Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitwa za uchodźców

Już w najbliższą środę, 23 września, w kościele św. Marcina będzie sprawowane nabożeństwo ekumeniczne w intencji osób uciekających przed wojnami. Do wspólnej modlitwy zaprasza warszawska Wspólnota św. Idziego

Niedziela warszawska 38/2015, str. 1

[ TEMATY ]

uchodźcy

modlitwa

Archiwum Wspólnoty Sant’Egidio

Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić na rzecz uchodźców, których dużo ginie w drodze do Europy. Stwierdziliśmy, że skoro jesteśmy wezwani do modlitwy, to pierwszym krokiem powinna być modlitwa za tych, którzy zginęli. A także modlitwa o miłosierdzie i mądrość dla nas w przyjmowaniu osób docierających na nasz kontynent – mówi „Niedzieli” Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za Wspólnotę św. Idziego w Warszawie.

Wspólnota św. Idziego w stolicy zawiązała się 7 lat temu. Na co dzień działa w niej ok. 50 osób. Na całym świecie Sant`Egidio ma ponad 60 tys. członków w 75 krajach. Głównym charyzmatem organizacji, założonej w 1968 r. przez Andreę Riccardiego, jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim.

– W Warszawie można nas spotkać w parafii Wszystkich Świętych. Tam modlimy się w każdy czwartek oraz robimy kanapki, które następnie rozdajemy na ulicach osobom bezdomnym. Ponadto odwiedzamy osoby starsze i niedołężne w domach pomocy społecznej. Raz w miesiącu organizujemy też modlitwę o pokój w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym – opowiada Wolnik.

Reklama

Modlitwie za uchodźców w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11 będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30.

Podczas nabożeństwa zostaną przypomniane imiona oraz historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli w trakcie prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. W modlitewnym spotkaniu wezmą udział również uchodźcy. – Będzie to znak solidarności nie tylko z ludźmi, którzy dopiero chcą wśród nas znaleźć schronienie, ale również z tymi, którzy są już pomiędzy nami – mówią organizatorzy.

Poza stolicą podobne nabożeństwa odbędą się również w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Po modlitwie w Warszawie jego uczestnicy spotkają się na dyskusji. Razem będą zastanawiać się, jak nieść pomoc uchodźcom z miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbliża się Tydzień Modlitwy za Uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy

[ TEMATY ]

uchodźcy

geralt/pixabay.com

Pandemia COVID-19 spowolniła napływ uchodźców do Europy, ale kolejne osoby – mimo utrudnień i dodatkowego niebezpieczeństwa – wyruszają w „podróże nadziei”, uciekając przed wojną, przemocą i nędzą. Poszukiwanie lepszej przyszłości dla wielu z nich kończy się tragicznie. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy.

Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” potrwa od 27 września do 4 października. Rozpocznie go obchodzony 27 września 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Musimy nauczyć się dzielić, aby razem się rozwijać, nie pomijając nikogo. Pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi. Zdanie sobie sprawy, że mamy wspólne troski i obawy, ukazało nam po raz kolejny, że nikt nie może ocalić się sam” – napisał w swoim orędziu papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję