Reklama

Z kraju i ze świata

Nazaret

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego

W Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych przewodniczył centralnym obchodom Światowego Dnia Chorego, tradycyjnie obchodzonego 11 lutego – w święto Matki Bożej z Lourdes. Tegorocznym tematem były słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Obchody zakończyły się uroczystą Mszą św., w czasie której abp Zimowski udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił, że „tak jak Chrystus jesteśmy stale wezwani do służby ludziom cierpiącym, choć każdy inaczej. Powinniśmy być prawdziwymi sługami tych, którzy cierpią w różny sposób, także z powodu przemocy, prześladowania, wypędzenia, dyskryminacji”. Podkreślał, że troska o ludzi niepełnosprawnych fizycznie, starych i chorych psychicznie „stanowi miarę kultury społeczeństwa i państwa”. Tłumaczył, że człowiek cierpiący potrzebuje obecności drugiego człowieka. I choć „czasem onieśmiela nas to, że nie możemy pomóc w sposób zadowalający”, to ważne jest samo „trwanie u boku człowieka, który cierpi”. Dotyczy to zarówno pracowników służby zdrowia oraz instytucji służących zdrowiu, jak też „gościnnych murów naszych domów i bezinteresownej solidarności wolontariuszy”. – Praca lekarza i pielęgniarki powinna być uważana nie tylko za zawód, ale przede wszystkim za służbę, powołanie – powiedział abp Zimowski. Cytując orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, wskazał, że „każdy szpital czy klinika mogą być widzialnym znakiem i miejscem promowania kultury spotkania i pokoju, gdzie doświadczenie choroby i cierpienia, a także profesjonalna i braterska pomoc przyczyniają się do przezwyciężenia wszelkich granic i podziałów”.

Reklama

Obchody Światowego Dnia Chorego w Ziemi Świętej poprzedziło sympozjum na temat godności ludzkiego życia, a szczególnie jego ostatniej fazy, aby przeciwstawić się eutanazji. Temat został wybrany na prośbę biskupów bliskowschodnich. – Po dwóch tysiącach lat Chrystus jest tu ciągle obecny. Ewidentnie widać to w posłudze chorym w Nazarecie – stwierdził ks. prał. Dariusz Giers z Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Powiadomił, że watykańska delegacja odwiedziła liczne placówki służby zdrowia, które przedłużają Jezusową misję leczenia i czułości wobec chorych.

RV

Nominacja papieska

O. prof. Kiciński biskupem pomocniczym we Wrocławiu

Papież Franciszek mianował nowym biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej o. Jacka Kicińskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Biskup nominat pełnił dotychczas urząd wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego archidiecezji wrocławskiej oraz był profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W pierwszym wywiadzie udzielonym KAI po ogłoszeniu nominacji o. Kiciński powiedział, że jako zawołanie biskupie wybrał słowa: „Ut unum sint” (Aby byli jedno). – Wszyscy w Kościele uczestniczymy w jednej misji, można powiedzieć, że idziemy w jednym kierunku. Wszyscy za siebie odpowiadamy i współdzielimy jedną misję. Warto zwracać na to uwagę w kontekście kryzysu jedności, który nas dotyka. To zawołanie odczytuję jako wezwanie do bycia człowiekiem jedności i miłości – powiedział biskup nominat o. Jacek Kiciński.

2016-02-17 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – w RS:X złoty medal dla Badloe, Myszka zdyskwalifikowany

2021-07-31 09:53

[ TEMATY ]

sport

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Holender Kiran Badloe zdobył złoty medal w olimpijskich regat żeglarskich w windsurfingowej klasie RS:X. Piotr Myszka został z powodu falstartu zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Przed finałem Polak zajmował czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu za falstart oprócz niego zostali zdyskwalifikowani także Francuz Thomas Goyard oraz Włoch Mattia Camboni, z którymi Myszka miała walczyć o medale. Przed sobotnim startem Polak tracił do zajmującego trzecie miejsce Włocha tylko trzy punkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję