Reklama

Tydzień biblijny

„Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa” (por. Dz 19, 5).
Pod takim hasłem w dniach 10-16 kwietnia 2016 r. Kościół w Polsce przeżywa VIII Tydzień Biblijny

Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego nawiązuje, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski, do tematu roku duszpasterskiego: „Chrzest – nowe życie w Chrystusie”. Przeżywamy bowiem 1050. rocznicę Chrztu Polski. Nasi przodkowie przez akt przyjęcia chrztu św. przez księcia Mieszka I zostali włączeni w historię zbawienia, której punktem kulminacyjnym są właśnie śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

„Nawiązana w chrzcie komunia z Bogiem jest umacniana i pogłębiana w innych sakramentach, a zwłaszcza w Eucharystii” – pisze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w słowie wstępnym do „Przeglądu Biblijnego”, biuletynu „Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II”, zawierającego niezbędne materiały i pomoce duszpasterskie, które można wykorzystać w trakcie Tygodnia Biblijnego. W pakiecie, poza wspomnianym biuletynem, zainteresowani propagowaniem szeroko rozumianej kultury otrzymali także plakat promujący ów szczególny tydzień, płytę CD oraz książkę „Miłosierdzie Pana od wieków i na wieki”. Jej autorem jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który m.in. przewodniczy apostolatowi biblijnemu podejmowanemu przez „Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II” oraz jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej.

Materiały oferowane w bieżącym numerze „Przeglądu Biblijnego” przybliżają różnorodne wymiary sakramentu chrztu św. Można je spożytkować np. podczas katechez czy spotkań z grupami parafialnymi. Warto zwrócić uwagę na komentarze biblijne czy „lectio divina”.

Rocznica Chrztu Polski

Z racji zaś 1050. rocznicy Chrztu Polski koniecznie trzeba skorzystać z materiałów dostępnych w rozdziale noszącym tytuł: „Biblijna droga polskich świętych”, w którym ks. Jacek Kucharski i ks. Roman B. Sieroń prezentują sylwetki naszych rodaków wyniesionych do chwały ołtarzy, poczynając od św. Wojciecha, a kończąc na św. Janie Pawle II. Właśnie oni, zjednoczeni przez chrzest św. z Jezusem Chrystusem, heroicznie uczestniczyli w życiu naszego narodu. Osoby te „ukazane zostały w całym bogactwie swego życia, inspirowanego konkretnym słowem Boga, objawionym w Piśmie Świętym” – pisze ks. Witczyk we wprowadzeniu do biuletynu. Ta część publikacji stanowi tzw. Drogę Światła, nabożeństwa dawniej dosyć często praktykowanego w okresie wielkanocnym. Ta forma modlitwy uwielbienia Pana Boga może bardziej pogłębić naszą relację ze Zmartwychwstałym.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży

Warto w tym miejscu przypomnieć, że „Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II” dwa lata temu rozpoczęło publikację trzech opracowań poświęconych tematowi błogosławieństw. W ten sposób włączyło się w duchowe przygotowanie wiernych Kościoła w Polsce do właściwego przeżycia Światowych Dni Młodzieży, którym od 26 do 31 lipca br. będzie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Tematem owych dni będą błogosławieństwa, które Jezus Chrystus kieruje do swoich naśladowców, a przede wszystkim sentencja: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7; por. Ps 18, 26; 41, 2-4; Iz 58, 6-14; Mk 11, 25; Ef 4, 32; 5, 1; Kol 3, 12). Najpierw ks. Henryk Witczyk przybliżył błogosławieństwa księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła, które uwielbiony Pan kierował do Kościoła prześladowanego. Potem podjął tematykę najważniejszego błogosławieństwa, jakim jest sama wiara. W tym roku kieruje uwagę czytelników na miłosierdzie Boże, które jest przecież źródłem miłosierdzia chrześcijańskiego. Tematykę tę podejmuje wspomniana pozycja: „Miłosierdzie Pana od wieków i na wieki”. Książka ma trzy rozdziały: „JA JESTEM. Bóg bogaty w miłosierdzie”, „Miłosierdzie i gniew Boga wobec grzesznego ludu Przymierza” oraz „Jezus Chrystus. Miłosierna Miłość w drodze do grzeszników”. Każdy z nich może być z powodzeniem wykorzystany np. do prowadzenia katechez dla dorosłych, przewodniczenia kręgom biblijnym czy też może stanowić źródło pomysłów do homilii, rozmyślań i modlitw.

„Niech św. Jan Paweł II, patron Dzieła Biblijnego, wyprasza animatorom i uczestnikom spotkań formacyjnych łaskę potrzebną do owocnego przeżywania ósmej Niedzieli i Tygodnia Biblijnego i dobrego przygotowania do wspólnego z Ojcem Świętym Franciszkiem przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – napisał na zakończenie wprowadzenia do biuletynu ks. Witczyk. Nic dodać, nic ująć. Bez Biblii bowiem nie jesteśmy w stanie poznać i pokochać Boga. Bez Pisma Świętego nie byłoby też naszej wiary.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Departament Stanu USA zniesie klauzulę chroniącą Nord Stream 2 przed sankcjami!

2020-07-15 19:39

[ TEMATY ]

USA

Nord Stream 2

Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA - poinformował sekretarz stanu Mike Pompeo. Porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje - dodał, zwracając się do firm pomagających w budowie.

CAATSA to Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje. „Wall Street Journal” przypomina, że wprowadzono ją w 2017 roku, ale niektóre najostrzejsze sankcje nie dotyczyły rosyjskich projektów związanych z eksportem energii rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy.

Jasne stanowisko USA. „Inwestycje oraz inne działania związane z rosyjskimi gazociągami” wiązać się będą z ryzykiem amerykańskich sankcji - zapowiedział w środę na konferencji prasowej w Waszyngtonie Pompeo.

To jasne ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane. Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje- dodał, mówiąc o działaniach Departamentu Stanu.

To nie są komercyjne projekty. To rosyjskie narzędzia, by wykorzystać i poszerzyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji, wskazując na Nord Stream 2 oraz drugą nitkę Tureckiego Potoku. Jego zdaniem gazociągi te podważają „transatlantyckie bezpieczeństwo”.

CAATSA nakładała sankcje m.in. na Iran i Koreę Północną. Zgodnie z wytycznymi z 2017 roku ówczesnego sekretarza stanu USA Rexa Tillersona z sankcji wyłączone były niektóre rosyjskie projekty energetyczne. To umożliwiło Nord Stream 2 „zbieranie funduszy oraz zawarcie umów kredytowych” - ocenia „WSJ”.

Co grozi firmom zaangażowanym w Nord Stream 2?

Zgodnie z ogłoszonymi w środę krokami wytyczne te zostaną poddane rewizji. Potencjalnie więc firmy budujące Nord Stream 2 mogą zostać objęte sankcjami CAATSA. Wśród sankcji są m.in. zamrożenie środków czy restrykcje wizowe.

Zapowiedź Pompeo nie skutkuje wprowadzeniem natychmiastowych sankcji, ale jest kolejnym działaniem świadczącym o woli powstrzymania budowy Nord Stream 2 przez Waszyngton.

W rezultacie ogłoszonych w grudniu 2019 roku amerykańskich sankcji szwajcarska firma Allseas wycofała swe układające rury na dnie Bałtyku statki z dalszego udziału w budowie Nord Stream 2. Długość brakującego jeszcze podmorskiego odcinka gazociągu wynosi kilkadziesiąt kilometrów.

W czerwcu dwoje amerykańskich senatorów przedstawiło projekt ustawy, która przewiduje poszerzenie sankcji USA na gazociąg Nord Stream 2. Wymierzone mają być one m.in. w ubezpieczycieli i podmioty zaangażowane w układanie rur.

gah/PAP

CZYTAJ DALEJ

Święty Synod Kościoła Grecji potępił przekształcenie Hagii Sophii w meczet

2020-07-16 19:00

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

MARGITA KOTAS

Stambuł, Hagia Sophia

Święty Synod Kościoła Grecji potępił przekształcenie Hagii Sophii w Stambule w meczet. Z „miejsca kultury” stanie się ona „punktem zapalnym podziału i dezintegracji”, stwierdził w oświadczeniu opublikowanym 13 lipca.

Synod podkreślił, że instrumentalizowanie tego dzieła kultury stanowi wyraz deficytu kulturalnego sąsiedzkiej Turcji. Jest to również odstępstwem od ogólnoeuropejskich zasad pokoju, pojednania i poszanowania innych.

Szacunek dla charakteru tego chrześcijańskiego pomnika wymaga czujności i uwagi Kościołów chrześcijańskich, rządów i organizacji międzynarodowych działających na rzecz pokoju, współistnienia i współpracy między narodami, kulturami i wspólnotami religijnymi, aby osiągnąć cofnięcie przekształcenia świątyni konstantynopolitańskiej w meczet, domaga się w swoim oświadczeniu Święty Synod Kościoła prawosławnego Grecji. Zapewnia, że uczyni wszystko na arenie międzynarodowej, aby ta wielka świątynia była wykorzystywana zgodnie z jej przeznaczeniem.

24 lipca, gdy w Hagii Sophii będą się odbywały pierwsze piątkowe modły islamskie, w świątyniach prawosławnych Grecji oraz na całym świecie powinien zostać odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy. Zaproponował to dyrektor generalny Diakonii Kościoła Grecji, bp Agathangelos (Charamantidis) z Fanarionu, w rozmowie z portalem orthodoxia.info.

Hymn Akatyst pochodzi najprawdopodobniej z V-VI wieku. Jego autorstwo jest niepewne: ostatnio najczęściej bywa przypisywany św. Romanowi Pieśniarzowi (Roman Melodos), wcześniej przeważał pogląd o jego pochodzeniu od patriarchy Konstantynopola Sergiusza, albo od diakona Jerzego Pizydesa – zakrystiana w katedrze Hagia Sophia. Był uroczyście śpiewany w podzięce za uratowanie Konstantynopola podczas oblężenia awarskiego w 626 r. Inni podają, że wykonano go dopiero w podziękowaniu za ocalenie stolicy nad Bosforem od oblężeń arabskich za Konstantyna IV w 677 i Leona III w 718 r.

Bp Agathangelos podkreślił, że odpowiedzią na wydarzenia wokół Hagii Sophii (świątyni Mądrości Bożej) może być jedynie modlitwa. „Podobnie jak nasi przodkowie zawsze, kiedy wrogowie oblegali mury Konstantynopola, zwracali się do «Niezwyciężonej Hetmanki», także i my teraz musimy wypraszać wstawiennictwa Dziewicy Maryi, aby uratowała Hagię Sophię z tak wielkiego niebezpieczeństwa”, stwierdził hierarcha.

Biskup Fanarionu zacytował historyka Kościoła, prof. Vlasiosa Feidasa, który napisał niedawno, że „wieczna Boska Liturgia, przerwana w 1453 roku najazdem na Konstantynopol, nie została zakończona”, natomiast kontynuowana jest wszędzie tam, gdzie oddawana jest cześć „mądrości Bożej”. Każdy wyznawca prawosławia musi mieć 24 lipca przed oczami obraz, że gdy pod kopułą Hagii Sophii zabrzmią wersety Koranu, w tym samym czasie w niezliczonych świątyniach świata zabrzmi hymn Akatyst, powiedział bp Agathangelos: „Zatem zjednoczmy nasze modlitwy, zwróćmy się do Matki Najświętszej pamiętając, że ziemia świętuje, gdy niebo świętuje”, powiedział prawosławny hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję