Reklama

Niedziela Świdnicka

Krzyż naszego życia nie jest ponad nasze siły

Niedziela świdnicka 39/2015, str. 3

[ TEMATY ]

kazanie

krzyż

Przemysław Awdankiewicz

Bp Ignacy Dec podczas dożynek diecezjalnych w Kamieńcu Ząbkowickim. W tym roku uroczystość odbędzie się w Głuszycy

Każdego dnia musimy pamiętać, że krzyż życia powinniśmy nieść w pogodzie ducha, bez szemrania, bez narzekania – mówił biskup Ignacy Dec, przewodnicząc Mszy św. odpustowej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którym opiekują się siostry klaryski od wieczystej adoracji w Ząbkowicach Śląskich. Podczas uroczystej Mszy św. biskup poświęcił odrestaurowane witraże. Przed Mszą św. miał miejsce wykład Sławomira Oleszczuka na temat witraży w kościele sióstr klarysek.

W homilii Biskup świdnicki wskazywał, że zbawczy krzyż Chrystusa i prawda o nim rozeszła się ze wzgórza Golgoty, docierając na wszystkie kontynenty świata. – Jesteśmy dumni, że prawda o krzyżu nie została zaprzepaszczona, ale nadal trwa i przynosi wspaniałe owoce. Krzyż zawędrował w różne sektory życia. Krzyż umieszczano przy sprawowaniu świętych obrzędów, szczególnie przy sprawowaniu Eucharystii. Krzyż wieszano na ścianach mieszkań, stawiano przy drogach, zakładano na wieżach kościelnych, stawiano na grobach, wieszano na szyi. Był zawieszany także w salach szkolnych i szpitalnych. Przez całe wieki krzyż doznawał wielkiej czci – podkreślał bp Dec.

– Dzisiaj doświadczamy zwrotu sytuacji, widzimy jak krzyż znika z naszej przestrzeni publicznej – mówił biskup Dec, dopowiadając: – W Polsce ściągali krzyże zaborcy, ściągano je w czasach stalinowskich; ściągano je w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy toczyła się w naszym kraju wojna o krzyże. Dzisiaj wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby nieść cześć krzyżowi, aby był obecny wśród nas.

Reklama

W dalszej części homilii bp Dec zachęcał, aby od krzyża Chrystusowego nikt nie uciekał, ale z wiarą niósł go w różnych dziedzinach życia. – Krzyż naszego życia nie jest ponad nasze siły. Jest wyciosany, wymierzony na nasze możliwości. Dlatego nie można mówić: ja już nie mogę, to już dla mnie koniec! – podkreślał celebrans, dodając: Pamiętajmy, trzeba zawsze przychodzić z naszym krzyżem pod krzyż Chrystusa. W krzyżu Zbawiciela znajduje się siła do niesienia naszego krzyża. Przecież krzyż zmierza zawsze ku zmartwychwstaniu.

Na zakończenie Biskup świdnicki przypomniał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wskazując na cud, jaki się dokonał za sprawą błogosławionego we Francji 14 września 2012 r. Hierarcha zachęcił, aby w każdej trudnej sytuacji prosić o wsparcie i duchową opiekę bł. ks. Jerzego, którego rocznicę urodzin obchodzimy co roku w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

* * *

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i klasztor podominikański został założony w 1302 r. przez polskich zakonników, zniszczony w trakcie najazdu husytów na miasto w 1426 r., podczas którego zamordowano 3 polskich zakonników. W okresie od 1548-1629 pozostawał w rękach protestantów, w późniejszym czasie zwrócono go dominikanom. Jeszcze w 1682 r. wygłaszano w tym kościele kazania w języku polskim. Przebudowany w stylu barokowym w latach 1684-1701, w 1815 r. został przejęty przez ząbkowicką gminę ewangelicką i pozostawał w jej rękach do 1945 r. Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez siostry klaryski od wieczystej adoracji. Kościół posiada skromny wystrój barokowy, w klasztorze znajduje się gotycki kapitularz z 1515 r.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy krzyż w głogowskiej kolegiacie

2020-07-28 16:44

[ TEMATY ]

krzyż

kolegiata

fb/glogowskakolegiata

W głogowskiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP poświęcono nowy krzyż.

Uroczystość poświęcenia krzyża odbyła się 26 lipca, zaś aktu poświęcenia dokonał bp Krzysztof Zadarko. 

- Biskup Zadarko odwiedził Cichych Pracowników Krzyża. Poprosiłem go o przewodniczenie niedzielnej Mszy św. i aby przy tej okazji dokonał poświęcenia krzyża, który będzie wystrojem prezbiterium w związku z rocznicą 900-lecia powołania Kapituły Kolegiackiej, czyli 900 lat Kolegiaty. Ta uroczystość odbędzie się 27 września - mówi ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP. 

W Kolegiacie cały czas trwają prace budowlane. Niedawno zostały wykończone posadzki. W kościele pojawiły się też nowe elementy wystroju - nowe ambony, pulpit i nowy krzyż, zakupiony u włoskich rzemieślników.

- Krzyż to dar jednej z uczestniczek turnusu w Domu Uzdrowienia Chorych, który teraz bardzo pięknie zamyka całość prezbiterium, gdzie jest centralnym punktem kultu i modlitwy - dodaje ks. Zendran. 

CZYTAJ DALEJ

Kolejni biskupi zarażeni koronawirusem

2020-08-03 17:39

[ TEMATY ]

biskupi

COVID‑19

Vatican News

Na Filipinach drugi biskup katolicki zakaził się koronawirusem. 79-letni emerytowany ordynariusz diecezji Kalookan - Deogracias Iñiguez miał pozytywny test i został przewieziony do szpitala, poinformował 2 sierpnia jego następca bp Pablo David.

Kilka dni wcześniej o swojej infekcji i odbywanej w związku z tym kwarantannie poinformował administrator archidiecezji Manila bp Broderick Pabillo. Jego choroba przebiega bezobjawowo.

Także w Argentynie zdiagnozowano koronawirusa u kolejnego biskupa. Jest to Gabriel Mestre, ordynariusz Mar del Plata, poinformowała 1 sierpnia tamtejsza diecezja. 51-letni hierarcha ma typowe objawy, jak m.in. gorączka.

Pandemia koronawirusa w Argentynie szerzy się gwałtownie. W weekend liczba zarejestrowanych infekcji przekroczyła 200 tys.

CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsze transmisje z 40. PPW [3 sierpnia 2020]

2020-08-03 22:49

Michalina Stopka

Pomimo ciężkich warunków pogodowych udało się nam transmitować kilka punktów tegorocznej 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która dziś wyruszyła z Katedry Wrocławskiej. W "Sztafecie do Maryi" szły dzisiaj grupa 8 - Salwatoriańska oraz 20 - młodzieżowa. Do Trzebnicy dotarła także gr. 14.

2 sierpnia 2020 - konferencja ks. Macieja Szeszki:

Fragment etapu MALIN - WYSOKI KOŚCIÓŁ:

Dojście do Trzebnicy:

Apel wieczorny:

Trasa grupy 14:

Msza św. w Prusicach:

I Etap z pola za Dobrosławicami do Prusic:


GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję