Reklama

Niedziela Rzeszowska

Inauguracja Jubileuszu Chrztu Polski

Niedziela rzeszowska 50/2015, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Chrzest Polski

Ks. Tomasz Nowak

Bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom

Bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom

Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek” – te słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie w 1979 r. zostały umieszczone na jubileuszowych świecach 1050-lecia Chrztu Polski, które znajdują się w każdej parafii diecezji rzeszowskiej. Otwarcie roku jubileuszowego odbyło się 28 listopada w katedrze rzeszowskiej podczas uroczystych nieszporów.

Chrześcijańska kreatywność

Zanim rozpoczęły się nieszpory, księża z wszystkich parafii w diecezji rzeszowskiej wysłuchali konferencji na temat kapłańskiej drogi do dojrzałej wiary, którą wygłosił diecezjalny ojciec duchowny – ks. Wiesław Rafacz. Wyraził nadzieję, że jubileusz ożywi pragnienie doświadczenia owoców chrztu. Przypomniał, że w czasach, kiedy chrzest znajdował się w centrum życia chrześcijańskiego, chrześcijanie byli niezwykle kreatywni i pełni życia, gdyż głęboko pojmowali znaczenie łaski, która się w nich pojawiła. Jako wspólnota Kościoła powinniśmy zadbać o pogłębienie chrześcijańskiej tożsamości, ponowne odkrycie wartości chrztu oraz świadome przeżywanie chrześcijańskiego powołania. Po konferencji ks. Artur Progorowicz, również diecezjalny ojciec duchowny, przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie modlitwy zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Duchowość chrzcielna

Nieszporom, które rozpoczęły się punktualnie o godz. 15, przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W modlitwie uczestniczyli również biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski. Razem z duchownymi modliły się osoby konsekrowane oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Na początku nabożeństwa Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej uroczyście zapalił świecę, którą razem z wszystkimi biskupami z Polski otrzymał z rąk przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze 25 listopada. Po odśpiewaniu psalmów i odczytaniu słowa Bożego Biskup Rzeszowski wygłosił homilię. Zwrócił uwagę na hasło jubileuszowego roku: „Nowe życie w Chrystusie”. Kaznodzieja przypomniał, że oparty na tych słowach program zachęca między innymi do ożywiania duszpasterstwa, prowadzenia rozszerzonej i pogłębionej katechezy, dążenia do dojrzałości w wierze przez nawrócenie w wymiarze osobistym i społecznym. Celem podstawowym programu jest podjęcie działań zmierzających do ukształtowania w wiernych duchowości chrzcielnej, która winna dojrzewać przez całe życie.

Chrzest a nowa ewangelizacja

Po modlitwie „Ojcze nasz” bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom. Następnie do dziekanów podchodzili księża proboszczowie, zapalając wcześniej otrzymane świece. Od jednego płomienia zostało zapalonych blisko 250 świec. Przekazywanie światła przypominało o związku rocznicy chrztu Polski z nową ewangelizacją. Odkrywanie chrześcijańskich korzeni, z których wyrastamy, wzywa do dzielenia się wiarą. Wielkim wyzwaniem jest taki jej przekaz, który będzie zrozumiały dla współczesnych ludzi. Jak przekazać dzisiejszemu człowiekowi to, o czym mówił Jan Paweł II w 1979 r.: „Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”?

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: niech Jubileusz będzie okazją do ponownego odkrycia korzeni wiary

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Chrzest Polski

Grzegorz Gałązka

"Niech Jubileusz będzie okazją do ponownego odkrycia korzeni wiary i jej umocnienia poprzez dawanie jej innym, aby być w świecie znakami miłosierdzia i świadkami zmartwychwstania Chrystusa" - zachęcił kard. Pietro Parolin, legat papieski na uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas Mszy św. na Stadionie INEA w Poznaniu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przestrzegł Polaków aby nigdy nie traktowali niczego jako osiągniętego raz na zawsze. Przestrzegł także przed pokusą uważania siebie za samowystarczalnych, nie potrzebujących szczególnie obecności i pomocy Pana.

Publikujemy tekst homilii kard. Pietro Parolina.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze bronią Jana Pawła II - specjalny dodatek

2023-01-25 13:54

redakcja

"Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" – bezpłatny dodatek specjalny już w tym tygodniu ukaże się jednocześnie w trzech tygodnikach katolickich: "Niedzieli", „Gościu Niedzielnym” oraz „Idziemy”.

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję