Reklama

Europa nowych początków

Zjazd Gnieźnieński potrwa od 11 do 13 marca 2016 r. Na jego trzydniowy program złożą się prelekcje autorytetów życia społecznego, publicznego i religijnego z Polski i z zagranicy, a także dyskusje panelowe, warsztaty, koncerty, wystawy i wydarzenia liturgiczne.

X Zjazd Gnieźnieński nawiązuje do przełomowego spotkania cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym, które odbyło się w Gnieźnie w 1000 r. Gośćmi odnowionych Zjazdów Gnieźnieńskich, odbywających się od 1997 r., byli wszyscy urzędujący prezydenci Polski, liczni politycy, humaniści i hierarchowie kościelni z Polski i Europy, do których należał m.in. Jan Paweł II – odwiedził II Zjazd Gnieźnieński w 1000. rocznicę śmierci św. Wojciecha.

Tegoroczne spotkanie, wpisujące się w 1050. rocznicę Chrztu Polski, będzie przebiegało pod dwoma hasłami: „Europa nowych początków” i „Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Przewodniczący Zjazdu Gnieźnieńskiego – prymas Polski abp Wojciech Polak zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu: – Zjazd Gnieźnieński to spotkanie wspólnot, grup, osób, które będą podejmowały zagadnienia ważne dla życia obywatelskiego. Pragniemy spojrzeć na nowe początki Europy, Kościoła, Polski. Refleksja dotyczyć będzie małżeństwa, Kościoła ubogich, relacji kultury i wiary oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Serdecznie zapraszam do Gniezna!

Reklama

Udział w Zjeździe Gnieźnieńskim potwierdzili katoliccy, ewangeliccy, prawosławni i greckokatoliccy hierarchowie Kościoła: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Muszyński, bp Michał Janocha, bp Grzegorz Ryś, bp Krzysztof Zadarko, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej arcybiskup prawosławny Jeremiasz, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk, biskup ewangelicki Marcin Hintz. Na spotkanie w Gnieźnie przybędą także m.in.: wybitny czeski teolog – ks. prof. Tomáš Halík, ks. dr Jan Kaczkowski, o. Dariusz Kowalczyk SJ – dziekan teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, o. Paweł Kozacki OP – prowincjał polskich Dominikanów, s. Małgorzata Chmielewska, prof. Jerzy Kłoczowski, prof. Bohdan Cywiński, prof. Stanisław Krajewski, prof. Andrzej Blikle, Szymon Hołownia i wielu innych.

Organizatorem Zjazdu Gnieźnieńskiego jest Fundacja św. Wojciecha-Adalberta, a Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Do udziału w X Zjeździe Gnieźnieńskim zaproszeni są wszyscy zainteresowani dialogiem dotyczącym chrześcijańskiej tożsamości Europy. W dyskusji można wziąć udział już teraz poprzez wypełnienie ankiety, której wyniki przekazane zostaną prelegentom i panelistom. Zapisy na zjazd oraz ankieta dostępne są na stronie: www.zjazd.org .

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Telewizja Polska, Polskie Radio, „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Tygodnik Powszechny”, „Przewodnik Katolicki”, „Więź”, „Rzeczpospolita”, portale: Deon i areopag21.pl oraz KAI.

2015-12-23 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: frekwencja wyborów na godz.12

2020-07-12 13:52

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach" - powiedział przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: rośnie nietolerancja wobec mniejszości religijnych

2020-07-12 15:07

[ TEMATY ]

Pakistan

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

Społeczeństwo pakistańskie staje się coraz bardziej nietolerancyjne i życie w nim mniejszości religijnych jest coraz trudniejsze – zauważa w specjalnym apelu Komisja Sprawiedliwości i Pokoju konferencji episkopatu tego kraju.

W opublikowanym dokumencie przytoczono przykład zamordowanego chrześcijanina, Nadeema Josepha, którego agonia trwała 20 dni, po postrzeleniu przez muzułmańskiego sąsiada. Jego winą było to, że zakupił mieszkanie w muzułmańskiej dzielnicy miasta. Autorzy apelu wezwali siły porządkowe do pociągnięcia do odpowiedzialności osoby, które zamordowały chrześcijanina. Ten przypadek „to jasne pogwałcenie praw człowieka, drastyczne złamanie prawa, które nie może pozostać bezkarne”.

„To nie jest odosobniona historia – piszą sygnatariusze apelu. – Jest wiele innych podobnych przykładów nietolerancji i przemocy wobec wyznawców innych religii”. „Członkowie mniejszości religijnych w Pakistanie codziennie doświadczają dyskryminacji, chociażby w odmawianiu im dostępu do udzielanej pomocy z powodu pandemii koronawirusa”.

Komisja Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Episkopatu Pakistanu wskazała także na zablokowanie prac budowlanych, po gwałtownych protestach ekstremistów muzułmańskich, przy wznoszeniu nowej świątyni hinduistycznej w stolicy kraju, pomimo zgody na jej budowę wydanej przez premiera. „To kolejny przykład dyskryminowania mniejszości religijnej, która od wieków jest częścią integralną tego kraju” – czytamy w dokumencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję