Reklama

Niedziela Legnicka

Na kolanach przed obliczem Maryi

Niedziela legnicka 15/2016, str. 1

[ TEMATY ]

maturzyści

Paweł Zadrożny

Maturzyści z naszej diecezji licznie przybyli na Jasną Górę

Zamiast świętować pierwszy dzień wiosny w szkole, maturzyści z diecezji legnickiej tradycyjnie pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka odbyta 21 marca była szczególna, bo przypadała w Wielkim Tygodniu, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przygotowywała do zbliżających się za kilka miesięcy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W tym roku do Częstochowy przyjechało prawie 2400 uczniów z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji, którzy w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. Młodym ludziom towarzyszyło 180 nauczycieli i katechetów, obecni byli również dyrektorzy szkół oraz 60 księży.

Pielgrzymka rozpoczęła się w bazylice, gdzie maturzyści mieli możliwość wspólnego włączenia się w śpiew razem z zespołem „Semen” z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej oraz wysłuchania konferencji pod tytułem „Dotknij Miłosierdzia”. Prelekcję wygłosił ks. Krzysztof Dukielski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Warszawie. Ks. Krzysztof podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem wiary oraz zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w wielkim wydarzeniu, jakim będą niewątpliwie Światowe Dni Młodzieży w lipcu w Krakowie.

Reklama

W samo południe wszyscy uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu, aby wziąć udział w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk. – Po co tutaj przybywamy? Chcemy zawierzyć Maryi nie tylko czas egzaminów, ale także powierzyć całą swoją teraźniejszość i przyszłość, wszystkie życiowe egzaminy, których przecież będzie tak dużo – mówił Ksiądz Biskup. – A wszystko po to, żeby mądrze wybierać i pięknie żyć. Włączamy się w tę świętą tradycję Polaków, którzy w ważnych momentach swojego życia powierzają Matce Najświętszej, Jasnogórskiej Królowej, swoje życie i swoją przyszłość. Nawiązując do hasła pielgrzymki maturzystów, bp Mendyk przypomniał uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Podkreślił przy tym: – Trzeba nam stale uczyć się gestów miłosierdzia od tych najprostszych, kiedy dajemy drugiemu człowiekowi doświadczenie miłości, życzliwości i szacunku, do tych trudniejszych, kiedy trzeba urazy chętnie darować, kiedy trzeba grzeszących upominać. Ksiądz Biskup skierował do młodzieży swoje życzenia: – Życzę wam, drodzy maturzyści, abyście poprzez piękne gesty miłosierdzia podejmowane w swoim życiu nie dla siebie, nie z wyrachowania, ale ze względu na Jezusa, napełniali dom waszych serc tą piękną wonią olejku. Miejcie w sobie dużo pokoju i radości. Niech to będzie radość, która popłynie ze świadomości, że cokolwiek czynię, czynię dla Niego. I nie jestem sam. Jest z nami Ten, który dla nas i z miłości do nas umarł i zmartwychwstał, i żyje. Bądźcie zatem apostołami miłosierdzia!

Na zakończenie Mszy św. maturzyści zawierzyli Najświętszej Maryi Pannie swoje marzenia, dążenia i przyszłość, aby mogli dokonywać mądrych wyborów życiowych i dobrze rozeznawać swoje powołanie. Dla wielu uczestników pielgrzymki była to pierwsza wizyta na Jasnej Górze. Maturzyści mieli więc okazję zwiedzić Skarbiec, Arsenał, Salę Rycerską, muzeum i inne zabytki znajdujące się na terenie częstochowskiego klasztoru.

Pielgrzymka zakończyła się wspólnie odprawioną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent do maturzystów: zapnijcie pasy, będzie dobrze

[ TEMATY ]

prezydent

maturzyści

matura

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Zaczynacie egzaminy, które symbolicznie przeniosą Was w dorosłość. Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze - napisał w poniedziałek do maturzystów prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek 8 czerwca rozpoczynają się matury. Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Życzenia maturzystom złożył na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Drodzy Maturzyści! Wreszcie nadszedł ten dzień. Zaczynacie egzaminy, które symbolicznie przeniosą Was w dorosłość. Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy! Będzie dobrze, a nawet bardzo dobrze. Dacie radę! Trzymamy za Was z Agatką kciuki. Powodzenia!" - napisał Duda. (PAP)

gb/ par/

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia na Jasnej Górze – program obchodów

2020-08-13 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wniebowzięcie NMP

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojcowie i bracia paulini zapraszają na Jasną Górę do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie rozpoczną się one już wieczorem 14 sierpnia.

14 sierpnia, piątek, wigilia uroczystości

18.30 – Msza św. – przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry; szczyt jasnogórski

Po Mszy św. modlitwa uwielbienia – prowadzi zespół „Mocni w Duchu”

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – o. Kazimierz Maniecki

Czuwanie nocne – Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska /bazylika/

21.00 – Koncert „Abba Ojcze” – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki św. Jana Pawła II, błonia jasnogórskie / transmisja w TVP1

15 sierpnia, sobota, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

5.30 – Godzinki

6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej

Msza św. z homilią

8.00 – Msza św. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki; homilia – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry /szczyt jasnogórski/

10.00 – Modlitwa za ojczyznę – prowadzi o. Nikodem Kilnar, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka /szczyt jasnogórski/

10.45 – Ingres biskupów

11.00 – Suma pontyfikalna – przewodniczy i homilię głosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce; powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów /szczyt jasnogórski/

poświęcenie ziół

14.30 – Droga Krzyżowa /wały jasnogórskie/

16.00 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/

18.30 – Procesja eucharystyczna /wały jasnogórskie/

19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego – Święto Wojska Polskiego /udział Kompanii Honorowej W.P. /Kaplica Matki Bożej/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję