Reklama

Aby Jedynka zawsze była pierwsza

O ambitnych planach na przyszłość, o połączeniu tradycji z nowoczesnością i o standardach w Polskim Radiu z szefem Jedynki Rafałem Porzezińskim rozmawia Jolanta Kobojek

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 26-27

Blawicki Piotr/East News

Rafał Porzeziński

Rafał Porzeziński

JOLANTA KOBOJEK: – Od 15 stycznia 2016 r. pełni Pan funkcję dyrektora Radiowej Jedynki. To wielkie wyzwanie. Spotykamy się na Jasnej Górze. Tutaj właśnie wielu Polaków przybywa w ważnych chwilach swojego życia...

RAFAŁ PORZEZIŃSKI: – Rzeczywiście, to jest bardzo odpowiedzialna sprawa – kierować największą anteną, jeśli chodzi o zasięg i liczebność zespołu. To z pewnością zobowiązuje. Tak, jestem tu również po to, by zaczerpnąć sił duchowych na tę misję oraz żeby nie popełniać błędów. Nie ma wątpliwości, że w Polskim Radiu jest cała rzesza wspaniałych zawodowców, ludzi, którzy doskonale znają się na radiu.

Mało tego – zdobywali oni wiele nagród w kraju, a często i za granicą za rzetelną pracę dziennikarską. Będę się starał realizować swoje pomysły programowe, ale przede wszystkim nie popsuć tego, co dobre w tym zespole. O tym, że jestem dziś na Jasnej Górze, zdecydowała także przyjaźń z Zakonem Paulinów, którego definitor – o. Mariusz Tabulski jest od wielu lat przyjacielem naszej rodziny. Poprosiłem go o Mszę św., by tu, przy Obrazie Jasnogórskim, powierzyć swoją misję, ale też słuchaczy, pracowników Polskiego Radia, tych wierzących, niewierzących i tych słabo wierzących, jak ja. Niech Królowa Polski otacza nas wszystkich swoją opieką.

– Rafał Porzeziński w świecie mediów znany jest nie od dzisiaj. Jak Pan przyjął propozycję, by szefować jednej z największych ogólnopolskich rozgłośni?

– Przyjąłem to z ogromną radością. Z tą rozpoznawalnością, o której Pani wspomina, raczej bym nie przesadzał. Ale rzeczywiście od 1992 r. związany jestem z różnymi rozgłośniami radiowymi, w tym także publicznymi. Moje pierwsze miejsce pracy to Program Trzeci Polskiego Radia, gdzie miałem wiele okazji, by cieszyć się tym niezwykłym zawodem, jakim jest dziennikarstwo radiowe. A jak przyjąłem tę nominację? Oczywiście ze wzruszeniem, z dumą i właściwie oprócz takiego krótkiego zawahania, jak to wpłynie na moją rodzinę, od razu byłem na tak. Nie było w tym koniunkturalizmu, pytań w stylu: czy to się opłaca? W ogóle w tym duchu nie myślałem. Potraktowałem to jako wielkie wyróżnienie i gdy tylko dostałem zielone światło od swojej mądrej żony, to już wiedziałem, że to jest ten czas i ten moment, żeby pokierować Polskim Radiem. Przyznaję, Jedynka jest obecnie w trudnym momencie, bo nigdy wcześniej nie miała słuchalności poniżej 10 proc., jak jest w tej chwili. Wierzę, że tendencję spadku słuchalności uda nam się przynajmniej zatrzymać, a może i odwrócić.

– Ostatnio wiele mówi się o tzw. ustawie medialnej, na ile będzie miała ona wpływ na Polskie Radio?

– Nie znam ustawy medialnej, nie uczestniczę w pracach nad jej zapisami, więc trudno mi powiedzieć, jak to wpłynie na Polskie Radio. Wierzę, że dobrze. Pojawiało się ostatnio sporo pytań: dlaczego media narodowe? Co to w ogóle znaczy? We Francji nikomu to określenie nie przeszkadza. Biblioteka Narodowa też jest miejscem, do którego chodzimy chętnie, bez jakiegoś dreszczu niepokoju związanego z nazewnictwem, więc ja nie mam lęku. Wierzę, że autorzy tej ustawy znają się na tym, co robią, i że będzie to praca dla dobra radiofonii i telewizji w Polsce. Wielkim zaniedbaniem albo rodzajem jakiejś niefrasobliwości był fakt, że zrobiono sporo zamieszania wokół egzekwowania abonamentu radiowo-telewizyjnego i na różnych etapach tych rozgrywek, nazwijmy to medialnych, padały słowa niewłaściwe, wręcz nawoływano do tego, by abonamentu nie płacić. Dzisiaj zbieramy tego niedobre żniwo. Abonament ten płacą obecnie głównie osoby starsze i jest tak naprawdę niewielki procent osób, które korzystają z mediów publicznych. Myślę, że ta nowa ustawa będzie i tę sprawę mądrze regulować i ci, którzy korzystają z mediów publicznych, będą rzeczywiście płacić abonament.

– Czy ma Pan już jakieś pomysły, by pozyskać nowych słuchaczy?

– Mamy masę pomysłów, choć z pewnością nie będziemy wprowadzać żadnej rewolucji. Jedynka to nie jest antena stworzona do rewolucyjnych posunięć. Nasz słuchacz jest dojrzały, świadomy, od lat wierny, niestety, coraz starszy. Będziemy próbować troszeczkę odmłodzić tę grupę docelową. Z pewnością pojawi się więcej muzyki, bo dzisiaj jest jej za mało. Proporcja słowa do muzyki jest dla mnie wysoce niezadowalająca, zwłaszcza że w takich godzinach, kiedy jesteśmy w pracy, radio mówione jest kłopotliwe do słuchania, bo siłą rzeczy wtedy chcemy skupić się na tym, co najważniejsze, czyli właśnie na pracy.
Myślę, że mamy też wiele do zrobienia w związku z „Latem z Radiem”. I mogę Państwu zdradzić, że tutaj szykujemy dużo różnych niespodzianek. Będziemy podróżować po Polsce w każdą sobotę i w każdą niedzielę wakacji, począwszy od 24 czerwca, więc wierzę, że spotkamy się w wielu miejscach.
Bardzo istotnym punktem będzie również „Jedynka Dzieciom”. Pojawią się też audycje bardziej dedykowane mężczyznom. Będzie dużo więcej sportu niż dotychczas, choćby ze względu na to, że szykujemy się na mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji oraz igrzyska olimpijskie w Rio i wierzymy, że tam będziemy zdobywać medale. Niedzielne pasmo sportowe będzie wydłużone od godz. 19 do 21 i będzie taką kontynuacją „Trzeciej Strony Medalu”, która jest od 17 do 19 w Trójce. U nas od 19 każdy kibic będzie mógł się dowiedzieć, jakim wynikiem zakończyły się poszczególne mecze. Sporo zmian będzie też w „Sygnałach Dnia”, zdynamizujemy poranne rozmowy. Dotychczas były dwie główne rozmowy polityczne, a już są trzy: o 7.15, 7.45 i 8.15. Są krótsze, ale częstsze i bardziej dynamiczne.

– Polskie Radio to również to, co stare, co już sprawdzone. Jednymi z najbardziej charakterystycznych cech są poprawna polszczyzna i traktowanie słuchacza w zupełnie inny sposób niż w komercyjnych stacjach. Czy możemy liczyć, że to pozostanie bez zmian?

– Oczywiście, że tak. Będziemy mówić z należytym szacunkiem do naszych słuchaczy, to cechuje dziennikarzy Polskiego Radia. Nie fraternizujemy się, nie spoufalamy z naszymi słuchaczami. Kochamy ich, bardzo doceniamy ich obecność, wierność, ale forma pan/pani pozostaje jedyną obowiązującą na naszej antenie. Wśród naszych dziennikarzy jest też z całą pewnością naprawdę duża kultura słowa.

– Czego należałoby życzyć Polskiemu Radiu teraz, na tym etapie, na którym jest?

– Żebyśmy byli ciekawi dla Polaków, żeby chcieli się od nas dowiadywać o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie. Wierzę, że Internet nie będzie przykrywał naszych newsów swoją łatwą dostępnością i szybkością. Radio zawsze było tym najszybszym medium, do czasu zaistnienia tych licznych platform informacyjnych w Internecie, więc musieliśmy oddać to pole. Nie jesteśmy już dzisiaj pierwsi, ale ciągle wierzę, że jakość podawanych informacji, zwłaszcza w mediach publicznych, szczególnie w Jedynce, jest na tyle atrakcyjna, że ciągle dla wielu jesteśmy pierwszym źródłem informacji. A na pewno tej informacji sprawdzonej w wielu źródłach, nie plotkarskiej, nie goniącej za sensacją. Zarówno nasi dziennikarze, jak i ci z Radiowej Agencji Informacyjnej zadają sobie bardzo dużo rzetelnego, dziennikarskiego trudu, żeby do tych wiarygodnych informacji docierać, żeby informować. Chcemy dobrze spełniać swoją misję i wierzę, że to miejsce na podium dla Jedynki, które ciągle zajmujemy, zawsze będzie nasze.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

[ TEMATY ]

film

Orzech

ks. Orzechowski

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Odbierając nagrodę z rąk prof. Jana Żaryna, Magdalena Piejko powiedziała, że udało się opowiedzieć zaledwie cząstkę historii z życia ks. Orzechowskiego i że ma nadzieję, że powstaną o nim inne filmy.

Fundatorem nagrody jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Archiwum Organizatorów

Magdalena Piejko

Magdalena Piejko

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

230 biskupów świata domaga się sprawiedliwej gospodarki światowej

2020-09-28 13:20

[ TEMATY ]

ekologia

biskupi

Vatican News

230 biskupów z 43 krajów świata podpisało się dotychczas pod wspólnym oświadczeniem domagającym się ustanowieniu przepisów, które będą zobowiązywały przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do poszanowania praw człowieka oraz ochrony środowiska. W opublikowanym apelu biskupi podkreślili, że kryzys spowodowany koronawirusem stwarza szansę dla zapoczątkowania uczciwej zmiany i utorowanie drogi dla nowego systemu gospodarczego.

Wśród sygnatariuszy apelu jest m.in. 14 biskupów niemieckich, w tym przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing, kard. Reinhard Marx z Monachium oraz abp Stephan Burger z Fryburga Bryzgowijskiego kierujący pracami akcji pomocy „Misereor”. Apel poparło też siedmiu biskupów austriackich (niemal połowa episkopatu) oraz czterech ze Szwajcarii.

Hierarchowie Kościoła domagają się, aby kryzys wywołany koronawirusem wykorzystać jako szansę dla solidarnej i ekologicznej przebudowy zasad gospodarki. Należy „skończyć z systemem napędzanym zyskiem i związaną z tym mentalnością marginalizowania”.

Biskupi skrytykowali też, że zbyt wiele przedsiębiorstw i koncernów wykorzystuje ludzi i środowisko. Unikają oni podatków niezbędnych dla finansowania zadań socjalnych, jak sektor zdrowia, czy placówki oświatowe i ponoszą współwinę za łamanie praw człowieka poprzez np. pracę przymusową, czy pracę dzieci. „Jako biskupi poczuwamy się do obowiązku moralnego i duchowego domagając się nowego ładu priorytetów na czas kryzysu oraz po jego ustaniu” - głosi apel biskupów.

Jednak prawdziwą zmianę myślenia można, zdaniem biskupów, osiągnąć tylko poprzez jasne przepisy krajowe i międzynarodowe. „Nie uda się tego dokonać za pomocą wytycznych i dowolnych inicjatyw, nie da się skutecznie ochronić ludzi i planety przed degradacją środowiska i łamaniem praw człowieka” - czytamy w apelu. Ponadto wszyscy pracownicy muszą mieć prawo i możliwość składania skarg w przypadkach naruszenia prawa. Biskupi wymienili tu np. kradzież ziemi, zabójstwa obrońców praw człowieka, pracę dzieci i pracę przymusową, przemoc, niszczenie środowiska naturalnego i wyrąb lasów.

Ważnym wyrazem europejskiej odpowiedzialności za wspólne dobro świata byłaby na przykład inicjatywa na rzecz społecznego i ekologicznego tworzenia łańcuchów dostaw, które strzegą standardów wytwarzania towarów zgodnie z prawami człowieka na terenie poszczególnych krajów, w ramach Unii Europejskiej, a także Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie w październiku na temat porozumienia międzynarodowego dotyczącego gospodarki i praw człowieka będzie obradowała grupa robocza Rady Praw Człowieka ONZ .

Z okazji tegorocznego Dnia Stworzenia obchodzonego 1 września papież Franciszek podkreślił, że „istnieje potrzeba wzmocnienia krajowego i międzynarodowego prawodawstwa, tak aby regulowało ono działalność przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem surowców mineralnych i umożliwiało ofiarom podejmowanie wiarygodnych działań prawnych”. Natomiast w swojej encyklice ekumenicznej „Laudato si`” z 2015 roku Ojciec Święty podkreślił, że „niesprawiedliwość społeczna nie dotyczy tylko poszczególnych osób, ale też całych krajów i zmusza do rozważenia etyki stosunków międzynarodowych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję