Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nigeria

Dramatyczna sytuacja chrześcijan

Organizacja Open Doors opublikowała pod znamiennym tytułem „Zniszczeni, ale niepokonani” dramatyczny raport o sytuacji chrześcijan w Nigerii. Według bardzo ostrożnych szacunków, od 2000 r. zginęło tam 9-11,5 tys. wyznawców Chrystusa. Co najmniej 1,3 mln zostało przesiedlonych lub zmuszonych do emigracji, a tysiące należących do nich domów, firm i nieruchomości zrównano z ziemią. Zniszczono też 13 tys. kościołów różnych wyznań. Jak stwierdza raport, ze względu na akty przemocy w niektórych regionach północnej Nigerii „chrześcijańska obecność została praktycznie zlikwidowana lub znacząco ograniczona. Natomiast w innych częściach kraju liczba wiernych w kościołach wzrosła ze względu na uciekających tam chrześcijan, a także pewną liczbę muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo”. Osłabione zostały relacje chrześcijańsko-muzułmańskie, znacznie spadło też wzajemne zaufanie.

KAI

Abp Zygmunt Zimowski

Do osób dotkniętych chorobami rzadkimi

Z okazji obchodzonego 29 lutego IX Światowego Dnia Chorób Rzadkich abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w specjalnym przesłaniu wezwał do zerwania zasłony milczenia i wykluczenia wobec osób dotkniętych tymi chorobami, a także do uczynienia ich bardziej aktywnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przesłaniu czytamy m.in.: „Światowy Dzień Chorób Rzadkich, mający na celu nagłaśnianie, czym one są i co ze sobą niosą, znajduje także w Kościele większe zrozumienie, aby nie pozostali opuszczeni i pominięci cierpiący na choroby o małej lub rzadkiej częstotliwości występowania, na które z pewnością nie możemy pozostać obojętni. Co więcej, ich sytuacja, jak mówi temat wybrany na ten dzień – «Głos pacjenta. Dołącz do nas, aby głos osób z rzadkimi chorobami został usłyszany» – nie może pozostać bez echa w naszych sercach i odpowiednich działaniach na polu badań naukowych i leczenia”. Abp Zimowski zwraca uwagę na potrzebę troski o dobro wspólne i sprawiedliwość społeczno-zdrowotną dotyczącą środowiska chorób rzadkich i zaniedbanych. Zapowiada, że zainteresowanie Kościoła tymi zagadnieniami „wyrazi się w sposób szczególny w konferencji międzynarodowej Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w listopadzie br. Ta inicjatywa, w przededniu zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, będzie dodatkową okazją do promowania uczynków miłosierdzia względem ciała wobec chorych. Będzie przebiegać w znaku bliskości z osobami dotkniętymi chorobami rzadkimi, a także z ludźmi ubogimi i słabymi cierpiącymi na choroby zaniedbane, które zwykle występują na obszarach odległych i wiejskich” – pisze abp Zimowski.

Reklama

KAI

USA

Biblia w 1000 językach

Pismo Święte w wersji audio jest obecnie dostępne w 954 językach, co oznacza, że przynajmniej teoretycznie może ono dotrzeć do ponad 6 mld, czyli 85 proc., mieszkańców Ziemi. Poinformowała o tym na swej stronie internetowej organizacja ewangeliczna Faith Comes by Hearing (FCBH) – Wiara Przychodzi przez Słuchanie.

Celem działań podejmowanych przez organizację jest przekazywanie słowa Bożego przede wszystkim najuboższym mieszkańcom naszej planety. Najnowsze wersje wydań zaopatrzone są w specjalne aplikacje, umożliwiające korzystanie z nagrań głuchoniemym.

Stowarzyszenie FCBH, mające siedzibę w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk (USA), stawia sobie za zadanie, aby Biblia „mówiona” była dostępna w 1000 językach, a może nawet przekroczyła tę liczbę, do maja br.

KAI

* * *

Człowiek, który zabija Boga, nie znajdzie także ostatecznego hamulca, aby nie zabijać człowieka. Ten ostateczny hamulec jest w Bogu.

Jan Paweł II

Krótko

• Stan przestrzegania praw człowieka sięgnął najniższego możliwego poziomu od 70 lat – orzekło Amnesty International. Wpływ na to ma przede wszystkim kryzys związany z uchodźcami.

• Trzeba ograniczyć napływ uchodźców przez granicę grecko-turecką – ostrzegł unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Jego zdaniem, jeśli to się nie uda, cały system może się załamać.

Reklama

• Węgry chcą przeprowadzić referendum w sprawie przyjmowania uchodźców. Premier Viktor Orbán poinformował, że wniosek został już zgłoszony w państwowej komisji wyborczej.

• W Syrii przebywa ponad 800 obywateli Niemiec, którzy wstąpili tam do tzw. Państwa Islamskiego – wynika z danych służb niemieckich. Liczba ta stale rośnie.

• Belgia jako kolejny – siódmy kraj w UE przywróciła kontrole graniczne. Dotyczy to granicy z Francją, a jest wywołane wysiedleniem obozowiska imigrantów w Calais.

• Ennio Morricone, wybitny twórca muzyki filmowej, otrzymał Oscara 2016 za najlepszą ścieżkę dźwiękową. Statuetka została mu wręczona za muzykę do „Nienawistnej ósemki” Quentina Tarantino.

• Ukraina w różnych międzynarodowych instytucjach sprawiedliwości domaga się od Rosji aż 65 mld dolarów. Zdaniem tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości, największe straty państwo ukraińskie poniosło wskutek aneksji Krymu.

• Donald Trump będzie najprawdopodobniej kandydatem Republikanów w wyborach prezydenckich w USA. Zmierzy się – też najprawdopodobniej – z Hillary Clinton. Według ostatnich sondaży, Trumpowi będzie bardzo trudno pokonać kandydatkę Demokratów.

• Gen. Martin Dempsey, były przewodniczący kolegium szefów sztabów Sił Zbrojnych USA, odebrał w Waszyngtonie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

2016-03-02 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję