Hasło sympozjum zostało zaczerpnięte z orędzia Leona XIV na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu i podkreśla ducha, w jakim organizatorzy zaprosili przedstawicieli świata akademickiego, instytucji publicznych, ekspertów branży hi-tech oraz dziennikarzy do refleksji nad sztuczną inteligencją i jej wpływem na życie osób, wspólnot i narodów.
Przesłanie Papieża
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W orędziu Leon XIV podkreśla, że człowiek realizuje swoje powołanie poprzez relacje i komunikację z innymi. Ostrzega, że rozwój sztucznej inteligencji może zagrozić autentycznym więziom międzyludzkim, gdy technologia zaczyna naśladować ludzkie emocje, głos czy obecność.
„Od chwili stworzenia Bóg pragnął człowieka jako swojego rozmówcę i - jak mówi św. Grzegorz z Nyssy - odcisnął na jego twarzy odblask miłości Bożej, aby mógł w pełni przeżywać swoje człowieczeństwo poprzez miłość. Strzeżenie ludzkich twarzy i głosów oznacza zatem strzeżenie tej pieczęci, tego nieusuwalnego odblasku miłości Boga. Nie jesteśmy gatunkiem złożonym ze zdefiniowanych z góry algorytmów biochemicznych. Każdy z nas ma niezastąpione i niepowtarzalne powołanie, które wynika z życia i objawia się właśnie w komunikacji z innymi”, napisał Papież do wszystkich zajmujących się zawodowo komunikacją.
Reklama
Zdaniem Ojca Świętego wyzwaniem naszych czasów jest ochrona prawdziwego człowieczeństwa, twarzy i głosu osoby wobec coraz bardziej zaawansowanych systemów cyfrowych.
Czas refleksji i dialogu
Sympozjum na Urbanianie będzie trwało przez cały dzień 21 maja w auli głównej tej papieskiej uczelni. Ma ono stać się momentem refleksji i dialogu w odpowiedzi na wezwanie Papieża, aby „strzec daru komunikacji jako najgłębszej prawdy o człowieku, ku której powinny być ukierunkowane także wszelkie innowacje technologiczne”.
Konferencję otworzą wystąpienia dr. Paolo Ruffiniego, prefekta Dykasterii ds. Komunikacji oraz kardynała José Tolentino de Mendonçy, prefekta Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
