Reklama

Niedziela Podlaska

Głód autorytetów

Tak już jesteśmy skonstruowani, że jesteśmy głodni autorytetów. Chcemy się na kimś wzorować i mieć kogo podziwiać, nawet jeśli się do tego nie przyznajemy. To zazwyczaj osoby odznaczające się wyjątkową charyzmą, krystaliczne, prawdomówne i prawe. Współczesne nam, ba, nawet z naszego najbliższego otoczenia, jak i takie, których nie dane nam było poznać, święci czy błogosławieni, których postępowaniem się zachwycamy.

18 listopada przypada wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, a przede wszystkim patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ruchu, który dziś jest obecny prawie we wszystkich polskich diecezjach. Nie byłby tak prężny, gdyby nie klarowana postawa jego patronki. Ona pociąga i mobilizuje młodych do podejmowania wielkich rzeczy na rzecz lokalnej społeczności, a w konsekwencji dla dobra całej naszej Ojczyzny. Przykładów takich działań w naszej diecezji jest wiele. Widzimy je na co dzień.

2015-11-10 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechezy w bazylice

„Wielkość i małość Piotra” – tak brzmi temat katechezy, którą bp Roman Pindel wygłosi w hałcnowskiej bazylice mniejszej 27 września o godz. 19.00. Wystąpienie Biskupa bielsko-żywieckiego zainauguruje cały cykl comiesięcznych katechez w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Nitkiewicz: świeccy muszą być obecni także w duszpasterstwie

2021-06-18 15:26

[ TEMATY ]

świeccy

bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Zjawisko klerykalizacji świeckich i zeświecczenia duchownych przybiera na sile – ubolewa w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup sandomierski, który wiele lat pracował w Watykanie i we Włoszech ma nadzieję, na zdecydowanie lepsze wykorzystanie w Polsce potencjału świeckich w duszpasterstwie parafialnym, w tym przygotowaniach do przyjęcia sakramentów.

Tomasz Królak (KAI): Od 12 lat kieruje Ksiądz Biskup diecezją sandomierską, ale ponad 20 przebywał za granicą, z czego większość czasu pracując w Watykanie, głównie w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Jakie wyzwania, patrząc z takiej perspektywy, wydają się Księdzu najważniejsze dla Kościoła w Polsce?

CZYTAJ DALEJ

Bp Libera znosi dyspensę od uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta nakazane

2021-06-19 09:19

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Libera

dyspensa

KEP

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz decyzję biskupów zgromadzonych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, biskup płocki Piotr Libera z dniem 20 czerwca 2021 r., odwołuje dekret z dnia 23 października 2020 r., w którym zawarta była dyspensa od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Wydanie dekretu o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję