że Bóg chce się posłużyć nami – także chorymi – aby innym chorym nieść pocieszenie – powiedział w homilii bp Grzegorz Kaszak. – Będzie tak, że udamy się do chorego, ale nie będziemy w stanie mu pomóc. Jednak sama obecność znaczy wtedy bardzo wiele – przypomniał Ksiądz Biskup.

Pielgrzymka zawsze jest okazją, by nie tylko pomodlić się w intencji wszystkich chorych, lecz także za biskupa Grzegorza Kaszaka, który obchodzi imieniny. Życzenia przekazały Solenizantowi delegacje pielgrzymów, przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas z Miejskiego Zespołu Szkół Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Czeladzi, nauczyciele i uczniowie oraz władze miasta Czeladzi.

Reklama

Po Mszy św. odbyło się spotkanie przy ciepłym posiłku; była także możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, m.in. pomiaru poziomu cukru, pomiaru ciśnienia tętniczego, EKG, badania wzroku, mammografii, konsultacji dietetycznych oraz analizy składu ciała.

Patrząc na chorych i cierpiących, za św. Janem Pawłem II można stwierdzić: „Tak jak zbawienie świata, odkupienie świata, czyli nawrócenie człowieka w świecie idzie poprzez Krzyż Chrystusa, tak ciągłe nawracanie grzeszników w świecie idzie poprzez wasz krzyż, poprzez wasze cierpienie. Wy istotnie, tak jak napisał św. Paweł, «dopełniacie w członkach swoich tego, czego nie dostawa cierpieniom Jezusa Chrystusa» (por. Kol 1, 24)”.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: troska o chorych powinna jednoczyć wyznawców różnych religii

[ TEMATY ]

Watykan

chorzy

© "L'Osservatore Romano"

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Z inicjatywy Papieskiej Akademii Życia i Światowego Szczytu Innowacji na Rzecz Zdrowia (World Innovation Summit for Health) w Rzymie odbywa się konferencja zatytułowana "Religia i etyka medyczna". Jednym z głównych tematów obrad jest opieka paliatywna oraz wspólne przeciwstawienie się rozprzestrzeniającej się kulturze eutanazji.

"Jesteśmy świadkami z jednej strony rosnącego starzenia się społeczeństwa, a z drugiej strony rozprzestrzeniającej się kultury eutanazji, ponieważ osoby terminalnie chore i starsze są uważane za wykluczone w świecie skoncentrowanym na zyskach i gospodarce, w którym polityka zdrowotna często ustępuje miejsca mentalności księgowej" - przypominał przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia podczas wtorkowej konferencji prasowej, zapowiadającej międzyreligijną konferencję naukową. Podkreślił, że szczególnego wsparcia potrzebuje dziś gałąź pediatrycznej opieki paliatywnej.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję