Reklama

XV Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie

2015-09-22 11:22

Ks. Jarosław Popławski
Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 48-49

Jerzy Borczyk
Są księża z pasją, którzy dobrze się czują np. na korcie

W dniach 7-9 września br. odbyła się XV edycja Mistrzostw Polski Księży w Tenisie. Głównym organizatorem i dobrym duchem całego przedsięwzięcia był niezmordowany ks. prał. Józef Caputa, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach. Warto zauważyć, że to właśnie determinacja i sportowa pasja ks. Józefa spowodowały, iż podjęta przed laty inicjatywa rywalizacji duchownych w tenisie ziemnym, po latach przerwy, w roku 2009 wpisała się na powrót jako stały punkt sportowych wydarzeń dla osób duchownych w naszym kraju.

Tegoroczne mistrzostwa odbywały się w przepięknie położonym ośrodku tenisowym „Tenis Park Żywiec 1918” w Żywcu. W tym miejscu serdeczne podziękowania należą się także gospodarzowi tego miejsca – Wiesławowi Bielowi i całej ekipie współpracowników za niezwykle miłe, wręcz rodzinne przyjęcie i troskę okazaną podczas pobytu uczestników mistrzostw w ośrodku.

Do Żywca zjechali przedstawiciele zarówno duchowieństwa diecezjalnego (niestety, nie ze wszystkich diecezji), jak i wspólnot zakonnych (warto zauważyć, że przybyli także duchowni z Danii, Słowacji i Włoch). Najliczniejszą grupę stanowili prezbiterzy diecezji tarnowskiej (8!) i archidiecezji krakowskiej (7). Poza tym przybyli reprezentanci z diecezji: kieleckiej (4), poznańskiej (1), przemyskiej (2), opolskiej (2), bielsko-żywieckiej (2), legnickiej (1), warszawskiej (1), kaliskiej (1), lubelskiej (2), katowickiej (1), zamojsko-lubaczowskiej (2) i sandomierskiej (1). Wśród zgromadzeń zakonnych najliczniejszą grupę stanowili franciszkanie (4), przybyli także reprezentanci: dominikanów (2), redemptorystów (1), oblatów (1), salezjanów (1) oraz Wspólnoty Chemin Neuf (1).

Reklama

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który w swoim przesłaniu napisał m.in.: „Niech te zawody pomogą Wam w budowaniu wspólnoty kapłańskiej, nie tylko w codziennym duszpasterstwie, ale także w szlachetnej rywalizacji sportowej. Takie zawody sportowe są cenną wartością, rozwijają przyjaźń, wytrwałość, cierpliwość oraz umiejętność pracy zespołowej. Niech pomagają Wam w uczestnictwie w tych największych zmaganiach, w których zdążamy do Nieba, naszej prawdziwej ojczyzny”.

Mistrzostwa rozpoczęły się uroczystą Liturgią w kościele parafialnym św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, gdzie gościł nas wspaniały gospodarz tego miejsca – ks. prał. Stanisław Kozieł. Z kolei Eucharystii przewodniczył ks. inf. Władysław Fidelus, proboszcz konkatedry w Żywcu.

Sędzią głównym był Wojciech Litwicki – to on czuwał nad prawidłowym przebiegiem całej imprezy.

A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii, w których odbywała się sportowa rywalizacja:

Kategoria + 60:

1. ks. Bogdan Przegaliński (arch. warszawska)

2. ks. Henryk Pyka (arch. krakowska)

3. ks. Józef Caputa
ks. Józef Gwiazdoń (obaj arch. krakowska)

Kategoria +50:

1. ks. Jarosław M. Popławski (arch. lubelska)

2. ks. Andrzej Maczuga (diec. sandomierska)

3. ks. Andrzej Seidler
ks. Krzysztof Jarmuła (obaj diec. tarnowska)

Kategoria do 50:

1. o. Daniel Waszek OFM

2. ks. Kazimierz Piwowar (arch. przemyska)

3. o. Mirosław Sander OP
ks. Jerzy Ossoliński (arch. przemyska)

Gra podwójna (debel):

1. ks. B. Przegaliński – o. D. Waszek

2. ks. K. Piwowar – ks. J. Ossoliński

3. o. M. Sander – ks. M. Tłokiński
ks. D. Stankiewicz – ks. J. M. Popławski

Turniej Pocieszenia:

1. ks. Czesław Koraszyński (diec. zamojsko-lubaczowska)

2. ks. Edward Mikoś (diec. tarnowska)

3. ks. Józef Bednarik (diec. rożnawska, Słowacja)
ks. Łukasz Nizio (arch. krakowska)

Na zakończenie mistrzostw odbyło się wręczenie pamiątkowych pucharów i medali. Ceremonii tej przewodniczył starosta powiatu żywieckiego – Andrzej Kalata. Warto zauważyć, że zwycięzcami mogą czuć się wszyscy uczestnicy turnieju. Odnotować należy, że główny organizator, ks. prał. Józef Caputa, poinformował zebranych o trwających już przygotowaniach do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Księży w Tenisie, które mają się odbyć bezpośrednio po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej: www.tenisksiezy.pl.

Bp Nitkiewicz: współczucie dla dotkniętych tragedią w wypadku w Miłkowie

2019-08-24 12:34

apis / Sandomierz (KAI)

Cztery osoby poniosły śmierć i jedna została ciężko ranna podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę 23 sierpnia w Miłkowie (gmina Bodzechów). Wyrazy współczucia dla dotkniętych tragedią złożył w specjalnym oświadczeniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy.

Bożena Sztajner/Niedziela

„W związku z wypadkiem samochodowym w Miłkowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w wyniku którego poniosły śmierć tej nocy cztery osoby, a jedna walczy o życie w szpitalu, modlę się do Ojca Miłosierdzia i Boga wszelkiej pociechy w intencji tragicznie zmarłych, ich najbliższych oraz rannego. Składam wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym tą niewyobrażalną tragedią” – napisał biskup sandomierski.

„Apeluję jednocześnie o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy. Życie jest wspaniałym darem, jaki człowiek otrzymał od Boga. Bądźmy za nie wdzięczni, cieszmy się nim i niech przynosi obfite owoce. Nie można dopuścić, żeby kończyło się przedwcześnie w taki sposób” – podkreślił ordynariusz.

W nocy z piątku na sobotę przed godz. 23.00 w Miłkowie na drodze krajowej nr 9 z Opatowa do Ostrowca Świętokrzyskiego volkswagen golf uderzył w betonowy przepust. Jechało nim pięć osób. Kierował 27-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który zginął na miejscu. Śmierć ponieśli również: 50–letni mężczyzna i 63–letnia kobieta.

Do szpitala przewieziono dwoje pasażerów, kobietę oraz mężczyznę, który jednak zmarł. Jak ustaliła policja, wszystkie ofiary śmiertelnego wypadku, to mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego wypadku było niedostosowanie prędkości. Pojazd wypadł z jezdni na zakręcie - poinformowała dziennikarzy asp. Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, które pozwoli ustalać wszystkie szczegóły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem