Reklama

Niedziela Lubelska

Wyjazd życia

Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie koncertowała we Włoszech

Niedziela lubelska 5/2016, str. 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

koncert

Archiwum Teresy Krasowskiej

Młodzież koncertowała na Monte Cassino

Młodzież koncertowała na Monte Cassino

Pomysłodawcą i organizatorem trasy koncertowej była Teresa Krasowska – dyrygent chóru i orkiestry barokowej szkoły. Wyprawie towarzyszył o. Rafał Kobyliński – jezuita i solista. Głównym celem było zaprezentowanie się młodych artystów poza granicami kraju, jednak zarówno uczestniczący w wycieczce opiekunowie, jak i młodzież, postanowili połączyć doznania artystyczne i duchowe. Wybór padł na miejsca szczególnie ważne dla każdego katolika. Wszyscy zgodnie twierdzą, że był to wyjazd życia.

Pierwszy dłuższy postój został zaplanowany w Wenecji. Mimo zmęczenia podróżą, lubelska młodzież z radością zwiedziła najważniejsze miejsca tego wyjątkowego miasta: Pałac Dożów, plac św. Marka, wieżę zegarową i most westchnień. Kolejnym etapem podróży była Padwa. Zwiedzanie bazyliki św. Antoniego ułatwiła uczniom opieka jednego z polskich braci franciszkanów, który oprowadził ich nawet po wewnętrznych dziedzińcach, niedostępnych dla ogółu. Ciekawym miejscem był uniwersytet – jeden z najstarszych w Europie. Tutaj dała o sobie znać artystyczna dusza młodzieży, która spontanicznie zaśpiewała dla włoskich studentów. Występ spodobał się tak bardzo, że grupa została poproszona o koncert na rozdaniu dyplomów.

Reklama

Następnego dnia pielgrzymi dotarli do Rzymu, gdzie śpiewem i muzyką uświetnili Eucharystie. Najpierw uczestniczyli w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II, transmitowanej przez Radio Watykańskie, później ubogacili Liturgię sprawowaną w bazylice Santa Maria del Popolo. Po tych duchowych przeżyciach resztę czasu grupa spędziła na zwiedzaniu Wiecznego Miasta. Bazylika św. Piotra, katakumby, Koloseum, Panteon, Kapitol, Bazylika św. Jana na Lateranie to miejsca, które przyciągają swoim pięknem i niepowtarzalnością. Wszystkich zadziwiała doskonała akustyka w kościołach, zachwycał przepych, bogactwo form, piękne sklepienia, rzeźby. W Bazylice św. Pawła szczególnie urzekały kasetony z wizerunkami wszystkich papieży. Chór i orkiestra koncertowali też w Chiesa Nuova oraz w kościołach Santo Spirito i św. Stanisława w Polskiej Misji Katolickiej. Pielgrzymi uczestniczyli także w spotkaniu z papieżem Franciszkiem i modlitwie „Anioł Pański”.

Wykształcona muzycznie młodzież nie mogła pominąć muzeum instrumentów. Museo Nazionale degli Strumenti Musicali było dla nich szczególnym obiektem. Rolę przewodników pełnili sami uczniowie; każdy z nich postarał się zebrać jak najwięcej wiadomości na jeden temat i przekazywał je pozostałym. Jak sami podkreślali, był to świetny sposób na zapamiętanie wielu szczegółów.

W kolejnych dniach wielkim przeżyciem była Eucharystia sprawowana na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino; celebrował ją o. Rafał Kobyliński. Zespół wykonał utwory „Boże, coś Polskę”, „Marsz Pierwszej Brygady” i „Czerwone Maki”, po czym zapalono znicze na cześć poległych za ojczyznę. Pozostały czas spędzono w opactwie benedyktyńskim.

Reklama

Wiele wrażeń pozostawiła po sobie Palestrina. Dla młodych artystów ważne było, aby zobaczyć pięknie utrzymane muzeum i dom wybitnego kompozytora muzyki religijnej, byłego dyrygenta w Bazylice na Lateranie Giovanni Pierluigi da Palestrina. Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie miasteczka Casia z bazyliką św. Rity i Roccaporena – miejsca jej narodzin. Można było zobaczyć jej dom, kościół, ogród różany, lazaret, w którym pomagała chorym i obejrzeć fragment jej sukni. Św. Rita stała się patronką zespołu i całego wyjazdu; u niej pątnicy zostawili przywiezione intencje, a w drodze powrotnej przeprowadzili quiz z wiedzy o świętej.

Ostatnim miejscem spotkania ze świętymi i zabytkami Włoch był Asyż z bazylikami św. Franciszka i św. Klary.

Po powrocie z tej wyjątkowej trasy koncertowej Teresa Krasowska podkreślała, że był to niezwykły wyjazd o symbolice artystycznej, patriotycznej i religijnej. Niewątpliwie pozostawił w sercach uczestników wspomnienia, które będą towarzyszyć im w przyszłości i motywować do dobrego życia.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pasja św. Jana według Bacha

Niedziela lubelska 18/2017, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Małgorzata Oroń

W kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie wystąpili artyści z Polski i Niemiec

W kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie wystąpili artyści z Polski i Niemiec

W Niedzielę Palmową w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie niemal tysiąc osób uczestniczyło w niemieckojęzycznym koncercie pt. „Pasja św. Jana według Jana Sebastiana Bacha BWV 245”. Wykonawcami tego monumentalnego dzieła byli: ewangelicki Chóru Kantorei St. Michael z Jena w Niemczech, Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz zespół instrumentów dawnych Senza Battuta. Artyści wystąpili pod batutą Dominika Mielko.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję