Reklama

Niedziela Podlaska

Alumni WSD w Drohiczynie przyjęli sutanny

Symbolikę założenia sutanny, jako znaku wiary dla współczesnego świata, ukazał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas kleryckich obłóczyn, czyli przyjęcia szaty duchownej

Niedziela podlaska 43/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Artur Płachno

Uroczystość odbyła się 11 października w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji. Sutannę przyjęło siedmiu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: Mateusz Gołoś z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie, Dominik Hryć z parafii pw. św. Izydora w Ruskowie, Patryk Nagórny z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach, Bartosz Ojdana z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem, Mateusz Rogucki z parafii pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy, Michał Siduniak z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach Stacji oraz Łukasz Zembrowski z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni. Życiorysy obłóczonych przypomniał ojciec duchowny WSD w Drohiczynie ks. Dariusz Kucharek.

Zebranych powitał gospodarz parafii ks. Józef Grzeszczuk, który prosił zebranych kapłanów, siostry zakonne, rodziny i przyjaciół kleryków, a także przybyłych parafian o modlitwę w intencji tych, który wkroczyli na drogę do kapłaństwa, aby kiedyś byli wspaniałymi kapłanami.

Reklama

Obrzęd rozpoczął się wywołaniem kandydatów. Otrzymali oni uroczyste poręczenie przygotowania i dopuszczenia do niego ze strony rektora WSD w Drohiczynie ks. Tadeusza Syczewskiego. Po poświęceniu sutann i ich nałożeniu Ksiądz Biskup symbolicznie zapiął w nich ostatnie guziki oraz wręczył zapalone świece – na znak podtrzymywania światła Chrystusa w życiu i dalszym przygotowaniu do kapłaństwa.

W homilii bp Tadeusz Pikus powiedział, że kandydaci do kapłaństwa muszą być kandydatami szczególnie pretendowanymi do świętości. Założenie sutanny czyni tych młodych ludzi widocznym znakiem dla świata. Przyjęcie sutanny nie jest tylko pożegnaniem z dotychczasowym strojem, ale ma skłaniać do zadawania pytania, co należy czynić, aby osiągnąć życie wieczne. – Osoba duchowna powinna być jak świeca, która spala się dla Chrystusa, aby dać Jego światło innym i aby oni także chwalili Ojca, który jest w niebie – mówił Ksiądz Biskup. Podkreślił też, że człowiek nic nie wnosi na ten świat i nic z niego nie weźmie, a dobra światowe są jedynie do wykorzystania w celu osiągnięcia życia wiecznego. Powinny o tym świadczyć swoim życiem osoby duchowne.

Przedstawiciele obłóczonych alumnów podkreślili wielkość zaufania Kościoła, który przyodział ich w szaty tylu świętych papieży, biskupów i kapłanów. Podziękowali też za zaufanie i ojcowską opiekę bp. Tadeuszowi Pikusowi i jego poprzednikowi biskupowi seniorowi Antoniemu Dydyczowi, rektorowi i wychowawcom seminaryjnym, duszpasterzom, rodzinom oraz wszystkim bliskim za wsparcie ich na drodze powołania.

Reklama

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie podziękował zaś szczególnie proboszczowi ks. Józefowi Grzeszczukowi za jego długoletnią postawę otwartości na potrzeby seminarium i za to, że chętnie zaprosił na tę uroczystość do parafii, z której pochodzi jeden z alumnów, przyjmujących sutannę. Wyraził również wdzięczność wszystkim za trud jej przygotowania oraz za modlitewną i duchową opiekę, roztoczoną nad powołanymi.

Zarówno proboszcz, jak i przedstawiciele parafian i rodziców obłóczonych kleryków wyrazili radość, że uroczystość odbyła się w ich parafii. Podkreśla to bowiem wartość środowiska, w którym rodzą się nowe powołania kapłańskie i zakonne. Podziękowano również Drohiczyńskim Warsztatom Muzyki Liturgicznej, które koncertowo wykonywały śpiewy liturgiczne.

2015-10-22 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla nadziei jest Jezus Chrystus

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

seminarium

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Zanurzamy się w tajemnicę Kościoła, który słucha i jest w drodze” – mówił 5 października na początku Mszy św. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, przełożeni i wychowawcy seminarium, na czele z rektorem seminarium ks. dr Grzegorzem Szumerą.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Granica

2021-09-28 09:40

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Najłagodniej mówiąc, z zażenowaniem i niedowierzaniem obserwuję zachowanie części polityków partii opozycyjnych, którzy wobec zaistniałego kryzysu na granicy z Białorusią, włączyli się jawnie, w słowie i czynie w wymierzony przeciwko Polsce scenariusz drugiej strony.

Państwo, niezależnie od posiadanych prerogatyw, cech, przywilejów czy monopoli, jest konstruktem prawnym. Działa wewnątrz w zakresie swoich systemów, norm, ustaw oraz nadrzędnej nad nimi konstytucji. W środowisku zewnętrznym działa według prawa międzynarodowego, które nie tylko reguluje relacje z innymi państwami, ale - co pierwotne - sankcjonuje byt państwa, właśnie jako podmiotu w tym środowisku prawnym. Aby to było możliwe, państwo musi spełniać kilka podstawowych kryteriów wyznaczonych w międzynarodowych normach: mieć stałą ludność, suwerenną władzę, zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe, co materializuje uznanie z drugiej strony oraz - co ważne szczególnie dla tego komentarza - określone terytorium, oddzielone od innych granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję