Reklama

Niedziela Wrocławska

Wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby

Uczy wiary, dostarcza wiedzy i pobudza do myślenia.
Dominikańska Szkoła Wiary (DSW) zaprasza na cykl interesujących wykładów!

Niedziela wrocławska 9/2016, str. 4

[ TEMATY ]

duchowość

Adrianna Sierocińska

Dominikańska Szkoła Wiary

Dominikańska Szkoła Wiary

Spotkaniach w ramach DSW odbywają się raz w miesiącu w miastach, w których funkcjonują ośrodki dominikańskie. Na wykłady możemy więc trafić do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Jarosławia, Katowic, Łodzi i oczywiście Wrocławia, a także do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie na terenie parafii prowadzonej przez księży diecezjalnych znajduje się klasztor mniszek dominikańskich.

– Pomysł na zorganizowanie Dominikańskiej Szkoły Wiary zrodził się najprawdopodobniej w okresie stanu wojennego (lub nieco później) w Krakowie – mówi Marek Misiak od 5 lat odpowiedzialny za organizację spotkań we Wrocławiu. – Fundamenty DSW można znaleźć w charyzmacie dominikańskim, którego podstawą jest kontemplacja prawdy, a potem głoszenie tego, co jest owocem kontemplacji – dodaje o. Norbert Oczkowski, opiekun DSW.

Podejście nieszablonowe

Na stronie internetowej poświęconej DSW czytamy, że podczas spotkań poruszane są tematy kontrowersyjne, a wykłady skierowane są do osób wierzących, wątpiących i poszukujących.

– Są to po prostu tematy żywotne, najbardziej nurtujące ludzi żyjących w danym czasie, skonkretyzowane. Kontrowersyjne w pewnym sensie też, bo często dominikanie prezentują nieszablonowe podejście do wielu spraw, przez co jest ono bardziej interesujące – wyjaśnia o. Oczkowski. – Kontrowersję można też tłumaczyć w inny sposób: wykładowcy, którzy występują po sobie, miewają inne zdanie na temat prezentowanego zagadnienia. Tak zdarzyło się w ubiegłym roku: pierwsze spotkanie prowadził egzorcysta, drugie dominikanin, który w stosunku do wspomnianych przez pierwszego prelegenta praktyk był dość krytyczny. To pokazuje też zdrowy pluralizm, z jakim mamy do czynienia w Kościele w ujęciu św. Augustyna: w rzeczach najważniejszych jedność, w drugorzędnych różność, a we wszystkim – miłość – dodaje M. Misiak.

Wypełnienie duszpasterskiej luki

– DSW wypełnia konkretną lukę, jeśli chodzi o ofertę duszpasterską Wrocławia – wyjaśnia M. Misiak. – Przychodzą tam osoby, które już wychowały dzieci i mają sporo czasu. To ludzie z wyższym wykształceniem, pragnący przekazu na wysokim poziomie. Choć DSW nie była tworzona z myślą o nich, to jej ubocznym i bardzo pozytywnym efektem jest odpowiedź na potrzeby tej konkretnej grupy, która potrafi bardzo wiele wnieść w życie Kościoła. A przecież żyjemy w czasach aktywności świeckich. – Warto mieć świadomość, że nasze spotkania, choć mają charakter wykładu, zakładają interaktywność. Najpierw faktycznie słuchamy tego, co do powiedzenia ma prelegent, ale w czasie przerwy jest czas na pogawędki przy kawie, a w drugiej części spotkania można zadawać pytania – dodaje o. Oczkowski.

Reklama

Wyjątkowy rok

Dominikanie na świecie obchodzą w tym roku jubileusz 800-lecia istnienia zakonu. DSW ma więc swój udział w tym wydarzeniu. – Opracowanie tematów było trudne, bo chcieliśmy połączyć to, co dominikańskie z tym, co powszechne – wyjaśnia dominikanin. – Staraliśmy się nawiązać do dwóch haseł ważnych dla naszego zakonu: „głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby” oraz „przeznaczeni do głoszenia Słowa”. Chcemy więc pokazać różne przestrzenie działalności dominikanów związane z przekazywaniem Bożego Słowa.

* * *

Program spotkań

19 marca
Bartłomiej Wolszleger OP
Modlitwa kontemplacyjna

23 kwietnia
Damian Mrugalski OP
Dogmat odpowiedzią na herezję

21 maja
Maciej Zięba OP
Kościół zamknięty czy Kościół otwarty

25 czerwca
Maja Miduch
Po co nam w Kościele charyzmatycy?

17 września
Tomasz Grabowski OP
Tradycja i nowoczesność w liturgii

22 października
Tomasz Nowak OP
Czy kazania muszą być nudne?

19 listopada
Michał Paluch OP
Co św. Tomasz z Akwinu mówi dzisiaj?

17 grudnia
Wojciech Jędrzejewski OP
Jak uprawiać duszpasterstwo?

Spotkania DSW odbywają się zawsze o godz. 17 w starym refektarzu klasztoru Dominikanów we Wrocławiu (wejście od ul. Janickiego)

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża uważnie przeczytała mój list!

Niedziela Ogólnopolska 35/2012, str. 26

[ TEMATY ]

obraz

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

duchowość

ARCHIWUM PRYWATNE

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Galina Maslennikowa mieszka w Moskwie, ale mówi, że gdy tylko jest w Polsce, wstępuje choćby na chwilę na Jasną Górę. Tak jest od sierpnia 1991 r., kiedy napisała list do Matki Bożej. I niespodziewanie szybko dostała odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję