Reklama

Wyzwania miłosierdzia
Męski punkt widzenia

Strażnik języka

Niedziela Ogólnopolska 2/2016, str. 46

Arpad Nagy-Bagoly / Fotolia.com

Już ponad miesiąc minął, odkąd papież Franciszek otworzył Drzwi Jubileuszowe i ogłosił rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia. To doskonały moment na pytanie o pierwsze owoce tego szczególnego czasu w twoim życiu, bracie. Obyś nie zmarnował czasu łaski!

Reklama

Każdego dnia wypowiadamy wiele słów i z każdego z nich przyjdzie nam zdać sprawę przed Bogiem. Tymczasem zwykle tak mało uwagi poświęcamy słowom, które wypowiadają nasze usta. To doskonała przestrzeń na dar miłosierdzia, jaki możesz złożyć Bogu oraz... tym, którym lżej będzie, kiedy zamilkniesz, gdy trzeba. Bracie, ucz się okazywać miłosierdzie, trzymając język za zębami wtedy, kiedy zwykle krytykujesz, obmawiasz, osądzasz i narzekasz. Mów tylko to, co konieczne – unikaj próżnych rozmów, a zyskasz pokój serca. Jeśli zamierzasz mówić o innych, poszukaj tylko tego, co mógłbyś powiedzieć o nich dobrego, a zyskasz radość z przebywania pośród ludzi. Mów jedynie prawdę, a pozbędziesz się lęku, który gości w twoim sercu. Staraj się zawsze dostrzegać w otaczających cię zdarzeniach to, czego możesz się z nich nauczyć, a odkryjesz, jak wspaniałym nauczycielem jest Bóg. Mów o innych jedynie to, co nie zawstydziłoby cię, gdybyś właśnie znalazł się w ich obecności, a zyskasz zaufanie przyjaciół. Na koniec weź sobie do serca wezwanie św. Pawła, które skierował do Efezjan: „Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” (Ef 4, 29).

Zapanuj nad swoim językiem, a zobaczysz, jak bardzo zaczną zmieniać się relacje z ludźmi wokół ciebie. Postaw straż przy swoich wargach, aby wychodziły z nich jedynie słowa budujące, wnoszące nadzieję oraz będące źródłem pokoju i błogosławieństwa. Oto kolejne wyzwanie rzucone ci w Roku Świętym Miłosierdzia!

* * *

Michał Piekara
Psychoterapeuta, prowadzi działalność misyjną, lider męskiej wspólnoty Przymierze Wojowników, ojciec pięciorga dzieci
Dział rodzinny – kontakt: rodzina@niedziela.pl

2016-01-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję