Reklama

Rodzina pełna Ducha

2015-10-08 09:42

Jacek Podolski
Edycja toruńska 41/2015, str. 1, 4

Archiwum Domowego Kościoła
Święte rodziny są przyszłością Kościoła, ojczyzny i świata

Franciszkański kościół pw. Świętych Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu 26 września wypełnił się aż po brzegi. To miejsce, u stóp Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin, wybrała diecezjalna wspólnota Domowego Kościoła (DK) – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie – na inaugurację kolejnego roku formacyjnego 2015/2016, przebiegającego pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”.

Mszę św. koncelebrowało dziewięciu kapłanów moderatorów DK pod przewodnictwem moderatora diecezjalnego DK ks. Andrzeja Jakielskiego, proboszcza parafii Lipnica. Zgodnie z tradycją ruchu nie zabrakło również pełnej asysty liturgicznej, złożonej z dorosłych mężczyzn, członków DK.

W homilii moderator diecezjalny nawiązał do hasła aktualnego roku formacyjnego, wskazując na zadania, jakie stoją zarówno przez całą wspólnotą DK, jak i przed każdym z jej członków indywidualnie. Ponownie podkreślona została ogromna rola rekolekcji formacyjnych w rozwoju osobistym i wspólnotowym. Z radością odnotowano, że w czasie ostatnich wakacji aż 99 rodzin ze wspólnoty uczestniczyło w takich rekolekcjach.

Reklama

Miłym i ważnym akcentem było przyjęcie dwóch nowych kręgów do wspólnoty Domowego Kościoła. Tak oto po blisko 1,5-rocznym okresie pilotażu kolejnych 12 małżeństw było gotowych, aby w obecności moderatora diecezjalnego oraz licznych przedstawicieli wspólnoty wypowiedzieć słowa zobowiązania: „Pragniemy włączyć się do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, i formować się według jego zasad”. Kapłańskiemu błogosławieństwu nad każdym z tych małżeństw towarzyszyło wręczenie zapalonej świecy, na której obok znaku DK i hasła roku znalazły się również imiona poszczególnych małżonków.

Na zakończenie Mszy św. cała wspólnota DK zawierzona została Matce Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. Przed Jej ukoronowanym obrazem w imieniu wspólnoty modlili się ks. Andrzej Jakielski oraz para diecezjalna Maria i Andrzej Kowalikowie.

Po Eucharystii wspólnota mogła wysłuchać kilku żarliwych świadectw niektórych małżeństw, które w minione wakacje przeżywały swoje rekolekcje. Duch, jaki przepełniał te świadectwa, nie pozostawiał wątpliwości – dobrze przeżyty czas rekolekcji to siła napędowa do żywego trwania we wspólnocie, a także do przemiany indywidualnej każdego z członków wspólnoty. Niech modlitwa za wstawiennictwem założyciela ruchu sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego pomoże wspólnocie owocnie przeżyć kolejny rok formacyjny.

Tagi:
rodzina wspólnota

Reklama

Franciszek zachęca na Twitterze do modlitwy za wspólnoty

2019-10-12 14:44

twitter.com

Papież Franciszek zachęcił na Twitterze do modlitwy za swoje wspólnoty, aby poprzez wzrastanie w nich, odnajdywać powołanie do świętości.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Cała treść Twitta papieża brzmi następująco:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Śląsk: Spotkania z siostrą zamordowanej w Boliwii Heleny Kmieć

2019-10-13 18:40

ks. SK / Katowice (KAI)

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, w Pszczynie oraz Tychach gościła Teresa Kmieć, siostra zamordowanej w Boliwii misjonarki Heleny. Podczas spotkań dzieliła się swoim odkrywaniem relacji z Chrystusem.

facebook/Helena Kmieć

– To nie jest tak, że ja chcę kontynuować misję Helenki – mówiła Teresa Kmieć podczas spotkań. – Każda z nas ma swoją „misję”. Helenki była inna, moja jest inna – stwierdziła.

Podczas spotkań Teresa podzieliła się swoją drogą chrześcijańską, która jest mocno związana z Ruchem Światło-Życie. – Owszem, myślałam już wcześniej o misjach, ale zawsze było coś do zrobienia – powiedziała.

Podzieliła się również tym, że poznała misje przez swoją siostrę Helenę, która mocno angażowała się w salezjański wolontariat misyjny. – W końcu kiedyś mnie tam zaprosiła i tak zaczęła się moja przygoda z misjami – stwierdziła.

Pytana o swoją relację z siostrą stwierdziła, że nikt nie spodziewał się tego, że Helenka nie wróci z półrocznego wyjazdu na wolontariat. – Już wcześniej była w Afryce, czy na Węgrzech i zawsze wszystko szczęśliwie się kończyło. Nikt nie spodziewał się takiej sytuacji – mówiła.

Podczas spotkania miała również miejsce projekcja filmu „Helenka” ukazującego zaangażowanie młodej misjonarki, jak również pokazującego to, jak najbliżsi oraz inne osoby posługujące na misjach przeżyły tragiczne wydarzenia. – Przebaczyliśmy mordercy, odbywa teraz sprawiedliwą karę – stwierdza na filmie ojciec sióstr misjonarek. – Ludzie też mówią o łaskach, jakie się dzieją przez wstawiennictwo Helenki – dodaje mama Teresy i Heleny.

Spotkania z Teresą Kmieć zostały zorganizowane przez alumnów śląskiego seminarium oraz członków Ruchu Światło-Życie. Wpisują się one w wydarzenia związane z nadzwyczajnym miesiącem misyjnym ogłoszonym przez papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Il Messaggero: dymisja szefa Żandarmerii Watykańskiej

2019-10-14 12:39

st (KAI) / Watykan

Dowódca Żandarmerii Watykańskiej a zarazem dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, 57-letni Domenico Giani złożył dymisję, a jego podanie o zwolnienie z funkcji znajduje się na biurku papieża Franciszka – twierdzi rzymski dziennik „Il Messaggero”.

Włodzimierz Rędzioch
Gen. Domenico Giani – komendant żandarmerii watykańskiej

Jak podają włoskie media jego dymisja związana jest z opublikowaniem zdjęć i personaliów pięciu osób (jeden duchowny oraz cztery osoby świeckie – wszyscy Włosi), wobec których watykańskie organa sprawiedliwości postawiły zarzut defraudacji środków finansowych.

Żandarmeria Watykańska dla swoich celów sporządziła list informujący funkcjonariuszy, że osoby te nie mają prawa wstępu na teren Watykanu, z wyłączeniem potrzeby udania się do lekarza. Ojciec Święty miał rzekomo być oburzony opublikowaniem danych, które przeciekły do prasy, zaznaczając, że przed wydaniem wyroku przez Trybunał Państwa Watykańskiego wobec osób, którym postawiono zarzuty należy respektować domniemanie niewinności. Zażądał też wyjaśnień od szefa żandarmerii.

Urodzony 16 sierpnia 1962 roku w Arezzo Domenico Giani od 1999 roku był zastępcą dowódcy Żandarmerii Watykańskiej, a od 3 czerwca jest dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, inspektorem generalnym Korpusu Żandarmerii oraz prezesem Korpusu Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego. Przed pojęciem pracy w Watykanie Domenico Giani pracował we włoskim Korpusie Straży Skarbowej (Guardia di Finanza), a następnie w organach ds. bezpieczeństwa Rady Ministrów Republiki Włoskiej. Zdaniem dziennika w Watykanie trwają poszukiwania kandydata na nowego szefa służb bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem