Reklama

Dookoła świata

2016-01-27 09:07

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz portal Fronda.pl
Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 6

Rosja – Wielka Brytania

Putin „prawdopodobnie zaakceptował” zabicie Litwinienki

Brytyjski sędzia Robert Owen ogłosił wyniki swojego dochodzenia ws. otrucia w 2006 r. Aleksandra Litwinienki. Z raportu Owena wynika, że zabójstwo dokonane przez dwóch agentów rosyjskich służb specjalnych było „prawdopodobnie zaakceptowane” przez prezydenta Władimira Putina i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa. Litwinienko, były funkcjonariusz KGB i FSB, po ucieczce do Wielkiej Brytanii oskarżał Putina o przeprowadzenie zamachów terrorystycznych, które posłużyły jako pretekst do inwazji na Czeczenię. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nazwał zabójstwo Litwinienki „działaniem państwa”. Kreml zaprzecza zarzutom.

BBC

* * *

Jak zauważa politolog dr Jerzy Targalski, sprawa Litwinienki powoduje, że napięte relacje rosyjsko-brytyjskie prawdopodobnie się nie poprawią.

– Wielka Brytania postawiła sprawę jasno: nie będzie zgody z obecnym kierownictwem Kremla. Zachód zakłada najwyraźniej, że władze Rosji się zmienią. Wskazują na to zresztą dane gospodarcze. Jeśli Iran zrealizuje plan zwiększenia sprzedaży ropy, jej cena może spaść do 20 dol. za baryłkę. Tymczasem żyjąca ze sprzedaży surowców Rosja jest bankrutem – mówi „Niedzieli” dr Targalski.

Reklama

J. J.

Ekonomia

Davos pod znakiem migracji

Bliski Wschód potrzebuje planu Marshalla – stwierdził minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Temat uchodźców zdominował początek spotkania. Premier Holandii Mark Rutte stwierdził, że UE musi znaleźć rozwiązanie w ciągu 6-8 tygodni, a szef rządu Grecji Aleksis Cipras wezwał do zablokowania przemytu ludzi przez Morze Egejskie.

W forum w Davos uczestniczyło 2,5 tys. osób, w tym 40 przywódców państw, 1 tys. managerów firm, a także celebryci. Oprócz sprawy uchodźców omawiane były także m.in. kwestie związane ze zmianami klimatycznymi.

mirror.co.uk, euobserver.com

Wielka Brytania

Wyciekł dokument dotyczący afery pedofilskiej

Zajmujący się dziennikarstwem śledczym serwis „Exaro” opublikował raport sędzi Dame Janet Smith dotyczący afery Jimmy’ego Savile’a. Ten popularny w latach 70. i 80. ubiegłego wieku prezenter BBC został w 2005 r. oskarżony o wykorzystywanie dzieci. Przypisuje mu się przynajmniej 200 aktów pedofilii dokonywanych na przestrzeni wielu lat. Savile zmarł w 2011 r. Z ujawnionego dokumentu wynika, że 107 pracowników BBC miało świadomość, czego dopuszcza się Savile, ale status gwiazdy gwarantował prezenterowi nietykalność.

corriere.it, spectator.co.uk

MFW

Strefa euro popiera Lagarde

Dotychczasowa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde prawdopodobnie obroni stanowisko. Jej kadencja kończy się w lipcu, ale rozpoczęły się starania o ponowny wybór Francuzki. Lagarde uzyskała już poparcie krajów strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.

Szefowa MFW na tle poprzedników wyróżnia się poparciem dla socjalnych rozwiązań ekonomicznych, a także dla walki z domniemanymi zmianami klimatu. Ostatnio stwierdziła też, że imigracja jest korzystna dla gospodarki.

elpais.es, foxnews.com, ft.com

Grecja

Protesty blokują kraj

Grecy protestują przeciwko działaniom rządu Aleksisa Ciprasa. W ciągu kilku dni Ateny zostały dwukrotnie zablokowane przez protestujących przedstawicieli klasy średniej i wolnych zawodów. W innych częściach kraju demonstrowali też rolnicy i marynarze. Obywateli oburzyły plany reformy emerytalnej, obniżającej wysokość świadczeń i podwyższającej wysokość płaconych składek. Działania te są wymuszone przez wierzycieli Grecji, jednak w ubiegłym roku Cipras wygrał wybory, obiecując, że cięć nie będzie.

presstv.ir, aa.com.tr

Migracja

Odbierają majątek uchodźcom

W dwóch niemieckich landach – Bawarii i Badenii-Wirtembergii azylantom w ośrodkach dla uchodźców odbiera się pieniądze i wartościowe przedmioty – ujawnił dziennik „Bild”. Zajęty majątek jest przeznaczany na pomoc społeczną. Zgodnie z niemieckim prawem, utrzymanie azylanta powinno bowiem obciążać przede wszystkim jego samego. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak wprowadzenie podobnych rozwiązań zaczęła rozważać Dania.

elpais.es

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem