Reklama

Niedziela Podlaska

Inauguracja Roku Miłosierdzia

Niedziela podlaska 1/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Tadeusz Szereszewski

Otwarcia Drzwi Świętych dokonał bp Antoni Dydycz

Otwarcia Drzwi Świętych dokonał bp Antoni Dydycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bielsk Podlaski

W niedzielę 13 grudnia obrzędowi otwarcia Drzwi Świętych oraz Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim przewodniczył bp Antoni Dydycz. Inaugurację Roku Miłosierdzia w bielskiej parafii poprzedziła renowacja misji świętych przeprowadzona przez ks. Stanisława Gancarka z Częstochowy, który bezpośrednio przed uroczystością przewodniczył Koronce do Miłosierdzia Bożego.

Jubileuszowe uroczystości dokonujące się w Godzinie Miłosierdzia zgromadziły wielu kapłanów, siostry zakonne oraz delegacje parafialne, które z rąk Księdza Biskupa otrzymały pamiątkowe obrazy Jezusa Miłosiernego. Obecni byli też członkowie rady parafialnej z jej przewodniczącym senatorem Tadeuszem Romańczukiem, parafianie bielskich parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Symbolicznego otwarcia Drzwi Świętych dokonał bp Antoni, który po odmówieniu stosownej modlitwy wraz z asystą, dokonując poświęcenia wiernych, wszedł do świątyni.

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do nauczania św. Jana Pawła II zawartego w encyklice „Dives in misericordia”, misji św. Faustyny oraz bulli Ojca Świętego Franciszka „Misericordiae vultus”. Przypominał, że miłosierdzie to coś więcej niż dobroć, albowiem w centrum miłosierdzia Boga jest zawsze człowiek, jako potrzebujący pomocy, a zewnętrznym przejawem takiej postawy jest nabożeństwo do miłosierdzia, gdzie człowiek kieruje swoje prośby i uczestniczy w darach miłosierdzia. Wyjaśnił, że w słowie „miłosierdzie” mamy połączenie dwóch słów – „miłość” i „serce” tak ważnych w naszym życiu. Podkreślił, że Rok Miłosierdzia to czas łaski, dla chrześcijanina to okazja do większego zaangażowania się w misję Kościoła, odważnego świadectwa wiary. To wielki dar uzyskiwania daru odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa głos zabrał senator Tadeusz Romańczuk, dziękując za dokonanie wielkich dzieł Bożych, w tym poświęcenie obrazu Jezusa Miłosiernego, który tego dnia rozpoczął swoją peregrynację w rodzinach bielskiej parafii w Skrzypkach, oraz odnowionego obrazu Matki Miłosierdzia Bożego.

Reklama

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – dziękował również za dar szczególnej łaski dla diecezji i parafii proboszcz ks. Dariusz Kujawa. Uczestników uroczystości zaprosił do salek parafialnych na chrześcijańską agapę.

Tadeusz Szereszewski

Drohiczyn

W niedzielę 13 grudnia bp Tadeusz Pikus dokonał inauguracji Roku Miłosierdzia, otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze pw. Trójcy Przenajświętszej Drohiczynie. Przed rozpoczęciem uroczystości wierni zgromadzili się przed wejściem do domu biskupiego, tam zwrócili się do nich bp Tadeusz Pikus i proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Średziński, zaś diakon odczytał fragment z Ewangelii według św. Łukasza, nazywanego też Ewangelistą miłosierdzia. Następnie wszyscy procesyjnie przeszli do Drzwi Świętych katedry, które uroczyście otworzył Ksiądz Biskup, mówiąc: – Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie. W katedrze wierni usłyszeli odczytany przez Księdza Proboszcza fragment bulli papieskiej ogłaszającej Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślał, jak ważne jest wybaczenie. Zwracając uwagę na przypadającą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, wspominał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wielki ból, jaki przeżywali jego przyjaciele i bliscy, którzy po męczeńskiej śmierci kapłana stanęli przed wielkim wyzwaniem przebaczenia oprawcom. – Kiedy odpuszczamy winy, uwalniamy się od tego, co nas dzieli, i uwalniamy się od tego, co nas zniewala – mówił. W ostatnich słowach kazania jeszcze raz upomniał, by każdy z nas zadał sobie pytanie, co mam robić. – Wszyscy powinniśmy zadać sobie to pytanie niezależnie od stanu, zawodu. Cały naród powinien zadać to pytanie, a Bóg mówi nam, co mamy czynić. Ważne, byśmy usłyszeli ten głos i poszli za nim – podkreślił.

Reklama

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Sokołów Podlaski

W niedzielę 13 grudnia bp Tadeusz Pikus otworzył Bramę Miłosierdzia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Przekroczył ją w towarzystwie kapłanów i służby liturgicznej. Po otwarciu Bramy i po wysłuchaniu fragmentu „Dzienniczka” św. Faustyny została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Kustosz sanktuarium ks. Krzysztof Kisielewicz przywitał Księdza Biskupa, ks. Jana Sobechowicza i wszystkich przybyłych księży z dekanatów sokołowskiego, sterdyńskiego i łochowskiego wraz z ich dziekanami oraz siostry zakonne posługujące w Sokołowie Podlaskim, poczty sztandarowe zakładów pracy, straży pożarnej i szkół z terenu parafii przybyłe na uroczystość. Na ręce burmistrza miasta Bogusława Karakuli złożył też podziękowania za przybycie władz miasta i powiatu.

Kustosz przypomniał najważniejsze wydarzenia w historii sanktuarium od przybycia do Sokołowa Podlaskiego obrazu Miłosierdzia Bożego w 1939 r.

Bp Tadeusz Pikus w homilii zapraszał do zadania sobie Janowego pytania: „Co mamy czynić?”. Może to będzie najważniejsze pytanie, jakie będziemy sobie zadawać w tym rozpoczynającym się Roku Miłosierdzia Bożego. Co mamy czynić, aby nie iść drogą nieprawości, aby pełnić wolę Boga, aby nie zejść z drogi, która prowadzi do Boga, i aby osiągnąć szczęśliwość wieczną w Panu. Zwrócił uwagę na miłość człowieka do Boga i do bliźniego.

W procesji z darami wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 4, które przyniosły mały dzwon, dzieci przygotowujące się do I Komunii św. niosły chleb, przedstawiciele parafialnej Caritas przynieśli Torby od Serca z darami dla potrzebujących, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przynieśli dzieło swych rąk – wazon, zaś młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania – wino, wodę i hostię.

Reklama

Na zakończenie przedstawiciele parafian podziękowali Księdzu Biskupowi, a Danuta Kalinowska, tutejsza parafianka, przedstawiła swój wiersz przygotowany specjalnie na tę uroczystość.

Ks. Krzysztof Kisielewicz zaprosił na Wieczory Miłosierdzia, które odbywać się będą w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w każdy trzeci piątek miesiąca Roku Miłosierdzia. Pierwszy taki wieczór odbył się 18 grudnia 2015 r. po Mszy św. wieczornej, a jego gościem był ks. Stefan Ceberek. Zachęcił też młodzież do udziału w Światowych Dniach Młodzieży.

Liturgii towarzyszył chór parafialny pod dyrekcją Mirosława Grochowskiego, który zakończył uroczystość pieśnią „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Lech Zakrzewski

* * *

Bramy Miłosierdzia w diecezji

Rok Miłosierdzia Ojciec Święty Franciszek rozpoczął, otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Watykanie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2015 r. Zakończy się on w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r.

Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus ustanowił kościoły, w których będą otwarte Bramy Miłosierdzia i w których wierni uzyskiwać będą odpusty z racji Roku Świętego. Są to w: Drohiczynie – kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (katedra), Bielsku Podlaskim – kościół pw. Miłosierdzia Bożego, Sokołowie Podlaskim – sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W tych świątyniach, po przekroczeniu Drzwi Świętych, wierni będą mogli zyskać – w okresie trwania Roku Miłosierdzia – dary odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który mogą ofiarować za zmarłych w czyśćcu cierpiących

eh

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Miłosierdzia w internecie

Stolica Apostolska uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą rozpoczynającemu się 8 grudnia b.r. Jubileuszowi Miłosierdzia. Obok włoskiego, angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, portugalskiego jest ona redagowana również w języku polskim.

Na stronie znajdziemy najważniejsze dokumenty, w tym tekst papieskiej bulli ogłaszającej Rok Święty, papieskie homilie, tweety czy ogłoszenia. Można także za pośrednictwem tej strony przekazać na adres Papieskiej Rady ds. Popierania Nowej Ewangelizacji zgłaszać swoje wnioski.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Bp Wątroba: postawić Chrystusa w centrum swojego życia, a nie gdzieś na peryferiach

2024-03-28 16:27

[ TEMATY ]

kapłaństwo

bp Jan Wątroba

Msza Krzyżma

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

„Dziś jest kapłańskie święto. To szczególny dzień kapłańskiej refleksji, dziękczynienia za dar powołania, a zarazem kapłańskiej prośby o sprostanie zadaniom i prośby o siłę, by udźwignąć konsekwencje wypowiedzianego kiedyś przez Panem 'tak'” - mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 28 marca 2024 r. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. Poświęcono również krzyżmo, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez cały rok.

Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek w kościele katedralnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięli udział bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz ok. 200 kapłanów z całej diecezji. W Eucharystii licznie wzięli udział również ministranci, lektorzy, animatorzy, ceremoniarze, członkowie scholi parafialnych i dziewczęcej służby maryjnej, którzy odbywają doroczną pielgrzymkę do katedry rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję