Reklama

Polska

Caritas zachęca: Bądźmy jałmużnikami!

W całej Polsce od 21 lutego br. rozpoczyna się kolejna edycja wielkiej akcji Caritas znanej pod nazwą Jałmużna Wielkopostna

Akcja Jałmużna Wielkopostna jest prosta w przesłaniu i prosta w wykonaniu – wystarczy zabrać z kościoła parafialnego specjalną tekturową skarbonkę Caritas i przez następne 40 dni wrzucać do niej drobne kwoty, które uzyskujemy z odmawiania sobie różnych przyjemnych rzeczy.

Czego można sobie odmówić?

Propozycji i pomysłów jest wiele. Od klasycznej już rezygnacji z opychania się słodyczami – to najczęściej wybierana opcja przez dzieci – po skomplikowaną przebudowę rodzinnego menu na skromniejsze, prostsze i postne, czytaj – tańsze. Ludzie rezygnują z karnetów do fitness clubów, odmawiają sobie kupna kolejnej pary butów, elektronicznego gadżetu, ciucha czy biletu do kina, książki czy płyty. Element owego wyrzeczenia się jakiejś drobnej przyjemności, by przekazać tę kwotę komuś, kto cierpi niedostatek, jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze – uczy nas i naszych bliskich, bo miłe jest rodzinne zbieranie – każdy do swojej skarbonki, nawyku dzielenia się z kimś, kto ma mniej, komu gorzej się żyje. Że nie wspomnimy o sporym aspekcie wychowawczym. A po drugie – w Roku Świętym Miłosierdzia zwraca naszą uwagę na chrześcijański obowiązek czynienia gestów miłosierdzia. O czym czasem zapominamy, prawda?

Na co zbieramy w tym roku?

Reklama

Tak jak w latach poprzednich – na seniorów, na ludzi chorych. Rośnie bowiem liczba ludzi starszych, których dzieci i wnuki nie mogą lub nie chcą zaopiekować się swoimi zniedołężniałymi rodzicami i dziadkami. Problem z roku na rok narasta. W Polsce brak miejsc w domach opieki społecznej, mocno kuleje opieka medyczna, seniorzy nie wykupują leków albo wykupują, a potem głodują.

– Osoby starsze i chore często są pomijane. Odmawiając sobie czegoś drobnego w czasie Wielkiego Postu, pomyślmy o tych, którzy często są samotni i potrzebują pomocy – przekonuje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

– Osobom starszym, zwłaszcza o niskich dochodach, trudno jest sprostać wyzwaniom codzienności. Odczuwają ograniczenia fizyczne (zdrowotne), powodujące zanik aktywności i więzi towarzyskich – przekonują organizatorzy. – Źródłem cierpienia jest poczucie osamotnienia, niezrozumienia bądź nieprzydatności.

Reklama

„Naród, który nie szanuje ludzi starszych, nie ma przed sobą przyszłości, bo stracił pamięć” – mocno ocenia sytuację marginalizacji seniorów papież Franciszek i nazywa starszych „skarbem społeczeństwa”. – Żyjemy w czasach, w których ludzie starsi się nie liczą. Są odrzucani, bo przeszkadzają. Starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam nauczanie i wiarę, zostawiają nam spuściznę. Oni jak stare wino mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo – mówi papież Franciszek.

Jałmużnik, czyli kto?

Akcja jest adresowana głównie do dzieci i młodzieży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by włączyli się w nią także dorośli. Zresztą niektórzy z naszych Czytelników przyznają, że uczestniczą w wielkopostnej zbiórce od lat, bo podoba im się ten sposób zbierania funduszy na cele charytatywne. Nie chodzi o jednorazową wpłatę, ale o pewien proces, który pozwala przy okazji trochę okiełznać swoje słabości.

Jałmużna Wielkopostna to akcja promowana przez szkolne koła Caritas, których w Polsce mamy blisko 4900, i przez parafialne zespoły Caritas, których działa ok. 5 tys. Przy tej okazji warto dodać, że łącznie posługuje w Polsce blisko 100 tys. wolontariuszy Caritas.

Akcja prowadzona od 2005 r. ma już swoje tradycje. W niektórych diecezjach jej finał ma bardzo uroczysty charakter. Dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych diecezjach wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych. W jeszcze innych – skarbonki są przekazywane w Święto Bożego Miłosierdzia.

Komu pomożesz

Na co wykorzystywane są fundusze pochodzące ze skarbonek? – Najpilniejsze potrzeby zgłaszają np. chodzący po kolędzie księża, zwłaszcza z małych miejscowości. Spotykają oni w domach chorych, na ogół otoczonych troskliwą opieką rodziny, ale często pozbawionych odpowiednich urządzeń, które mogłyby przynieść znaczną ulgę w cierpieniu. Brakuje zwłaszcza materaców przeciwodleżynowych, ssaków, koncentratorów tlenu, a czasem też prostej informacji, gdzie zwrócić się po pomoc – wyjaśniają organizatorzy.

O swojej działalności na rzecz osób chorych i starszych Caritas będzie informowała w okresie Wielkiego Postu na stronie: www.jalmuzna-akcjecaritas.com .

Istotny jest także ekumeniczny wymiar akcji. Od kilku lat uczestniczą w niej organizacje charytatywne Kościołów prawosławnego i ewangelickiego. Skarbonki oznaczone symbolami Eleos i Diakonii trafiają do parafii prawosławnych i ewangelickich w Polsce.

Akcję można również wspomóc, wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (kosz 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem: Jałmużna Wielkopostna. Wielkopostnym darem może być również przekazanie 1 proc. podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym. Więcej informacji na: www.caritas.pl/chce-pomoc .

2016-02-17 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tornister pełen uśmiechów dla dzieci z Polski, Białorusi i Kuby

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Szczecin

Justyna Gromek

1,2 tys. plecaków przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w tym roku w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". 500 tornistrów trafi do dzieci z Białorusi i na Kubie, reszta do najuboższych dzieci z Kościoła na Pomorzu Zachodnim.

- Każdy z tych plecaków, zanim trafi do dziecka w Polsce lub za granicą, przechodzi przez ręce osoby o dobrym sercu, która pobiera plecak w swojej parafii, napełnia przyborami zgodnie z proponowaną ulotką i odnosi do Caritas lub do swojej parafii - tłumaczy ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Festiwal Literacki w Kielcach.Patronuje G. Herling-Grudziński

2021-07-27 18:48

arch. UMWŚ

Festiwal Literacki w Kielcach. Patronuje Gustaw Herling-Grudziński

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, zapowiada się jako ważne wydarzenie dla miłośników literatury w Kielcach i nie tylko. Potrwa od 2 do 5 września br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję