Reklama

Niedziela Lubelska

Klub seniora

Przy kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie powstał Klub Seniora „Ruta”

Niedziela lubelska 2/2016, str. 8

[ TEMATY ]

senior

Edyta Owczarz

Klub Seniora poświęcił ks. Tadeusz Pajurek

Klub Seniora poświęcił ks. Tadeusz Pajurek

Oficjalne otwarcie klubu działającego przy al. Jana Pawła II 11 odbyło się w grudniu 2015 r. „Ruta” zainaugurowała swoją działalność Mszą św.; przewodniczył jej ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny.

Reklama

Po modlitwie przyszedł czas na poświęcenie pomieszczeń zaadaptowanych pod klub seniora. W spotkaniu uczestniczyło wiele osób na co dzień zaangażowanych w niesienie różnorodnej pomocy osobom starszym, m.in.: ks. Ryszard Jurak, Monika Lipińska – zastępca prezydenta ds. społecznych, Joanna Olszewska – pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych i Maria Pawela – dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia. Wydarzenie było zwieńczone koncertem przygotowanym przez uczniów Gimnazjum nr 10 w Lublinie.

Nowo powstały ośrodek działa w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia (ZOW jest jednostką organizacyjną gminy Lublin, a nadzór nad jego działalnością sprawuje prezydent miasta przy pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie). Klub Seniora „Ruta” jest w pełni finansowany przez Urząd Miasta Lublin. W ofercie klubu są m.in.: warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, spotkania z poezją, zajęcia edukacyjne i komputerowe oraz różnorodne gry i zabawy. Dla seniorów będą przygotowywane także spacery, wycieczki, pielgrzymki, wyjścia do kina czy teatru oraz zabawy taneczne. W programie znajdzie się również miejsce na zajęcia rehabilitacyjne i prozdrowotne. Nie zabraknie czasu i miejsca na rozmowę przy kawie bądź herbacie. Ostateczne tematy zajęć będą zależne od preferencji oraz ilości uczestników. Aktualnie klub jest otwarty dwa razy w tygodni: we wtorki i piątki po Mszy św. o godz. 12. W zależności od zainteresowania uczestników, istnieje możliwość zwiększenia częstotliwości spotkań do pięciu dni w tygodniu. Uczestnictwo w zajęciach jest darmowe.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sezon na grypę, sezon na szczepienia

Nie ma stuprocentowej ochrony przed wirusem grypy. Ale szczepiąc się przeciwko grypie, możemy uniknąć powikłań i sprawić, że choroba będzie miała lżejszy przebieg - argumentują lekarze będący zwolennikami szczepień. Tym bardziej że - jak podkreślają - „na oko” grypy od zwykłego przeziębienia odróżnić się nie da

Zdaniem lekarzy, szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszą i najtańszą metodą uniknięcia zachorowania. Większość preparatów zabezpiecza przed dwoma najczęściej spotykanymi wirusami typu A (H3N2 i H1N1). Bardzo wielu specjalistów uważa, że nie ma minusów szczepienia. Lekarze podkreślają jednocześnie, iż warunkiem skuteczności szczepienia przeciw grypie jest kupno „aktualnej” szczepionki. Co roku dochodzi do mutacji wirusa, dlatego szczepionki muszą być aktualizowane. Z tego powodu każdego roku laboratoria pobierają wymazy z gardła chorych i badają znalezione tam wirusy grypy. Na tej podstawie naukowcy przygotowują szczepionkę na rok następny. Te z zeszłego roku, jako nieskuteczne, wycofywane są z aptek na początku każdego sezonu. Teoretycznie małe jest zatem prawdopodobieństwo nabycia w aptece ubiegłorocznej szczepionki, ale przed jej kupnem warto się zawsze upewnić. Lepiej też z racji bezpieczeństwa kupować szczepionki, których producenci są znani na rynku farmaceutycznym.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję