Reklama

Niedziela Legnicka

Katedra legnicka – serce i centralny punkt życia religijnego

W niedzielę 20 września obchodzimy 674. rocznicę poświęcenia legnickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w 1992 r. podniósł do godności katedry papież Jan Paweł II, gdy powołał do życia diecezję legnicką. Od tego czasu świątynia stała się matką kościołów i zajęła wyjątkowe miejsce wśród wszystkich świątyń Kościoła legnickiego. Dziś stanowi serce i centralny punkt życia religijnego diecezji. To właśnie w tej świątyni od wielu już lat odbywają się najważniejsze uroczystości w życiu Kościoła diecezjalnego i naszego miasta. To w murach katedry przyjmują święcenia przyszli diakoni i kapłani. To tutaj w Wielki Czwartek czy w Dniu Życia Konsekrowanego ze swoim biskupem spotykają się osoby duchowne, aby wspólnie odnowić śluby. To także tutaj odbywają się różnego rodzaju uroczystości, jubileusze, a także koncerty o charakterze lokalnym i międzynarodowym.

Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Piotra Apostoła, jako pierwszym z trzech kościołów legnickich, pochodzi z 1192 r. Początkowo kościół był małą drewnianą świątynią w rynku miasta. W obecnej postaci kościół został wzniesiony w latach 1328-78. Budowę rozpoczął majster Wilkand, a zakończył mistrz Klaus Parlier. Gruntowa przebudowa świątyni została przeprowadzona w latach 1892-94, a kolejne prace remontowe przeprowadzono w latach 1961-62. Obecnie w świątyni przeprowadzane są remonty, a wśród nich ten, który właśnie się zakończył – odnowienie polichromii i przebudowa prezbiterium.

Jak podają księgi historyczne kościół pw. Świętych Piotra i Pawła został konsekrowany 20 września 1341 r. przez bp. Nankera. Katedra legnicka pełna jest cennych zabytków i bezcennych dzieł sztuki. Najstarszym z nich jest XIII-wieczna chrzcielnica, a ponadto monumentalny, barokowy ołtarz główny pochodzący z 1769 r. czy ambona z 1588 r.

Warto wspomnieć, że katedrę w 1997 r. odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Legnicy.

– Już dziś zapraszamy wszystkich diecezjan do legnickiej katedry – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz świątyni. – Podczas Mszy św. o godz. 18.30 uroczyście wraz z księżmi biskupami będziemy wspólnie modlić się z okazji 674. rocznicy poświęcenia katedry oraz w intencji tych wszystkich, którzy włączyli się w remont naszej świątyni. Chcemy wspólnie podziękować Panu Bogu za ukończony kolejny etap remontu. W uroczystości wezmą udział także władze naszego miasta z prezydentem miasta na czele, Kapituła Katedralna oraz proboszczowie z miasta Legnicy.

Reklama

– Podczas uroczystości będzie można pomodlić się przed obliczem Matki Bożej Krzeszowskiej w kopii krzeszowskiego obrazu, który już w sobotę 19 września przybył do legnickiej katedry i pozostanie tu do poniedziałku 21 września – dodaje ks. Robert.

Relację z uroczystości opublikujemy w kolejnym numerze naszego tygodnika.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: wierni wracają do katedry, proboszcz walczy o środki

[ TEMATY ]

katedra

Franciszek Rozmus

Od najbliższej niedzieli 23 listopada, wierni parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu będą uczestniczyli w Mszach odprawianych w kościele. Niestety – tylko w tę i kolejne niedziele. Natomiast Msze w dni powszednie odprawiane będą nadal w Domu Katolickim. W niespełna miesiąc po pożarze dachu świątyni wzniesiona konstrukcja zabezpieczająca pozwala już na bezpieczne uczestnictwo w liturgii.

Dziś proboszcz katedry, ks. Jan Gaik, rozmawiał na temat dofinansowania prac remontowych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z wiceministrem Piotrem Żuchowskim. Jak podkreśla proboszcz, złożone wnioski zostały życzliwie przyjęte i czekają na rozstrzygnięcie.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję