Reklama

19 września 1846 – objawienie Matki Bożej w La Salette

Dębowiec – polskie La Salette

2015-09-15 13:13

Iwona Józefiak VC
Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 54

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej
Dębowiecka Królowa

Od dawna ludzie pielgrzymują do polskiej Fatimy – na zakopiańskie Krzeptówki. Jeżdżą do Porąbki Uszewskiej czy Gietrzwałdu i nazywają te sanktuaria polskim Lourdes. Jest też Dębowiec, czyli polskie La Salette, w którym główny odpust ku czci Matki Bożej celebrowany jest w trzecim tygodniu września

Dębowiec rozciąga się malowniczo wzdłuż Wisłoki, 9 km na południe od Jasła, na terenie diecezji rzeszowskiej. W pejzaż tej miejscowości u stóp Beskidu Niskiego na trwałe wpisany jest (oprócz świątyni parafialnej pw. św. Bartłomieja Apostoła) kościół sanktuaryjny z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Płaczącej.

Początki sanktuarium

Kult Pięknej Pani z La Salette rozwinęli Księża Misjonarze Saletyni, którzy w Dębowcu w latach 1910-12 zbudowali klasztor, małe seminarium i kaplicę, gdzie w głównym ołtarzu widniał obraz Matki Bożej objawionej w La Salette. Było to pierwsze z serii wielkich objawień maryjnych ubiegłych stuleci. Matka Boża 19 września 1846 r. ukazała się Maksyminowi i Melanii w wieśniaczym stroju. Wzywała do nawrócenia, do poszanowania dni świętych i Imienia Bożego. Przypomniała o poście i codziennej modlitwie. Na piersiach miała krzyż z cierpiącym Jezusem i dwoma narzędziami męki: młotem i obcęgami. W tych symbolach widać dwie postawy człowieka: grzech i pokutę. Taki krzyż stał się znakiem Księży Misjonarzy Saletynów i w wielu miejscach można go zobaczyć w sanktuarium w Dębowcu. Z ofiar pątników w 1929 r. wzniesiono na placu klasztornym Kalwarię saletyńską, upamiętniającą objawienie Matki Bożej w La Salette. Są tam posągi pastuszków, można odprawić Drogę Krzyżową i skorzystać z symbolicznego źródełka. To zwykła woda ze studni, ale z miejsca niezwykłego – wybranego przez Matkę Najświętszą, gdzie Ona nie przestaje udzielać wielu łask, dlatego nie dziwią uzdrowienia zgłaszane przez pielgrzymów czerpiących tę wodę. W 1936 r. rozpoczęto budowę okazałej świątyni, wybuch II wojny światowej uniemożliwił jednak dokończenie tego dzieła. Kościół otwarto dla wiernych w 1946 r. Po naprawieniu zniszczeń spowodowanych działaniami frontowymi świątynia była w latach późniejszych upiększana i przebudowywana. Od 1960 r. w bocznej kaplicy znajduje się cudowna figura Matki Bożej Płaczącej. Zakonny kościół w Dębowcu stał się sanktuarium. Co roku przybywa tutaj ponad 600 zorganizowanych grup pielgrzymkowych i rekolekcyjnych niemal ze wszystkich polskich diecezji oraz spoza granic kraju.

Miejsce kultu i formacji

Codziennie odprawiane są Msze święte: rano, przed południem i wieczorem. Porządek niedzielny to Msze św. o godz.: 7.00, 9.30, 11.00, 15.00 i 18.00. Od maja do końca września o godz. 21.00 są codzienne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię Saletyńską, a w każdą środę – nabożeństwo Nieustającej Nowenny o godz.17.30.

Reklama

Główny odpust ku czci Matki Bożej z La Salette jest celebrowany w trzecim tygodniu września. Uroczystości trwają od czwartku (jest to Dzień Chorych) do niedzieli. Skromniejszy wymiar ma odpust w trzecią sobotę i niedzielę maja. 15 września 1996 r. odbyły się uroczystości koronacyjne, w których uczestniczyło ponad 40 biskupów i ok. 60 tys. wiernych. 20 maja 2012 r., z woli Ojca Świętego Benedykta XVI, kościół sanktuaryjny otrzymał zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej.

Dębowieckie sanktuarium pełni ważną funkcję formacyjną. Znajdują się tutaj nowicjat Misjonarzy Saletynów i siedziba Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, które zrzesza ponad 1,8 tys. świeckich czcicieli Matki Bożej Płaczącej. Można zamówić i nabyć dwumiesięcznik „La Salette. Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”. Od wielu lat w Dębowcu przez cały tydzień na początku wakacji odbywają się Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych, w których uczestniczy ponad 2 tys. nastolatków. Dom Rekolekcyjny – Centrum Pojednania (z miejscami na 100 osób w wygodnych pokojach) przez cały rok organizuje dni skupienia dla różnych grup. Z noclegu i wyżywienia korzystają także indywidualni pielgrzymi.

W cieniu dębów

Modlitwie i refleksji sprzyja klimat ciszy i piękno krajobrazu. Rozległy plac sanktuaryjny jest otoczony aleją z kapliczkami różańcowymi. Można odpocząć w cieniu ponad 500-letniego dębu „Dewajtis”. W głębi placu znajduje się pamiątkowa tablica nawiązująca do wizyty kard. Karola Wojtyły w Dębowcu w roku 1972. Z drugiej strony Kalwarii rośnie nowy „Dąb papieski”, oznaczony numerem 123 – jeden z pięciuset wyhodowanych z żołędzi poświęconych przez św. Jana Pawła II.

Dębowiec sąsiaduje z Magurskim Parkiem Narodowym. Prowadzą tam dobrze oznakowane szlaki. Na terenie dębowieckiej gminy znajduje się głaz z epoki polodowcowej zwany „Diablim Kamieniem”, jest także Rezerwat Kornuty, chętnie odwiedzany przez turystów. Atrakcji dostarczają łowiska i smażalnie ryb.

Wymiar łaski promieniujący z sanktuarium Dębowieckiej Królowej oraz walory przyrodnicze zachęcają do przyjazdu, by zaczerpnąć duchowej odnowy i odpocząć z dala od hałasu i zanieczyszczeń. Polskie La Salette to Dom z najlepszą Matką, to miejsce, do którego się tęskni i powraca z radością.

Kontakt z sanktuarium: tel. +48 (13) 441-30-12, e-mail: sanktuarium@saletyni.pl
Centrum Pojednania: tel. +48 797-907-287 e-mail: centrum@saletyni.pl

Francja: pogrzeb Vincenta Lamberta

2019-07-13 17:38

pb (KAI/lefigaro.fr) / Longwy

W Longwy w północno-wschodniej Francji odbył się pogrzeb Vincenta Lamberta. Uroczystość miała charakter prywatny i wzięli w niej udział zarówno ci członkowie jego rodziny, którzy opowiadali się za odłączeniem go od aparatury karmiącej go i nawadniającej, jak i ci, którzy byli temu przeciwni.

42-letni mężczyzna, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany, żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania.

W piątek 12 lipca, na wniosek prokuratury, która wszczęła śledztwo w sprawie przyczyny śmierci Lamberta, dokonano autopsji zwłok zmarłego. Jej wyniki mają być podane do wiadomości. Wieczorem ciało Lamberta przekazano jego żonie Rachel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biały Dom: obrońcy życia mówią o cenzurze w mediach

2019-07-16 17:19

vaticannews.va / Waszyngton (KAI)

Liderzy organizacji pro-life w Stanach Zjednoczonych wzięli udział w szczycie poświęconym mediom społecznościowym, jaki odbył się w Białym Domu w ubiegły czwartek. Przed Donaldem Trumpem mówili o cenzurze i manipulacjach, jakie spotykają ich ze strony internetowych platform.

Alina Salwik

Lila Rose, założycielka i prezes stowarzyszenia Live Action wskazuje, że Twitter wielokrotnie uniemożliwiał im publikację materiałów związanych z działalnością i finansami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. YouTube natomiast ukrył wszystkie wideo pro-life, a wzmocnił zasięg tych o aborcji – powiedziała Rose. Podobnie rzecz ma się z Facebookiem i Instagramem, które odmówiły stowarzyszeniu publikacji zdjęć dzieci w łonie matki.

Pinterest z kolei zawiesił konto Live Action z powodu tego, że rzekomo „promuje teorie spiskowe” i rozsiewa „dezinformację”. „Unplanned” – film opowiadający o historii przemiany Abby Johnson, byłej aktywistki aborcyjnej otrzymał początkowo kategorię „dramat”, „propaganda”, co pokazuje w jaki sposób kreuje się rzeczywistość. Działania mediów społecznościowych, które wychodzą już ponad samą tylko cenzurę są bardzo irytujące nie tylko dla Amerykanów opowiadających się za życiem, ale każdego kto ceni sobie wolność słowa – mówiła Rose w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem