Reklama

Niedziela Lubelska

Miłosierdzie za darmo

W bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie została otwarta Brama Miłosierdzia. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel

Niedziela lubelska 3/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Tadeusz Boniecki

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

Bramę Miłosierdzia otworzył bp Józef Wróbel

Obrzędy związane z otwarciem Bramy Miłosierdzia w chełmskiej bazylice Mariackiej rozpoczęły się przed świątynią. Po odmówieniu przewidzianych z tej okazji modlitw oraz odczytaniu fragmentu bulli papieża Franciszka, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, wierni pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla wraz z proboszczem ks. prał. Tadeuszem Kądziołką, kapłanami i asystą liturgiczną, przeszli w procesji pod zamknięte główne drzwi wejściowe. Specjalnie na tę okazję zostały one udekorowane żółtymi kwiatami. Wypowiadając specjalną formułę, Ksiądz Biskup otworzył drzwi bazyliki, które aż do listopada 2016 r. będą Bramą Miłosierdzia. Symbolika bramy nawiązuje do słów samego Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

Reklama

Bp Józef Wróbel, niosąc uroczyście księgę Ewangelii, wszedł do wnętrza bazyliki. Za nim przez Bramę przeszli kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy. Następnie Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. W homilii Pasterz wyjaśnił, jak należy rozumieć pojęcie Bożego Miłosierdzia. – Zazwyczaj Boże Miłosierdzie rozumiemy w wymiarze codziennym. Myślimy o miłosierdziu jako działalności charytatywnej. To też jest miłosierdzie w najbardziej podstawowym wymiarze. Ale to jeszcze nie jest pełnia miłosierdzia, o której mówi i którą objawia Jezus Chrystus. Miłosierdzie, to znaczy okazać pełne dobroci serce wobec potrzebującego. To obdarowanie sercem człowieka będącego w potrzebie, który nie ma nic w kieszeni, który żyje w niedosycie – wyjaśniał bp Józef Wróbel. Innym wymiarem miłosierdzia jest bycie z tym, kto jest samotny, chory, kto nie może sobie poradzić w życiu. Ksiądz Biskup przypomniał, że sens miłosierdzia i jego podstawę najlepiej ukazuje Pismo Święte. Podał przykłady aktów miłosierdzia, okazanych człowiekowi w historii ludzkości. Podkreślił, że największą biedą człowieka – z punktu widzenia biblijnego i teologicznego – największym stopniem ubóstwa człowieka nie jest bieda materialna, ale duchowa. – To grzech, bo człowiek odwraca się od Boga i gardzi Jego Ojcowską miłością – podkreślał. – Jednak człowiek niewiele musi uczynić, aby dostąpić Bożego Miłosierdzia, które jest darmowe. To Bóg szuka okazji, żeby nam przebaczyć; czeka na człowieka u krat konfesjonału – przypomniał Ksiądz Biskup. Na zakończenie apelował, aby Rok Miłosierdzia nie ograniczał się tylko do czynów charytatywnych, ale był też okazją do refleksji nad postawą człowieka grzesznego i zawierzenia życia miłosiernemu Bogu.

Ks. Tadeusz Kądziołka, dziękując wszystkim parafianom, którzy włączają się w dzieła miłosierdzia, mówił: – Nasi parafianie, pielgrzymi oraz mieszkańcy Chełma są bardzo hojni. Chętnie dzielą się z osobami potrzebującymi nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Bramy Miłosierdzia są nie tylko w jubileuszowych świątyniach. Przez Bramy Miłosierdzia przechodzą codziennie wolontariusze wielu hospicjów domowych i stacjonarnych, jak choćby Hospicjum Domowego im. ks. Malinowskiego w Chełmie. To tam każdego dnia doświadczamy cudu Bożego Miłosierdzia.

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia to szczególny czas i okazja dla wiernych do intensywnej modlitwy, a także odnowy duchowej, przebaczenia, otwarcia się na łaskę Bożego Miłosierdzia oraz do czynienia uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księża z misją

Niedziela małopolska 10/2016, str. 4

[ TEMATY ]

misjonarze

Rok Miłosierdzia

nowaewangelizacja.org

Misjonarze miłosierdzia. Pamiątkowe zdjęcie z Watykanu

Misjonarze miłosierdzia. Pamiątkowe zdjęcie z Watykanu

– Misjonarzy miłosierdzia ustanowionych dla całego świata jest 1140, w samej Polsce 76, zaś w diecezji krakowskiej pod względem ilości jest chyba rekord światowy, w wykazie naliczyłem ich 17 – mówi jeden z nich, ks. Franciszek Ślusarczyk. Podkreśla, że najważniejsza w tym przesłaniu jest chyba prawda, że każde kapłańskie ucho w tym roku łaski to właśnie ucho misjonarza miłosierdzia

Podczas Jubileuszu Miłosierdzia dla księży 20 lutego w krakowskiej bazylice Bożego Miłosierdzia jej kustosz dzielił się przeżyciami z watykańskiej uroczystości. Przyznał też, że w związku z rozesłaniem misjonarzy miłosierdzia pojawiło się wiele, czasem błędnych, informacji na ten temat: – Powiem tylko, że w dokumencie z Watykanu, który otrzymaliśmy podczas rozesłania, są ściśle i jasno określone kompetencje. Napisane jest tak: „Z woli Ojca Świętego daję ci to władzę do rozgrzeszenia wyłącznie następujących grzechów: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszanie wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu Dekalogu i zdrada tajemnicy spowiedzi”. Cztery przypadki. Podkreślone i wytłuszczone słowo „wyłącznie” nie daje więc prawa do swobodniej interpretacji otrzymanych uprawnień – zaznaczył ks. Ślusarczyk.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję