Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zło dobrem zwyciężaj

6 września w jaworznickiej kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obchody jubileuszu 35-lecia „Solidarności”. Relikwie wprowadził brat ks. Jerzego – Józef wraz z żoną Alfredą

Niedziela sosnowiecka 38/2015, str. 4

[ TEMATY ]

uroczystość

Piotr Lorenc

Józef Popiełuszko wręcza relikwie Patrona „Solidarności” ks. prał. Eugeniuszowi

Józef Popiełuszko wręcza relikwie Patrona „Solidarności” ks. prał. Eugeniuszowi

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Skucha. Podczas liturgii poświęcił on także sztandar „Solidarności” i popiersie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, a ks. dr Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odczytał dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przychylając się do prośby abp. Stanisława Gądeckiego, na mocy uprawnień udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka ogłosiła bł. Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika, patronem NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach w Jaworznie wzięło udział wielu znakomitych gości, m.in. prezydent miasta Paweł Silbert oraz przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda, z którego rąk ks. prał. Eugeniusz Cebulski – proboszcz jaworznickiej parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny – odebrał Złoty Medal „Solidarności”. Ryszard Walczak, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” i Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, wręczył jaworznickiej „Solidarności” i Bogdanowi Bisiowi – pierwszemu zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” – medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Na święto „Solidarności” licznie przybyli związkowcy, samorządowcy, poczty sztandarowe miasta Jaworzna, zakładów pracy, organizacji społecznych i placówek oświatowych. Uroczystość uświetniła orkiestra Zakładu Górniczego „Sobieski”.

– Ks. Jerzy był wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokarzani. Przy pomocy jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany, a ostatecznie brutalnie związany, i choć jeszcze żył, został wrzucony do wody. Jego ciało zostało odnalezione dopiero po dziesięciu dniach. Nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę. Wobec tortur zadawanych mu przez oprawców, ks. Jerzy okazał się odważnym męczennikiem Chrystusa – powiedział w kazaniu bp Skucha. Kaznodzieja podkreślił także, że ofiara młodego kapłana nie była porażką. Jego oprawcy nie mogli uśmiercić prawdy, bo śmierć męczenników jest istotnie posiewem chrześcijan. Przypomniał także, że ks. Popiełuszko, podobnie jak biblijny sprawiedliwy, żył wiarą i miłością. – W jego życiu nie zauważono antypatii w stosunku do osób, czy nienawiści w odniesieniu do oprawców. W kazaniach nawoływał do zgody. Jego dewizą były słowa św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Mówił, że chrześcijaninowi nie może wystarczać jedynie potępienie zła, kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, on sam musi być autentycznym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra i prawdy – mówił Hierarcha.

Reklama

Bp Piotr odniósł się także do fenomenu solidarności, polegającej na tym, że jeden drugiemu pomaga nieść jego brzemię. Podkreślił – odnosząc się do historii NSZZ „Solidarność”, że w polskim życiu społecznym udało się wcielić ten ideał w życie. Na zakończenie postawił pytanie: czy jeszcze uda nam się powtórzyć ten fenomen? – Myślę, że tak, jeśli wzorem dla nas pozostanie Ewangelia, nauka o pracy św. Jana Pawła II, który postulował, aby praca łączyła nas z Bogiem – powiedział bp Piotr Skucha.

Świętowanie w Jaworznie zakończyło uroczyste błogosławieństwo i oddanie czci Patronowi „Solidarności” przez ucałowanie jego relikwii.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ignacy Zoń – kapłan niezłomny

10 listopada w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku odbyła się uroczystość upamiętniająca śp. ks. Ignacego Zonia, pierwszego proboszcza parafii Czerwieńsk w latach 1945-53, któremu nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Czerwieńsk

Uczyńmy zatem krok w przeszłość i przyjrzyjmy się postaci niezłomnego kapłana, który swoim życiem walczył o wolną i niepodległą Polskę.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję