Reklama

Pompejańskie dziękczynienie na Kaplicówce

2015-09-17 13:17

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 38/2015, str. 7

Monika Jaworska
Procesja różańcowa z udziałem bp. Romana Pindla w drodze na szczyt Kaplicówki

To miejsce czci Matki Bożej Bolesnej, miejsce spotkań Apostolstwa Dobrej Śmierci, miejsce gromadzenia się także czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. To już 7. rocznica tych nabożeństw. Myślę, że to jest 7 minionych lat tłustych, bogatych przez łaskę, którą Bóg dawał tym, którzy tu przychodzili i modlili się nowenną określaną jako nie do odparcia – powiedział bp Roman Pindel, sprawując w Skoczowie dziękczynną Eucharystię za 7 lat sprawowania nabożeństw pompejańskich na Kaplicówce. Była to okazja do dziękczynienia, a także zapewnienia o modlitwie w intencji diecezji i parafii, w których będzie peregrynował obraz Jezusa Miłosiernego.

– Od momentu rozpoczęcia peregrynacji w Cieszynie, czyli od 20 września, chcemy się podjąć razem z Apostolstwem Dobrej Śmierci, Żywym Różańcem i całą parafią modlitwy w intencji poszczególnych parafii, które będzie nawiedzał obraz Jezusa Miłosiernego. Będziemy się modlić szczególnie o ożywienie wiary w tych parafiach i nawrócenie osób będących daleko od Boga. Do 19 września modlimy się za całą diecezję – powiedział proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. kan. Antoni Dewor. Jak zaznacza kapłan, wspólnota ADŚ przy parafii, licząca ponad 800 członków, stanowi poważne zaplecze modlitewne. – Modlimy się z różańcem w ręku, aby fundamentem naszego życia, rodziny i narodu polskiego był Jezus Chrystus – powiedziała diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik. Podkreśliła, że na Kaplicówce przez te 7 lat odprawiono ponad 750 Mszy św.

Reklama

Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel z kilkunastoma kapłanami. Wśród nich znalazł się także diecezjalny moderator ADŚ ks. prał. Alojzy Zuber. – Nasze dziękczynienie Bogu jest także za tych, którzy są święci albo i mniej święci, albo i nieświęci, ale modlimy się o dobrą śmierć dla nich. Łączy nas modlitwa różańcowa w ramach nowenny pompejańskiej. Modlitwa na różańcu jest dla każdego człowieka – zauważył bp Pindel w homilii. W procesji z darami członkowie ADŚ nieśli księgę intencji i kronikę.

Po Mszy św. uczestnicy wraz z Biskupem i kapłanami udali się w procesji na Kaplicówkę do sanktuarium św. Jana Sarkandra, po drodze odmawiając Różaniec. Po dotarciu na miejsce bp Pindel odmówił Litanię do św. Jana Sarkandra. Odprawiono też kolejne części Różańca. Jubileuszowe uroczystości zakończyły się błogosławieństwem. Następne nabożeństwo pompejańskie odbędzie się 2 października od godz. 18.00 na Kaplicówce. Do 3 października potrwają cosobotnie nabożeństwa 20 sobót, a w nocy z 3 na 4 października na Kaplicówce odbędzie się kolejna Święta Noc Modlitwy.

Tagi:
uroczystość

Reklama

POLSCY LOTNICY W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ

2019-05-13 22:31

Anna Majowicz

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń, Rektor – Komendant Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka prof. AWL oraz Grzegorz Sojda z ,,Niebieskiej Eskadry” zapraszają na uroczystość upamiętnienia lotników polskich.

mat. prasowe

Program uroczystości:

9.00 Uroczyste odznaczenie grobu Bolesława Orlińskiego – Cmentarz Świętej Rodziny – ul. Smętna we Wrocławiu (przemarsz od bramy głównej, od strony Odry)

10.00 Przejazd z cmentarza do Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki przy ul. Czajkowskiego 109 we Wrocławiu

11.00 Sesja popularnonaukowa – otwarcie

- wręczenie pamiątkowych dyplomów dla rodzin polskich lotników, uhonorowanych w projekcie ,,Ocalamy…”

- film ,,Dwa skrzydła” (scenariusz i reżyseria: Ryszard Koper)

- Wystąpienia okolicznościowe

14.00 zakończenie sesji

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem