Reklama

Książki

Przewodnik na nasze czasy

„Dzieje Pawła z Tarsu” nie są zwykłą biografią Apostoła Narodów. Czytelnik poznaje nie tylko fakty z jego życia, ale też kontekst działalności pierwotnego Kościoła, jego wyczerpującą teologię i wreszcie – rzetelną egzegezę ksiąg biblijnych

Wśród znawców Pisma Świętego do dzisiaj nie rozstrzygnięto sporu, w jaki sposób podejść do wyzwania, jakie niesie ze sobą zamiar przeczytania całej Biblii. Są zwolennicy czytania od początku, od Księgi Rodzaju, ale można też spotkać tych, którzy rozpoczną np. od Dziejów Apostolskich i zapoznają się najpierw z dynamizmem pierwotnego Kościoła. Na pewno doskonałym kluczem do rozumienia początków Kościoła jest także postać św. Pawła.

Warto zatem wziąć do ręki książkę ks. Eugeniusza Dąbrowskiego pt. „Dzieje Pawła z Tarsu”. Autor to postać niezwykle charyzmatyczna. Efektem jego pracy jest rzetelna i kompetentna biografia św. Pawła, znanego jako Apostoł Narodów. Ks. Eugeniusz Dąbrowski, przedstawiając życie swego bohatera w sposób jasny, pokazuje zarówno sedno jego przemiany pod Damaszkiem, jak i dalsze etapy jego drogi misyjnej. Otrzymujemy w ten sposób opowieść o człowieku, Kościele, historii, polityce i literaturze. Wszystkie te elementy oddziałują na siebie i wzajemnie się uzupełniają. Książka, czytana przez kard. Stefana Wyszyńskiego podczas jego internowania, uważana jest za jeden z klasycznych tytułów.

Reklama

Ks. Eugeniusz Dąbrowski, biblista i tłumacz Nowego Testamentu, przez długi czas był jedynym Polakiem posiadającym stopień doktora nauk biblijnych, który otrzymał z rąk kard. Eugenio Pacellego, przyszłego Piusa XII. W „Dziejach Pawła z Tarsu” ks. Dąbrowski autora Listu do Rzymian pokazuje w świetle licznych odniesień do źródeł powstałych w czasie życia Apostoła.

Jak podpowiada ks. Waldemar Chrostowski, w książce spotkamy kulturową transpozycję Ewangelii głoszonej w środowisku semickim do uwarunkowań i potrzeb świata hellenistycznego.

Ks. Roman Bartnicki natomiast zwraca uwagę, że książka jest dziełem wielkiego erudyty, który nawet skomplikowane sprawy potrafił przedstawić w sposób prosty, jasny i zrozumiały. Znał aktualne dyskusje naukowe, pomimo trudnej rzeczywistości powojennej miał kontakt z nauką światową.

2015-12-09 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja Księgi Jubileuszowej z okazji 90. urodzin Benedykta XVI

[ TEMATY ]

książka

Grzegorz Gałązka

O godz. 17.30, 6 kwietnia 2017 r. w Instytucie Patrystycznym Augustinianum nieopodal Placu Św. Piotra w Rzymie odbędzie się prezentacja Księgi Jubileuszowej z okazji przypadających 16 bm. 90. urodzin papieża Benedykta XVI. Publikacja, zatytułowana „Cooperatores Veritatis”, ukazuje się w dwóch językach, włoskim i angielskim.

Autorem jednego z esejów, zamieszczonych w wydanej przez oficynę Libreria Editrice Vaticana księdze jest ks. prof. Waldemar Chrostowski. Pozostali autorzy tekstów to: Richard A. Burridge, Manlio Simonetti, Brian E. Daley, Olegario González de Cardedal, Mario de França Miranda, Ioannis Kourempeles, Remi Brague, Maximilian Heim, Christian Schaller, Anne-Marie Pelletier, Nabil el-Khoury i Inos Biffi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wątroba: Msza św. to uczta - trzeba przyjść, podejść do stołu

2021-06-18 12:46

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

- Do zobaczenia na Eucharystii przeżywanej w sposób pełny! Msza św. to uczta. Trzeba przyjść, podejść do stołu, nakarmić się słowem Bożym, nakarmić ciałem Jezusa Chrystusa. Tego nie da się zrobić wirtualnie - mówi bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski.

"Czasem myślę, że do przyciągnięcia kogoś do Jezusa Chrystusa wystarczy odpowiednie sprawowanie Eucharystii. Zaangażowany ksiądz, który głosi słowo wypływające z Ewangelii, słowo nadziei, jedności i pojednania, jest najlepszym świadkiem Jezusa Chrystusa" wskazuje hierarcha. W rozmowie z KAI porusza tematy duszpasterstwa po pandemii, zaangażowania świeckich w duszpasterstwo czy w sprawy powołań.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo w Choroniu: świat potrzebuje światła Chrystusowego

2021-06-19 15:32

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

poświęcenie

klasztor

Choroń

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

– Świat potrzebuje światła Chrystusowego i soli, która go nie tylko ocali, ale przeniesie w nową rzeczywistość nowej ziemi i nowego nieba – powiedział w Choroniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski poświęcił Mały Klasztor „Światłość Najświętszego Oblicza” Małych Braci Baranka.

– Dziękujemy za to, że jesteś wśród nas, w swojej owczarni. To wielka radość i wielki dzień. Dziękuję również za przyjęcie naszej wspólnoty do archidiecezji – mówił na rozpoczęcie liturgii br. Francois Dominique, przeor Małych Braci Baranka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję