Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 8

Nowy konfrater

Dr n. med. Karol Biskupek – konfratrem Zakonu Paulinów

Do Konfraterni Zakonu Paulinów został włączony dr n. med. Karol Biskupek, lekarz Szpitala Miejskiego im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie. Uroczystość miała miejsce 18 stycznia br. podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Przyjęcie do konfraterni jest dowodem wdzięczności za posługę medyczną dr. Biskupka dla jasnogórskich paulinów.Dyplom wręczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Tekst przyjęcia do Konfraterni odczytał o. Paweł Przygodzki, sekretarz generalny zakonu. Następnie dr Karol Biskupek złożył Akt Zawierzenia, w którym mówił: – Najświętsza Maryjo Panno, Matko i Opiekunko Paulińskiego Zakonu, powodowany gorącym pragnieniem gorliwszej służby Twojemu Synowi poświęcam i oddaję się Tobie, abyś zechciała ściślej połączyć mnie z Jezusem i posłużyć się mną dla Jego chwały i zbawienia bliźnich. Postanawiam włączyć się w miarę swoich sił i uzdolnień w zadania i zakonne prace duszpasterskie, pragnę czynić to w duchu posłuszeństwa przełożonym tegoż zakonu.

O. Arnold Chrapkowski zaprezentował sylwetkę nowego konfratra. Mówił: – Charakteryzują go miłość do Bożej Matki i głęboko zakorzeniona wiara wyniesiona z domu, w którym coroczne pielgrzymowanie do sanktuariów na Jasnej Górze i na Górze św. Anny należało do rodzinnej tradycji. Ojciec Generał zaprezentował również drogę zawodową dr. Biskupka, przedstawiając nie tylko kolejne stopnie jego zawodowej kariery, ale także dojrzewanie w wierze i świadomość misji apostołowania. – Chęć służenia człowiekowi w duchu zasad naszej wiary i kierowanie się nauką Kościoła swój zewnętrzny wymiar odnajduje w aktywnym uczestnictwie dr. Biskupka w zarządzie głównym Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, a także w jego członkostwie w Zakonie Rycerskim Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – zaznaczył o. Chrapkowski.

Dziennikarze i hospicja

Komunikacja i miłosierdzie

W intencji pracowników środków społecznego przekazu oraz hospicjów 23 stycznia br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, odprawił Mszę św., na której zgromadzili się pracownicy częstochowskich mediów: dziennikarze Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Archidiecezjalnego Radia Fiat , Radia Jasna Góra, Biura Prasowego Jasnej Góry, dwumiesięcznika „Jasna Góra”, TVP, TVN24, Studia Telewizyjnego „Niedzieli”; przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz pracownicy hospicjów z Polski.

Reklama

– Komunikacja i miłosierdzie, te dwa słowa są zadaniem i darem – mówił w homilii abp Depo. Zaznaczył, że „komunikacja i miłosierdzie wymagają pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać prawdę i dźwigać go”. – Zmaganie się o prawdę i świadectwo miłosierdzia Bożego w posłudze nad człowiekiem jest dzisiaj naszym szczególnym zadaniem – podkreślił i przypomniał, że „Bóg wezwał nas w powołaniu nie na podstawie naszych czynów, ale stosownie do łaski”. – Każdy z nas ma własne imię, czas dany od Boga i określoną misję do spełnienia – wyjaśniał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Odnosząc się do czasów współczesnych, abp Depo podkreślił, że „jako szaleństwo jest widziane radykalne pójście za Jezusem, obrona wartości z Nim związanych i posługa miłosierdzia”. – Takie postawy często określane są jako fanatyzm religijny czy też fanatyczny ciemnogród. A cóż dopiero powiedzieć o billboardach jeszcze niedawno obecnych na naszych ulicach, które głosiły: „Jeszcze wierzysz? Zacznij myśleć”. To twórcy takich billboardów odeszli od rozumu i pragną stawiać świat na głowie – mówił. Na zakończenie, zawierzywszy Maryi pracowników mediów i hospicjów, abp Depo zaapelował o „odwagę życia w prawdzie i świadectwo miłosierdzia każdego dnia”.

Ks. Mariusz Frukacz, dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, przypomniał słowa, które wypowiedział sługa Boży kard. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze w 1958 r. podczas ogólnopolskiej pielgrzymki pisarzy – prosił ich, aby jak psy lizali rany narodu.

Msza św. w intencji ludzi mediów została odprawiona w związku ze wspomnieniem ich patrona, św. Franciszka Salezego, przypadającym 24 stycznia. Organizatorem spotkania modlitewnego był Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.

Marian Banasik

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt rozporządzenia o podwyżkach dla nauczycieli skierowany do konsultacji

2020-08-04 15:51

[ TEMATY ]

nauczyciel

nauczyciele

stock.adobe.pl

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skierował we wtorek do opiniowania i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, zakładający podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od 1 września tego roku.

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podane są wysokości 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz trzy poziomy wykształcenia.

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 1 września wynosić ma 2949 zł brutto (oznacza to wzrost o 167 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto (wzrost o 172 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto (wzrost o 195 zł brutto) i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto (wzrost o 229 zł brutto).

Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r. płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W tzw. ustawie okołobudżetowej zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. W związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa – wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

CZYTAJ DALEJ

W modlitwie i deszczu - [40. PPW - dzień 2] [RELACJA]

2020-08-04 20:41

Michalina Stopka

Mimo padającego deszczu, pielgrzymi grup 1 - pokutnej i 18 - karmelitańskiej z uśmiechem na twarzach, a jednocześnie w skupieniu modlitewnym przemierzali kolejne kilometry, aby przedłużyć “Sztafetę do Maryi”.

Pierwszym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Więcej tutaj

Następnie pielgrzymi udali się na trasę w kierunku Boleścina. Był to najtrudniejszy odcinek, dzisiejszej drogi. Spowodował to padający deszcz. Podczas tego etapu konferencję wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, przewodnik gr. 1. Na pierwszym postoju, w miejscowej kaplicy pielgrzymi odmówili z Liturgii Godzin, Godzinę Czytań

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Niestety z powodu problemów technicznych, nie udało się nam zarejestrować konferencji.

Na drugim etapie z Boleścina do Jaksonowic przewidziany był etap ciszy oraz konferencja o. Krzysztofa Piskorza, karmelity bosego, przewodnika gr. 18. Na postoju, w kościele pielgrzymi odmówili Modlitwę Południową z Liturgii Godzin.

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję