Reklama

Pompejańskie dziękczynienie na Kaplicówce

2015-09-17 13:17

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 38/2015, str. 7

Monika Jaworska
Procesja różańcowa z udziałem bp. Romana Pindla w drodze na szczyt Kaplicówki

To miejsce czci Matki Bożej Bolesnej, miejsce spotkań Apostolstwa Dobrej Śmierci, miejsce gromadzenia się także czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. To już 7. rocznica tych nabożeństw. Myślę, że to jest 7 minionych lat tłustych, bogatych przez łaskę, którą Bóg dawał tym, którzy tu przychodzili i modlili się nowenną określaną jako nie do odparcia – powiedział bp Roman Pindel, sprawując w Skoczowie dziękczynną Eucharystię za 7 lat sprawowania nabożeństw pompejańskich na Kaplicówce. Była to okazja do dziękczynienia, a także zapewnienia o modlitwie w intencji diecezji i parafii, w których będzie peregrynował obraz Jezusa Miłosiernego.

– Od momentu rozpoczęcia peregrynacji w Cieszynie, czyli od 20 września, chcemy się podjąć razem z Apostolstwem Dobrej Śmierci, Żywym Różańcem i całą parafią modlitwy w intencji poszczególnych parafii, które będzie nawiedzał obraz Jezusa Miłosiernego. Będziemy się modlić szczególnie o ożywienie wiary w tych parafiach i nawrócenie osób będących daleko od Boga. Do 19 września modlimy się za całą diecezję – powiedział proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. kan. Antoni Dewor. Jak zaznacza kapłan, wspólnota ADŚ przy parafii, licząca ponad 800 członków, stanowi poważne zaplecze modlitewne. – Modlimy się z różańcem w ręku, aby fundamentem naszego życia, rodziny i narodu polskiego był Jezus Chrystus – powiedziała diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik. Podkreśliła, że na Kaplicówce przez te 7 lat odprawiono ponad 750 Mszy św.

Reklama

Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel z kilkunastoma kapłanami. Wśród nich znalazł się także diecezjalny moderator ADŚ ks. prał. Alojzy Zuber. – Nasze dziękczynienie Bogu jest także za tych, którzy są święci albo i mniej święci, albo i nieświęci, ale modlimy się o dobrą śmierć dla nich. Łączy nas modlitwa różańcowa w ramach nowenny pompejańskiej. Modlitwa na różańcu jest dla każdego człowieka – zauważył bp Pindel w homilii. W procesji z darami członkowie ADŚ nieśli księgę intencji i kronikę.

Po Mszy św. uczestnicy wraz z Biskupem i kapłanami udali się w procesji na Kaplicówkę do sanktuarium św. Jana Sarkandra, po drodze odmawiając Różaniec. Po dotarciu na miejsce bp Pindel odmówił Litanię do św. Jana Sarkandra. Odprawiono też kolejne części Różańca. Jubileuszowe uroczystości zakończyły się błogosławieństwem. Następne nabożeństwo pompejańskie odbędzie się 2 października od godz. 18.00 na Kaplicówce. Do 3 października potrwają cosobotnie nabożeństwa 20 sobót, a w nocy z 3 na 4 października na Kaplicówce odbędzie się kolejna Święta Noc Modlitwy.

Tagi:
uroczystość

Reklama

Aby pamięć trwała…

2019-11-05 13:08

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 45/2019, str. 6

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające pomordowanych mieszkańców Lipowca Starego odbyły się w niedzielę 20 października br.

Joanna Ferens
Poświęcenia pomnika dokonał ks. Adam Sobczak

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele filialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Lipowcu Starym, którą w intencji zamordowanych mieszkańców sprawował wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. Już na wstępie podkreślał on, iż ofiara życia tych cichych bohaterów nie może zostać zapomniana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Konferencja: Creatio Continua. Ekologia integralna i wyzwania antropocenu

2019-11-14 11:23

Naukowcy szacują, że do roku 2050 może zginąć nawet milion gatunków. Człowiek jest sprawcą i zarazem uczestnikiem VI masowego wymierania żywych organizmów na Ziemi. Czy katastrofa klimatyczna wyznaczy kres epoki człowieka?

Wraz z postępującą degradacją planety, człowiek zaczyna rozumieć, że na nim spoczywa odpowiedzialność za bioróżnorodność, za stan atmosfery, za klimat jednym słowem – za życie na Ziemi.

Encyklika „Laudato si” papieża Franciszka przestrzega przed tym procesem samozagłady, podtrzymując wezwanie do „nawrócenia ekologicznego”, które św. Jan Paweł II sformułował w encyklice „Centesimus annus” i w późniejszych katechezach. Wskazuje też drogi wyjścia.

Jeśli chcemy wygrać z kryzysem klimatycznym, musimy na nowo zrozumieć, co to naprawdę znaczy „czynić sobie ziemi poddaną”. Wiemy już, że panowanie człowieka nie jest absolutne, ale służebne — jest to rzeczywisty odblask jedynego i nieskończonego panowania Boga. Nie jest to misja absolutnego i niepodważalnego władcy, lecz sługi Królestwa Bożego (za Jan Paweł II). Stawiamy tezę, że odkrycie na nowo teologii stworzenia, ekologicznej duchowości i ekologicznej etyki – może wygenerować impuls niezbędny do skutecznej ochrony atmosfery, klimatu, bioróżnorodności – świata życia, który zamieszkuje człowiek.

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiałów konferencyjnych odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem