Reklama

19 września 1846 – objawienie Matki Bożej w La Salette

Dębowiec – polskie La Salette

2015-09-15 13:13

Iwona Józefiak VC
Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 54

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej
Dębowiecka Królowa

Od dawna ludzie pielgrzymują do polskiej Fatimy – na zakopiańskie Krzeptówki. Jeżdżą do Porąbki Uszewskiej czy Gietrzwałdu i nazywają te sanktuaria polskim Lourdes. Jest też Dębowiec, czyli polskie La Salette, w którym główny odpust ku czci Matki Bożej celebrowany jest w trzecim tygodniu września

Dębowiec rozciąga się malowniczo wzdłuż Wisłoki, 9 km na południe od Jasła, na terenie diecezji rzeszowskiej. W pejzaż tej miejscowości u stóp Beskidu Niskiego na trwałe wpisany jest (oprócz świątyni parafialnej pw. św. Bartłomieja Apostoła) kościół sanktuaryjny z łaskami słynącą figurą Matki Bożej Płaczącej.

Początki sanktuarium

Kult Pięknej Pani z La Salette rozwinęli Księża Misjonarze Saletyni, którzy w Dębowcu w latach 1910-12 zbudowali klasztor, małe seminarium i kaplicę, gdzie w głównym ołtarzu widniał obraz Matki Bożej objawionej w La Salette. Było to pierwsze z serii wielkich objawień maryjnych ubiegłych stuleci. Matka Boża 19 września 1846 r. ukazała się Maksyminowi i Melanii w wieśniaczym stroju. Wzywała do nawrócenia, do poszanowania dni świętych i Imienia Bożego. Przypomniała o poście i codziennej modlitwie. Na piersiach miała krzyż z cierpiącym Jezusem i dwoma narzędziami męki: młotem i obcęgami. W tych symbolach widać dwie postawy człowieka: grzech i pokutę. Taki krzyż stał się znakiem Księży Misjonarzy Saletynów i w wielu miejscach można go zobaczyć w sanktuarium w Dębowcu. Z ofiar pątników w 1929 r. wzniesiono na placu klasztornym Kalwarię saletyńską, upamiętniającą objawienie Matki Bożej w La Salette. Są tam posągi pastuszków, można odprawić Drogę Krzyżową i skorzystać z symbolicznego źródełka. To zwykła woda ze studni, ale z miejsca niezwykłego – wybranego przez Matkę Najświętszą, gdzie Ona nie przestaje udzielać wielu łask, dlatego nie dziwią uzdrowienia zgłaszane przez pielgrzymów czerpiących tę wodę. W 1936 r. rozpoczęto budowę okazałej świątyni, wybuch II wojny światowej uniemożliwił jednak dokończenie tego dzieła. Kościół otwarto dla wiernych w 1946 r. Po naprawieniu zniszczeń spowodowanych działaniami frontowymi świątynia była w latach późniejszych upiększana i przebudowywana. Od 1960 r. w bocznej kaplicy znajduje się cudowna figura Matki Bożej Płaczącej. Zakonny kościół w Dębowcu stał się sanktuarium. Co roku przybywa tutaj ponad 600 zorganizowanych grup pielgrzymkowych i rekolekcyjnych niemal ze wszystkich polskich diecezji oraz spoza granic kraju.

Miejsce kultu i formacji

Codziennie odprawiane są Msze święte: rano, przed południem i wieczorem. Porządek niedzielny to Msze św. o godz.: 7.00, 9.30, 11.00, 15.00 i 18.00. Od maja do końca września o godz. 21.00 są codzienne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię Saletyńską, a w każdą środę – nabożeństwo Nieustającej Nowenny o godz.17.30.

Reklama

Główny odpust ku czci Matki Bożej z La Salette jest celebrowany w trzecim tygodniu września. Uroczystości trwają od czwartku (jest to Dzień Chorych) do niedzieli. Skromniejszy wymiar ma odpust w trzecią sobotę i niedzielę maja. 15 września 1996 r. odbyły się uroczystości koronacyjne, w których uczestniczyło ponad 40 biskupów i ok. 60 tys. wiernych. 20 maja 2012 r., z woli Ojca Świętego Benedykta XVI, kościół sanktuaryjny otrzymał zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej.

Dębowieckie sanktuarium pełni ważną funkcję formacyjną. Znajdują się tutaj nowicjat Misjonarzy Saletynów i siedziba Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, które zrzesza ponad 1,8 tys. świeckich czcicieli Matki Bożej Płaczącej. Można zamówić i nabyć dwumiesięcznik „La Salette. Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”. Od wielu lat w Dębowcu przez cały tydzień na początku wakacji odbywają się Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodych, w których uczestniczy ponad 2 tys. nastolatków. Dom Rekolekcyjny – Centrum Pojednania (z miejscami na 100 osób w wygodnych pokojach) przez cały rok organizuje dni skupienia dla różnych grup. Z noclegu i wyżywienia korzystają także indywidualni pielgrzymi.

W cieniu dębów

Modlitwie i refleksji sprzyja klimat ciszy i piękno krajobrazu. Rozległy plac sanktuaryjny jest otoczony aleją z kapliczkami różańcowymi. Można odpocząć w cieniu ponad 500-letniego dębu „Dewajtis”. W głębi placu znajduje się pamiątkowa tablica nawiązująca do wizyty kard. Karola Wojtyły w Dębowcu w roku 1972. Z drugiej strony Kalwarii rośnie nowy „Dąb papieski”, oznaczony numerem 123 – jeden z pięciuset wyhodowanych z żołędzi poświęconych przez św. Jana Pawła II.

Dębowiec sąsiaduje z Magurskim Parkiem Narodowym. Prowadzą tam dobrze oznakowane szlaki. Na terenie dębowieckiej gminy znajduje się głaz z epoki polodowcowej zwany „Diablim Kamieniem”, jest także Rezerwat Kornuty, chętnie odwiedzany przez turystów. Atrakcji dostarczają łowiska i smażalnie ryb.

Wymiar łaski promieniujący z sanktuarium Dębowieckiej Królowej oraz walory przyrodnicze zachęcają do przyjazdu, by zaczerpnąć duchowej odnowy i odpocząć z dala od hałasu i zanieczyszczeń. Polskie La Salette to Dom z najlepszą Matką, to miejsce, do którego się tęskni i powraca z radością.

Kontakt z sanktuarium: tel. +48 (13) 441-30-12, e-mail: sanktuarium@saletyni.pl
Centrum Pojednania: tel. +48 797-907-287 e-mail: centrum@saletyni.pl

Reklama

Mural patriotyczny: sztuka czy manifest?

2019-10-14 15:09

Centrum Myśli Jana Pawła II, KAI / Warszawa

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy zaprasza na debatę, podczas której uczestnicy poszukają odpowiedzi m.in. na pytanie: czy murale patriotyczne mogą być piękne? Spotkanie jest otwarte dla publiczności i odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 18.00 w siedzibie organizatora przy ul. Foksal 11.

youtube.com

Jak zauważa Sebastian Frąckiewicz, autor książki „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” – murale z żołnierzami wyklętymi, upamiętniające rocznice powstań (głównie powstania warszawskiego) i murale kibicowsko-patriotyczne opanowały polskie miasta i wyparły ze ścian klasyczne graffiti oparte na literach.

Zdaniem Frąckiewicza, wszystko wskazuje na to, że możemy mówić o narodzeniu się nowego miejskiego folkloru i nowego rodzaju sztuki, z własnymi kanonami i elementami obowiązkowymi. W większości przypadków murale tworzone przez środowiska kibicowskie, patriotyczne i konserwatywne nie mają ambicji artystycznych, ani nawet estetyzujących. Można odnieść wrażenie, że nie idzie tu o sztukę, tylko wyraźne manifestowanie w przestrzeni siebie i swoich poglądów. To niemal powrót do korzeni graffiti, dla którego zaznaczanie terenu było jedną z podstaw działań.

Podczas spotkania nastąpi szukanie odpowiedzi na pytania związane z rolą społeczną, estetyczną i artystyczną murali patriotycznych. Co popularność tego typu murali mówi o naszym społeczeństwie i jego wrażliwości estetycznej? Gdzie szukać przypadków pięknych murali patriotycznych? Dlaczego mural jako narzędzie oddziaływania cieszy się taką popularnością wśród środowisk dążących do upowszechniania wartości patriotycznych?

W spotkaniu wezmą udział:

Mariusz Libel - współtwórca grupy artystycznej Twożywo. Realizuje projekty z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki: grafikę użytkową, murale i akcje społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej. Jest laureatem Paszportu „Polityki” (2006) w kategorii sztuki wizualne;

Ewa Gorządek – historyk sztuki, szefowa działu sztuk wizualnych CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, kuratorka wielu wystaw polskich oraz zagranicznych;

Marcin Budziński – absolwent gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową w studiu Wakeuptime, twórca licznych murali patriotycznych w Gdańsku;

Marcin Napiórkowski – semiotyk, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorski blog „Mitologia współczesna”. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Krytyce Politycznej", "Więzi", "Znaku" i "Gazecie Wyborczej".

Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.

Debata odbywa się w ramach projektu Zmień perspektywę, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, Kwartalnik Aspiracje, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce.

Patroni medialni: KAI, RADIO PLUS, Gość Niedzielny

Debata jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne” upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). Zwieńczeniem będzie realizacja muralu przy ul. Górczewskiej na Woli oraz performance w wykonaniu artystów z Warszawskiego Centrum Pantomimy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem