Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Niezwykły jak życie chłopaka z Wadowic

Dokładnie za rok będziemy już po premierze Musicalu „Karol”, do którego scenariusz napisał rektor Wyższej Szkoły „Humanitas” w Sosnowcu Michał Kaczmarczyk. Patronatem honorowym z naszej diecezji objęli spektakl: Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Mimo że do premiery jeszcze cały rok, nasi diecezjanie już teraz włączyli się w działania marketingowo-logistyczne służące musicalowi

Niedziela sosnowiecka 8/2016, str. 8

[ TEMATY ]

musical

Grzegorz Gałązka

Musical „Karol” określa się mianem megawidowiska, w którym współgrać będą ze sobą muzyka, gra aktorska, poezja i multimedia. Ponad dwugodzinny spektakl pokazany zostanie publiczności w koncepcji współczesnego, koncertowego show. O ogromnym rozmachu przygotowań świadczą liczby: blisko 40 wokalistów, aktorów i tancerzy, 60 statystów, 3 tiry dekoracji, oświetlenia, konstrukcji scenicznych i multimedialnych, a do tego 200 osób pracujących przy produkcji i realizacji spektaklu.

W Krakowie, Warszawie, Gdańsku i ... Sosnowcu?

Reżyserii spektaklu opartego na życiu św. Jana Pawła II, w nawiązaniu do wydarzeń z historii naszego kraju, a nawet świata, podjął się Krzysztof Korwin-Piotrowski. Opracowaniem muzycznym zajął się kompozytor Filip Siejka. Przedstawienie będzie miało swoją premierę 25 lutego 2017 r. o godz. 18 w krakowskiej Tauron Arenie. Oprócz tego zostanie wystawione w największych miastach Polski, a być może zawita nawet do Sosnowca.

Reklama

Spektakl przygotowywany jest w taki sposób, aby możliwe było wystawienie go zarówno w największych halach widowiskowych, jak i na scenach kameralnych – w teatrach i salach koncertowych. A na scenie zagrają m.in. Anna Wyszkoni czy Piotr i Wojciech Cugowscy. Producenci planują castingi, z których zostanie wyłoniona pozostała część obsady. Wiadomo, że jeden z nich odbędzie się również w stolicy naszej diecezji, prawdopodobnie w czerwcu.

Taneczno-aktorsko-wokalne megawidowisko

Musical „Karol” będzie niezwykłym widowiskiem taneczno-aktorsko-wokalnym, pierwszym tego typu przedstawieniem w Polsce. – Życie Karola Wojtyły przedstawione będzie w trzech odsłonach czasowych. Aktorzy opowiadać będą o dzieciństwie Karola Wojtyły, jego młodości tuż przed wybuchem II wojny światowej i dorosłym okresie, w którym św. Jan Paweł II pokazany zostanie jako arcybiskup krakowski i papież. Akcja toczyć się będzie aż do jego śmierci – zaznacza autor scenariusza.

Libretto Musicalu

Za podstawę musicalu posłużył zarówno oficjalny życiorys Karola Wojtyły, jak i niezliczone historie, anegdoty, opowieści o „chłopcu z Wadowic”, późniejszym Papieżu i Świętym, opowiadane przez jego współpracowników czy dokumentowane przez dziennikarzy. – Tak więc Karol Wojtyła w naszym musicalu, jak i w całym swoim życiu to postać wielobarwna, zachwycająca z jednej strony ogromnym poczuciem humoru, a z drugiej – bezkompromisowością i determinacją w obronie fundamentalnych wartości – mówi Przemysław Ruta, dyrektor Agencji Kreatywnej PRC w Sosnowcu, która pełni rolę producenta wykonawczego musicalu. – Zapewnimy momenty spokojne, nostalgiczne i refleksyjne, ale nie będzie również brakowało efektów specjalnych, jakie otrzymujemy na koncertach wielkich gwiazd pop i rock. Nasz spektakl będzie taki jak życie Karola Wojtyły – niezwykłe, pełne nieoczekiwanych wolt i zaskakujących momentów, różnorodne – dodaje.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musical przełomu

Ilekroć mówi się o Jesus Christ Superstar, zawsze wcześniej czy później gdzieś pojawia się słowo: kontrowersyjny.

Rzecz w tym, że to, co zdumiewało pół wieku temu, dzisiaj odczytujemy jako nie tylko zjawisko przełomowe dla musicalu jako formy artystycznego wyrazu, ale również element czegoś, co zarówno werbalizuje słowa Psalmu 96: „Śpiewajcie Panu pieśń nową”, jak i staje się ikonicznym przykładem ewangelizacji w nowy, otwarty na współczesność sposób.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję