Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nade wszystko miłosierdzie

Już niebawem, 6 stycznia po raz 8. ulicami polskich miast przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku zgłoszonych jest ponad 400 miejscowości, w których mają przejść orszaki. W diecezji sosnowieckiej Orszak Trzech Króli odbędzie się w Będzinie, Bolesławiu-Małobądzu, Bukownie, Czeladzi, Jaworznie, Ogrodzieńcu, Olkuszu, Siewierzu, Sosnowcu i Zendku. Kolędnikom towarzyszyć będzie hasło: „Nade wszystko miłosierdzie” – Miłość. Pokój. Przebaczenie. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić wydarzenia roku – Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia oraz Światowe Dni Młodzieży.

Orszak Trzech Króli to niezwykłe przedsięwzięcie, które co roku staje się prawdziwym świętem rodzin, gdyż angażuje nie tylko dzieci, ale także dorosłych, tysiące rodzin i setki organizacji. Od 2009 r., kiedy ulicami Warszawy przeszedł pierwszy Orszak Trzech Króli, rozrósł się on w bardzo szybkim tempie. W 2011 r. przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 r. były już 24 polskie miejscowości. W 2013 r. dołączyła również zagranica, a Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). W 2014 r. kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości (na 3 kontynentach, w 7 krajach). Rok temu Orszak Trzech Króli odbył się w 330 miejscowościach (na 3 kontynentach i w 8 krajach).

– Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć, choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! – podkreśla Maciej Marchewicz, prezes Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, określane potocznie jako Święto Trzech Króli, jest najstarszym chrześcijańskim świętem, bo obchodzonym już od przełomu III i IV wieku. Odkrywanie tych jakże bogatych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia to nie tylko piękna tradycja, ale i zadanie, które winniśmy pielęgnować dla przyszłych pokoleń.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar tysięcy serc

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Paweł Wysoki

W niedzielę, 6 stycznia, ulicami Lublina i wielu miejscowości w naszej archidiecezji przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Mimo mroźnej zimy wzięły w nich udział tysiące osób. Najwięcej naśladowców Mędrców ze Wschodu zgromadziło się w stolicy regionu i diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję