Reklama

Niedziela Przemyska

XV Dzień Papieski w górach

Niedziela przemyska 39/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Ks. Mariusz Niemiec

Bieszczadzkie szlaki

Bieszczadzkie szlaki

XV Dzień Papieski obchodzić będziemy 11 października pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Hasło to nakłada się na zwiększone zainteresowanie nauką Kościoła o rodzinie, rozbudzone ubiegłorocznym Synodem Biskupów na temat rodziny oraz oczekiwaniem na następny Synod, mający być kontynuacją poprzedniego.

Ogłoszenie św. Jana Pawła II Patronem Rodziny przez papieża Franciszka było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Określenie to najlepiej odzwierciedla priorytet pontyfikatu Papieża Polaka. Nie ulega wątpliwości, że on był i nadal – będąc w domu Ojca – jest Patronem, czyli troskliwym opiekunem rodzin. To on przyjął zasadę, że rodzina jest drogą Kościoła. Żaden z następców św. Piotra nie poświęcił tak dużej części swego nauczania problematyce rodziny. Zbliżający się Dzień Papieski każe nam przyswajać sobie jego nauczanie o rodzinie oraz za jego wzorem troszczyć się o dobro rodzin.

Reklama

Św. Jan Paweł II na temat rodziny wypowiadał się bardzo często. Starał się ukazać o niej pełną prawdę. Uczył, że „rodzina bierze początek w miłości, jaką Stwórca ogarnia stworzony świat” (List do rodzin, nr 2) oraz do miłości jest powołana. Stanowi bowiem komunię osób. „W małżeństwie i rodzinie wytwarza się cały zespół międzyosobowych odniesień: oblubieńczość, ojcostwo-macierzyństwo, synostwo, braterstwo. (…) Pierwszym jej zadaniem jest wierne przeżywanie rzeczywistości komunii na rzecz rozwijania prawdziwej wspólnoty osób. Wewnętrzną zasadą, trwałą mocą i celem ostatecznym tego zadania jest miłość”. Zatem „istota i zadania rodziny są ostatecznie określone przez miłość” (adh. Familiaris consortio [FC], nr 15, 18, 17).

W społecznym nauczaniu św. Jana Pawła II rodzina jest pierwszą, naturalną, żywą komórką społeczną, stanowiącą fundament wszystkich społeczeństw i całej ludzkości. „Jest prawdziwym sanktuarium życia (...) miejscem, w którym życie – dar Boga – może w sposób właściwy być przyjęte i chronione przed licznymi zakusami, na które jest ono wystawione, może też rozwijać się zgodnie w wymogami prawdziwego ludzkiego wzrostu” (enc. Centesimus annus, nr 39).

Rodzina jest pierwszym miejscem humanizacji osoby i społeczeństwa. Tworzy naturalne środowisko urzeczywistniania się człowieka jako osoby. Znaczenie rodziny dla prawidłowego rozwoju osobowego jednostki ludzkiej św. Jan Paweł II docenia do tego stopnia, iż stwierdza, że „człowiek nie ma innej drogi do człowieczeństwa, jak tylko przez rodzinę (homilia 12.10.1980). Rodzina również „stanowi kolebkę i najskuteczniejsze narzędzie humanizacji i personalizacji społeczeństwa: współpracuje w pełni w sposób tylko sobie właściwy w budowaniu świata, czyniąc życie naprawdę ludzkim, zwłaszcza przez to, że strzeże, zachowuje i przekazuje cnoty oraz wartości” (FC, nr 43).

Reklama

Mówiąc zaś o rodzinie chrześcijańskiej św. Jan Paweł II uczy, iż stanowi ona podstawową, trwałą i żywą wspólnotę Kościoła. Jest ona „do tego stopnia wpisana w tajemnicę Kościoła, że staje się, na swój sposób, uczestnikiem zbawczego posłannictwa samego Kościoła” (FC, nr 49). Szeroko omawia on potrójną funkcję zbawczą rodziny. Jest ona wspólnotą wierzącą i ewangelizującą, gdyż zachowuje i przekazuje wiarę, a zarazem żyje tą wiarą na co dzień. Jest następnie wspólnotą dialogu z Bogiem, ponieważ ze względu na sakramentalny charakter małżeństwa oraz kult, jaki ma miejsce w rodzinie, staje się ona środkiem wzajemnego uświęcania jej członków i ośrodkiem kultu Bożego. Jest wreszcie wspólnotą w służbie człowieka, gdyż stanowi miejsce, w którym człowiek uczy się dostrzegać w bliźnim Boga, i uzdalnia do podejmowania ofiar w służbie bliźniemu (FC, nr 51-64).

Św. Jan Paweł II, będąc przeświadczony, że rodzina jest najcenniejszym dobrem ludzkości, boleśnie dostrzegał różnorakie trudności dla życia rodzinnego spowodowane współczesnymi przemianami społecznymi i kulturowymi. Dlatego, obok nauczania, podejmował różne działania na rzecz obrony zagrożonych rodzin. Z własnej inicjatywy utworzył Papieską Radę ds. Rodzin, zwołał synod biskupów poświęcony rodzinie, ogłosił Rok Rodziny, wydał wiele dokumentów o rodzinie, w program swych apostolskich pielgrzymek miał na stałe wpisane spotkanie z rodzinami. A także dużo modlił się za rodziny.

Warto w związku z tegorocznym Dniem Papieskim zadumać się nad Bożym zamysłem względem każdej rodziny, pochylić się w geście pomocy rodzinom żyjącym w ubóstwie czy zdemoralizowanym, okazać zainteresowanie i serce dzieciom ulicy. Pożądane byłoby również włączanie się w powstające oddolnie ruchy czy stowarzyszenia mające na celu promocję, obronę i pomoc rodzinom. Także Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizuje odpowiedni program i zbiórkę pieniężną na stypendia dla zdolnych uczniów z ubogich rodzin.

W Dniu Papieskim nie może zabraknąć modlitwy w intencji wszystkich rodzin, a zwłaszcza zagrożonych, skonfliktowanych, rozbitych. Obok duszpasterzy parafialnych na taką wspólnotową modlitwę zaprasza także Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej, które dla miłośników gór organizuje obchód Dnia Papieskiego w głębi Bieszczadów. Będzie to zarazem tradycyjne tzw. pożegnanie gór, czyli modlitewne zakończenie letniego sezonu turystycznego.

Program Dnia Papieskiego w Górach: W niedzielę, 11 października, przyjeżdżamy do Tarnawy Niżnej przed godz. 10. Uwaga: Do Tarnawy Niżnej dojeżdża się przez Muczne. Z głównej szosy prowadzącej z Ustrzyk Dolnych do Górnych trzeba zjechać w Stuposianach. W Tarnawie Niżnej o godz. 10 w kościele filialnym będziemy uczestniczyć we Mszy św., zaś po jej zakończeniu podjedziemy do Bukowca, a stamtąd wyruszymy pieszo szlakiem przez Beniową i Sianki do źródeł Sanu. W czasie wędrówki będziemy odprawiać nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po powrocie do Bukowca, ok. godz. 16, nastąpi zakończenie spotkania.

Dojazd do Bukowca oraz powrót przy większej liczbie zgłoszeń – zbiorowo wynajętym busem lub autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń – indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 5 października br. Tam też zostaną podstawione autokary lub busy (stosownie do liczby zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5 (Wyższe Seminarium Duchowne), tel. (16) 678 80 26, kom. 604 269 761; w Jarosławiu ks. Piotr Baraniewicz, ul. 3 Maja 12, tel. kom. 692 570 639; w Krośnie ks. Wojciech Sabik, ul. Piłsudskiego 5, tel. kom. 602 389 709; w Sanoku ks. Jacek Michno, ul. Kółkowa 5 (Olchowce), tel. kom. 604 412 026.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: w 14. Dzień Papieski stypendyści zbierają na swoją edukację

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

KS. INF. DR EDMUND CYBULSKI

Kilkadziesiąt osób w niedzielę kwestuje na ulicach Szczecina. Dziś 14. Dzień Papieski, a to oznacza, że stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierają ofiary do puszek na swoją edukację. W całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest około 40 stypendystów, a w samym Szczecinie studiuje 20 studentów.

Kasia jest w Fundacji od pięciu lat i pochodzi z Recza, studiuje pedagogikę opiekuńczo-resocjalizacyjną i zaocznie teologię. Wspomina letni obóz integracyjny stypendystów papieskich w Szczecinie, kiedy do stolicy Pomorza Zachodniego przyjechało ponad tysiąc młodych osób.

CZYTAJ DALEJ

Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: Sprawca kradzieży przyniósł relikwie św. Brata Alberta

2021-06-18 08:57

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

facebook.com/ParafiaswJozefaKrakow

Jak informuje Parafia i Sanktuarium św. Józefa w Krakowie, sprawca kradzieży sam przyniósł relikwie św. Brata Alberta.

Dziś tuż przed godziną 7.00 rano skradzione relikwie Świętego Brata Alberta wróciły do naszego Sanktuarium. Sprawca kradzieży przyniósł je osobiście i przeprosił za zaistniałą sytuację. Bogu niech będą dzięki! Dziękujemy Wam za modlitwę!

CZYTAJ DALEJ

USA: Sad Najwyższy poparł katolickie agencje adopcyjne w procesie z miastem Filadelfia

2021-06-19 09:01

[ TEMATY ]

USA

adopcja

dziecko

Filadelfia

©Christin Lola - stock.adobe.com

W trwającym ponad rok sporze między katolickimi agencjami adopcyjnymi, a władzami miasta Filadelfia, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych 17 czerwca jednogłośnie poparł instytucje katolickie.

Orzeczenie zostało oparte na 1 poprawce do Konstytucji USA (z 1791 r.), zakazującej ograniczenia m.in. wolności religijnej oraz towarzyszącemu jej zapisie, który zezwala na swobodne wykonywanie praktyk religijnych (Free Exercise Clause).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję