Reklama

Głos z Torunia

Przyjaciel jak anioł

3 października do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu przybyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Spotkanie odbyło się z okazji 20-lecia istnienia towarzystwa i uczestniczyło w nim ponad 150 osób z całej diecezji. Oprócz członków towarzystwa obecne były także osoby z Apostolatu Margaretka

Niedziela toruńska 42/2015, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

ks. Paweł Borowski

Przyjaciele WSD w auli Centrum Dialogu

Przyjaciele WSD w auli Centrum Dialogu

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty w auli Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Po przywitaniu gości przez rektora WSD ks. kan. prof. dr. hab. Dariusza Zagórskiego nastąpiło przybliżenie idei i celów towarzystwa. Ks. Leszek Stefański, wicerektor WSD wyraził radość i wdzięczność względem członków towarzystwa. – Wasza modlitwa dodaje nam sił. Bez niej droga kształtowania kleryckich serc byłaby zbyt trudna. Dziękujemy Wam za nieustanną modlitwę za przełożonych seminarium i kleryków – mówił. Po wystąpieniu wicerektora uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą życie kleryków.

Reklama

Następnie wszyscy udali się do kaplicy seminaryjnej, gdzie wysłuchali koncertu kleryckiego zespołu „Synowie”. Po koncercie rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez dziesięciu kapłanów. Rozpoczynając Eucharystię, ks. kan. Zagórski, przywitał jeszcze raz wszystkich zgromadzonych. W sposób szczególny podkreślił obecność 5-letniej Michaliny, o której poczęcie modlono się podczas nowenny do bł. ks. Stefana Frelichowskiego w seminaryjnej kaplicy.

W homilii rektor WSD nawiązał do przyjaźni, która w dzisiejszych czasach często jest źle rozumiana. Przyjaciel to ten, kto nieustannie towarzyszy nam na drodze życia, nawet gdy nie ma go fizycznie obok nas. Członkowie towarzystwa są prawdziwie przyjaciółmi poprzez swoją nieustanną modlitewną pamięć. – Jesteście jak anioły, które niosą nas na skrzydłach swojej modlitwy – mówił ks. kan. Zagórski.

W programie nie zabrakło wspólnego posiłku, który był także okazją do rozmowy i bliższego poznania się. Odprawiono także nabożeństwo różańcowe, podczas którego modlono się za kapłanów i o nowe powołania. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem pt. „Zdrówko” w wykonaniu Teatru Impresaryjnego Afisz z Torunia. Salwy śmiechu przeplatane były wspólnym śpiewem animowanym przez artystów. W dobrych humorach i z zapewnieniem spotkania się za rok wszyscy powrócili do swoich rodzinnych miejscowości.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Otwartej Furty

Niedziela sandomierska 20/2016, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

Sandomierz

Ks. Adam Stachowicz

Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Biskupem

Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Biskupem

Już szesnasty raz Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu otworzyło swoje podwoje dla gości. 30 kwietnia do sandomierskiej uczelni przybyli autokarami i indywidualnie z całej diecezji młodzi i starsi, dołączyło do nich sporo turystów zwiedzających Sandomierz oraz przedstawiciele Przyjaciół Seminarium. – Wiele elementów decyduje o tym, że Dzień Otwartej Furty należy do dni niezwykłych i wyjątkowych. Rozpoczyna się od Mszy św., a po jej zakończeniu zgromadzeni przedłużają świętowanie na wirydarzu seminaryjnym. Chcemy, aby w czasie tego spotkania każdy poczuł się dobrze, by ten dzień był swego rodzaju darem, a także dniem powołaniowym, bo wtedy wielu młodych ma okazję popatrzeć za mury seminaryjne i zapytać: A może i mnie Pan Jezus powołuje? Tego typu spotkania wewnątrz Seminarium „urealniają obraz”, jaki mają młodzi ludzie o miejscu, gdzie kształtują się przyszli kapłani. Taki dzień pokazuje również drogę, którą powinni iść powołani, ci którzy mają ten wewnętrzny głos, aby pójść za głosem Chrystusa – powiedział ks. Jan Biedroń, rektor Seminarium.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję