Reklama

Polska

Abp Stanisław Gądecki specjalnie dla „Niedzieli”

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner / Niedziela

25. Forum Szkół Katolickich odbywa się w dniach 6-8 listopada na Jasnej Górze. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania są słowa św. Jana Pawła II: „Człowiek jest sobą przez prawdę i staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie Prawdy”. Uczestnicy Forum 7 listopada spotkali się z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gądecki swoimi refleksjami podzielił się również z „Niedzielą”. Rozmowę z Przewodniczącym KEP przeprowadził ks. red. Mariusz Frukacz.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do medialnego przekazu obrad i tematyki synodu nt. rodziny, który odbywał się w Rzymie podkreślił, że można mówić o „usiłowaniu pewnej kontroli ze strony mediów albo narzuceniu pewnej narracji, która jest właściwa interesom medialnym”. - Jednak trzeba pamiętać, że nad Duchem Świętym nikt nie może przejąć kontroli - dodał abp Gądecki.

„Bardzo ważną rzeczą jest odniesienie się do prawdy. To, że z punktu widzenia mediów synod nie zyskał aplauzu, to nas nie dziwi i nie może też w żaden sposób nas determinować. Naszym zadaniem jest otwartość na Ewangelię, a nie na media w takim sensie, w jakim, by one sobie tego życzyły” - podkreślił abp Gądecki i zaznaczył, że „jeśli Kościół pozostaje wierny temu, co zostało Mu przekazane przez Chrystusa i Ewangelię, to wtedy też nie potrzebuje żadnego i szczególnego aplauzu medialnego”. - Chociaż oczywiście dobrze jest, kiedy ewangelizacji towarzyszy też wsparcie medialne - dodał Przewodniczący KEP.

„Dla synodu i samego nauczania Kościoła ważne jest, że prawda nauczania katolickiego dochodzi do głosu, a nie to, że interesy tej czy innej strony są bronione” - kontynuował abp Gądecki w rozmowie z „Niedzielą”.

Na pytanie, w jaki sposób w wypowiedziach ojców synodu obecne było nauczanie św. Jana Pawła II abp Gądecki zauważył, że już podczas kanonizacji Ojciec Święty Franciszek nazwał św. Jana Pawła II papieżem rodziny. - Wkład Jana Pawła II w Ewangelię rodziny jest nie do przecenienia. Tego nie da się w żaden sposób przekreślić - podkreślił abp Gądecki, ale przyznał też, że pojawiły się głosy, że Jan Paweł II i jego adhortacja apostolska „Familiaris consortio” to już jest dawna historia.

Reklama

„Trzeba jednak wciąż powtarzać, że to co Kościół wnosił przez całe wieki i nadal wnosi przez nowe dokumenty jest bardzo ważne” - kontynuował Przewodniczący polskiego episkopatu i dodał, że „im bardziej będziemy zwracać uwagę na dziedzictwo Jana Pawła II, tym pełniej wyrazimy Ewangelię rodziny”.

Abp Gądecki odniósł się również do roli szkół katolickich w przekazie prawdy o małżeństwie i rodzinie. - Szkoły katolickie wyrastają z rodziny. Trzeba pamiętać, że szkoła katolicka jest jak najbardziej środowiskiem złączonym z małżeństwem i z rodziną. Oprócz formowania ludzkiego, duchowego i intelektualnego, jednym z zadań szkoły katolickiej jest głoszenie Ewangelii rodziny - przypomniał abp Gądecki.

Na zakończenie rozmowy abp Stanisław Gądecki życzył „Niedzieli” i jej redaktorom, by „w głoszeniu Ewangelii rodziny stali na pierwszym miejscu”.

2014-11-07 20:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zyczenia Przewodniczącego KEP dla bp. Romualda Kamińskiego

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

bp Romuald Kamiński

Episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Życzę Księdzu Biskupowi, aby swoją posługę pasterską sprawował ze świadomością, że niosąc na swych barkach odpowiedzialność za powierzony sobie Lud Boży, sam jest niesiony przed Ducha Chrystusowego – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do bp. Romualda Kamińskiego w dniu jego ingresu do katedry warszawsko-praskiej, 20 stycznia.

Abp Gądecki życzył nowemu biskupowi warszawsko-praskiemu m.in. doświadczenia głębokiej komunii z kapłanami diecezji. „Aby posługa Waszej Ekscelencji była silna ich świętością, ich miłością, ich roztropnością i ich zaangażowaniem” – napisał. Na koniec, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, wyraził wdzięczność wobec poprzedników bp. Kamińskiego w posłudze biskupa diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję