Reklama

Niedziela Małopolska

Trzy dowody miłości

Jakie On ma piękne oczy! – usłyszałam gdzieś pewnego razu. Sama również się zachwyciłam do tego stopnia, że czasem, kiedy brakuje mi sił, kiedy nie mogę pojechać do Łagiewnik, by uklęknąć tam przed cudownym obrazem i przed tabernakulum, włączam... komputer. Na stronie internetowej faustyna.pl mogę się wówczas do woli wpatrywać w to spojrzenie Jezusa – o którym sam powiedział św. Siostrze Faustynie: „Spojrzenie Moje z tego obrazu jest takie jako spojrzenie z krzyża” (Dz. 326). Wiele osób, na które z tego cudownego obrazu spojrzał Jezus Miłosierny, nawróciło się, zapragnęło spowiedzi po latach, doświadczyło bycia bezinteresownie kochanym. Spełniła się i wciąż spełnia obietnica Chrystusowa: „Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusza do niego” (Dz. 570). Będąc otulonymi miłością, możemy więcej, budzi się w nas nadzieja i wiara, że nawet to, co wydaje się być przegraną, z Bożej perspektywy stanie się zwycięstwem.

Reklama

Przeżywamy Święto Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus mówił o swoim pragnieniu ustanowienia tego święta Sekretarce Bożego Miłosierdzia prawie 80 lat temu: „Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 699). Dzięki pokorze i ufności św. Faustyny i jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćki, dzięki talentowi Adolfa Hyły, który namalował Obraz, a wreszcie dzięki św. Janowi Pawłowi II, który doprowadził do ustanowienia Święta Bożego Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, tak, jak tego chciał Chrystus, możemy dziś uroczyście obchodzić ten czas łaski. Niezwykłe są obietnice, związane z obchodzeniem Święta i oddawaniem czci Miłosierdziu Bożemu, szczególnie dziś, gdy miotani jesteśmy niepokojami, niezgodą, wojnami, nienawiścią. Gdzie się schronić, jak nie przy Sercu Pana Jezusa?

Chrystus mówił do św. Faustyny: „Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie. W ten sposób dusza wysławia i oddaje cześć miłosierdziu Mojemu. Tak, pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu, który jest namalowany. Przez obraz ten udzielę wiele łask duszom, on ma przypominać żądania Mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza, nic nie pomoże bez uczynków” (Dz. 742).

Pamiętajmy zatem i o uczynkach miłosierdzia. W bieżącym numerze przypomnimy m.in. o działaniach Apostolatu Ratunku Konającym, mocno wpisanych w dzieła miłosierdzia. Przygotowaliśmy także rozmowę z jednym z misjonarzy miłosierdzia w naszej archidiecezji, zapraszamy również do zapoznania się z niezwykłą sylwetką męczennika II wojny światowej, ks. Piotra Dańkowskiego, który zginął męczeńską śmiercią w Wielki Piątek, równe 74 lata temu. Mamy nadzieję, że te artykuły dobrze się wpiszą w przeżywanie Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: każdy szpital jest współczesnym sanktuarium miłosierdzia

Wielu jest dziś apostołów Jezusowego miłosierdzia wśród osób świeckich i konsekrowanych, wśród duchownych, młodzieży, we wspólnotach – pisze bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych o miłosierdziu w czasie pandemii. Hierarcha podkreśla, że jest on wezwaniem do odnowienia „wyobraźni miłosierdzia”.

W opublikowanym na FB wpisie bp Muskus zauważa, że tegoroczna Niedziela Miłosierdzia Bożego jest próbą zwłaszcza dla tych, którzy nie wyobrażają sobie tego święta bez pielgrzymki do krakowskich Łagiewnik. „Krakowskie wzgórze miłosierdzia pozostanie ciche i opustoszałe, choć zwykle tętni modlitwami czcicieli Jezusa Miłosiernego” – pisze krakowski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję