Reklama

Zło dobrem zwyciężaj

2015-09-17 13:17

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 38/2015, str. 4

Piotr Lorenc
Józef Popiełuszko wręcza relikwie Patrona „Solidarności” ks. prał. Eugeniuszowi

6 września w jaworznickiej kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obchody jubileuszu 35-lecia „Solidarności”. Relikwie wprowadził brat ks. Jerzego – Józef wraz z żoną Alfredą

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Skucha. Podczas liturgii poświęcił on także sztandar „Solidarności” i popiersie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, a ks. dr Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odczytał dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przychylając się do prośby abp. Stanisława Gądeckiego, na mocy uprawnień udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka ogłosiła bł. Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika, patronem NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach w Jaworznie wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. prezydent miasta Paweł Silbert oraz przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda, z którego rąk ks. prał. Eugeniusz Cebulski – proboszcz jaworznickiej parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny – odebrał Złoty Medal „Solidarności”. Ryszard Walczak, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” i Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, wręczył jaworznickiej „Solidarności” i Bogdanowi Bisiowi – pierwszemu zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” – medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Na święto „Solidarności” licznie przybyli związkowcy, samorządowcy, poczty sztandarowe miasta Jaworzna, zakładów pracy, organizacji społecznych i placówek oświatowych. Uroczystość uświetniła orkiestra Zakładu Górniczego „Sobieski”.

– Ks. Jerzy był wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokarzani. Przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany, a ostatecznie brutalnie związany, i choć jeszcze żył, został wrzucony do wody. Jego ciało zostało odnalezione dopiero po dziesięciu dniach. Nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę. Wobec tortur zadawanych mu przez oprawców, ks. Jerzy okazał się odważnym męczennikiem Chrystusa – powiedział w kazaniu bp Skucha. Kaznodzieja podkreślił także, że ofiara młodego kapłana nie była porażką. Jego oprawcy nie mogli uśmiercić prawdy, bo śmierć męczenników jest istotnie posiewem chrześcijan. Przypomniał także, że ks. Popiełuszko, podobnie jak biblijny sprawiedliwy, żył wiarą i miłością. – W jego życiu nie zauważono antypatii w stosunku do osób, czy nienawiści w odniesieniu do oprawców. W kazaniach nawoływał do zgody. Jego dewizą były słowa św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Mówił, że chrześcijaninowi nie może wystarczać jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra i prawdy – mówił Hierarcha.

Reklama

Bp Piotr odniósł się także do fenomenu solidarności, polegającej na tym, że jeden drugiemu pomaga nieść jego brzemię. Podkreślił – odnosząc się do historii NSZZ „Solidarność”, że w polskim życiu społecznym udało się wcielić ten ideał w życie. Na zakończenie postawił pytanie: czy jeszcze uda nam się powtórzyć ten fenomen? – Myślę, że tak, jeśli wzorem dla nas pozostanie Ewangelia, nauka o pracy św. Jana Pawła II, który postulował, aby praca łączyła nas z Bogiem – powiedział bp Piotr Skucha.

Świętowanie w Jaworznie zakończyło uroczyste błogosławieństwo i oddanie czci Patronowi „Solidarności” przez ucałowanie jego relikwii.

Tagi:
uroczystość

POLSCY LOTNICY W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ

2019-05-13 22:31

Anna Majowicz

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń, Rektor – Komendant Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka prof. AWL oraz Grzegorz Sojda z ,,Niebieskiej Eskadry” zapraszają na uroczystość upamiętnienia lotników polskich.

mat. prasowe

Program uroczystości:

9.00 Uroczyste odznaczenie grobu Bolesława Orlińskiego – Cmentarz Świętej Rodziny – ul. Smętna we Wrocławiu (przemarsz od bramy głównej, od strony Odry)

10.00 Przejazd z cmentarza do Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki przy ul. Czajkowskiego 109 we Wrocławiu

11.00 Sesja popularnonaukowa – otwarcie

- wręczenie pamiątkowych dyplomów dla rodzin polskich lotników, uhonorowanych w projekcie ,,Ocalamy…”

- film ,,Dwa skrzydła” (scenariusz i reżyseria: Ryszard Koper)

- Wystąpienia okolicznościowe

14.00 zakończenie sesji

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Wojda: Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina były akty przemocy i pogardy

2019-07-22 14:44

BP KEP / Białystok (KAI)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca. "Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój" - wskazał metropolita białostocki.

T. Margańska/www.flickr.com/photos/episkopatnews

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry,

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki

Białystok, 22 lipca 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem