Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 8

Nowy konfrater

Dr n. med. Karol Biskupek – konfratrem Zakonu Paulinów

Do Konfraterni Zakonu Paulinów został włączony dr n. med. Karol Biskupek, lekarz Szpitala Miejskiego im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie. Uroczystość miała miejsce 18 stycznia br. podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Przyjęcie do konfraterni jest dowodem wdzięczności za posługę medyczną dr. Biskupka dla jasnogórskich paulinów.Dyplom wręczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Tekst przyjęcia do Konfraterni odczytał o. Paweł Przygodzki, sekretarz generalny zakonu. Następnie dr Karol Biskupek złożył Akt Zawierzenia, w którym mówił: – Najświętsza Maryjo Panno, Matko i Opiekunko Paulińskiego Zakonu, powodowany gorącym pragnieniem gorliwszej służby Twojemu Synowi poświęcam i oddaję się Tobie, abyś zechciała ściślej połączyć mnie z Jezusem i posłużyć się mną dla Jego chwały i zbawienia bliźnich. Postanawiam włączyć się w miarę swoich sił i uzdolnień w zadania i zakonne prace duszpasterskie, pragnę czynić to w duchu posłuszeństwa przełożonym tegoż zakonu.

O. Arnold Chrapkowski zaprezentował sylwetkę nowego konfratra. Mówił: – Charakteryzują go miłość do Bożej Matki i głęboko zakorzeniona wiara wyniesiona z domu, w którym coroczne pielgrzymowanie do sanktuariów na Jasnej Górze i na Górze św. Anny należało do rodzinnej tradycji. Ojciec Generał zaprezentował również drogę zawodową dr. Biskupka, przedstawiając nie tylko kolejne stopnie jego zawodowej kariery, ale także dojrzewanie w wierze i świadomość misji apostołowania. – Chęć służenia człowiekowi w duchu zasad naszej wiary i kierowanie się nauką Kościoła swój zewnętrzny wymiar odnajduje w aktywnym uczestnictwie dr. Biskupka w zarządzie głównym Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, a także w jego członkostwie w Zakonie Rycerskim Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – zaznaczył o. Chrapkowski.

Dziennikarze i hospicja

Komunikacja i miłosierdzie

Reklama

W intencji pracowników środków społecznego przekazu oraz hospicjów 23 stycznia br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, odprawił Mszę św., na której zgromadzili się pracownicy częstochowskich mediów: dziennikarze Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Archidiecezjalnego Radia Fiat , Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry, dwumiesięcznika „Jasna Góra”, TVP, TVN24, Studia Telewizyjnego „Niedzieli”; przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz pracownicy hospicjów z Polski.

– Komunikacja i miłosierdzie, te dwa słowa są zadaniem i darem – mówił w homilii abp Depo. Zaznaczył, że „komunikacja i miłosierdzie wymagają pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać prawdę i dźwigać go”. – Zmaganie się o prawdę i świadectwo miłosierdzia Bożego w posłudze nad człowiekiem jest dzisiaj naszym szczególnym zadaniem – podkreślił i przypomniał, że „Bóg wezwał nas w powołaniu nie na podstawie naszych czynów, ale stosownie do łaski”. – Każdy z nas ma własne imię, czas dany od Boga i określoną misję do spełnienia – wyjaśniał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Odnosząc się do czasów współczesnych, abp Depo podkreślił, że „jako szaleństwo jest widziane radykalne pójście za Jezusem, obrona wartości z Nim związanych i posługa miłosierdzia”. – Takie postawy często określane są jako fanatyzm religijny czy też fanatyczny ciemnogród. A cóż dopiero powiedzieć o billboardach jeszcze niedawno obecnych na naszych ulicach, które głosiły: „Jeszcze wierzysz? Zacznij myśleć”. To twórcy takich billboardów odeszli od rozumu i pragną stawiać świat na głowie – mówił. Na zakończenie, zawierzywszy Maryi pracowników mediów i hospicjów, abp Depo zaapelował o „odwagę życia w prawdzie i świadectwo miłosierdzia każdego dnia”.

Ks. Mariusz Frukacz, dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, przypomniał słowa, które wypowiedział sługa Boży kard. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze w 1958 r. podczas ogólnopolskiej pielgrzymki pisarzy – prosił ich, aby jak psy lizali rany narodu.

Msza św. w intencji ludzi mediów została odprawiona w związku ze wspomnieniem ich patrona, św. Franciszka Salezego, przypadającym 24 stycznia. Organizatorem spotkania modlitewnego był Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.

Marian Banasik

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję