Reklama

Niedziela Legnicka

Katedra legnicka – serce i centralny punkt życia religijnego

W niedzielę 20 września obchodzimy 674. rocznicę poświęcenia legnickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w 1992 r. podniósł do godności katedry papież Jan Paweł II, gdy powołał do życia diecezję legnicką. Od tego czasu świątynia stała się matką kościołów i zajęła wyjątkowe miejsce wśród wszystkich świątyń Kościoła legnickiego. Dziś stanowi serce i centralny punkt życia religijnego diecezji. To właśnie w tej świątyni od wielu już lat odbywają się najważniejsze uroczystości w życiu Kościoła diecezjalnego i naszego miasta. To w murach katedry przyjmują święcenia przyszli diakoni i kapłani. To tutaj w Wielki Czwartek czy w Dniu Życia Konsekrowanego ze swoim biskupem spotykają się osoby duchowne, aby wspólnie odnowić śluby. To także tutaj odbywają się różnego rodzaju uroczystości, jubileusze, a także koncerty o charakterze lokalnym i międzynarodowym.

Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Piotra Apostoła, jako pierwszym z trzech kościołów legnickich, pochodzi z 1192 r. Początkowo kościół był małą drewnianą świątynią w rynku miasta. W obecnej postaci kościół został wzniesiony w latach 1328-78. Budowę rozpoczął majster Wilkand, a zakończył mistrz Klaus Parlier. Gruntowa przebudowa świątyni została przeprowadzona w latach 1892-94, a kolejne prace remontowe przeprowadzono w latach 1961-62. Obecnie w świątyni przeprowadzane są remonty, a wśród nich ten, który właśnie się zakończył – odnowienie polichromii i przebudowa prezbiterium.

Reklama

Jak podają księgi historyczne kościół pw. Świętych Piotra i Pawła został konsekrowany 20 września 1341 r. przez bp. Nankera. Katedra legnicka pełna jest cennych zabytków i bezcennych dzieł sztuki. Najstarszym z nich jest XIII-wieczna chrzcielnica, a ponadto monumentalny, barokowy ołtarz główny pochodzący z 1769 r. czy ambona z 1588 r.

Warto wspomnieć, że katedrę w 1997 r. odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Legnicy.

– Już dziś zapraszamy wszystkich diecezjan do legnickiej katedry – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz świątyni. – Podczas Mszy św. o godz. 18.30 uroczyście wraz z księżmi biskupami będziemy wspólnie modlić się z okazji 674. rocznicy poświęcenia katedry oraz w intencji tych wszystkich, którzy włączyli się w remont naszej świątyni. Chcemy wspólnie podziękować Panu Bogu za ukończony kolejny etap remontu. W uroczystości wezmą udział także władze naszego miasta z prezydentem miasta na czele, Kapituła Katedralna oraz proboszczowie z miasta Legnicy.

Reklama

– Podczas uroczystości będzie można pomodlić się przed obliczem Matki Bożej Krzeszowskiej w kopii krzeszowskiego obrazu, który już w sobotę 19 września przybył do legnickiej katedry i pozostanie tu do poniedziałku 21 września – dodaje ks. Robert.

Relację z uroczystości opublikujemy w kolejnym numerze naszego tygodnika.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ratunek katedrze

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pożar

pomoc

katedra

Piotr Lorenc

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej. Wszystko przez akcję o nazwie „Dziesiątka buduje”, którą wymyśliła Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Projekt, nad którym patronat medialny roztoczyła „Niedziela Sosnowiecka”, zakładał podjęcie współpracy wszystkich sosnowieckich szkół podstawowych w celu pozyskania funduszy na ratowanie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, strawionej pożarem, a także przybliżenie uczniom wagi dziedzictwa kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Francja: episkopat krytykuje antyszczepionkowców

2021-07-25 10:50

[ TEMATY ]

Francja

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Przeciwko wykorzystywaniu przez przeciwników szczepień symbolu żółtej Gwiazdy Dawida – utożsamianej z zagładą przez Niemców narodu żydowskiego zaprotestowało prezydium Konferencji Episkopatu Francji.

Biskupi przypominają, że zagłada Szoah stanowi absolutną potworność i punkt odniesienia dla oceny działań politycznych, a nie igraszkę, którą można się posługiwać dla jakiejkolwiek sprawy. „Szczepionka, o której mowa, to medyczna odpowiedź na epidemię, która grozi dalszym paraliżem życia gospodarczego, ale przede wszystkim życia społecznego oraz wyrażaniu uczuć i przyjaźni. Nie neguje godności istot ludzkich, usprawiedliwiając ich eliminację” – czytamy w ich oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję